חודשיים לפני שהוא מתגייס לצה״ל, חתם אביאל זרגרי בבית”ר ירושלים לחמש שנים. החתימה של הילד המוכשר שגדל בהר חומה בירושלים זו הצהרה הן של המועדון והן של השחקן שהפך לגאווה של אוהדי המועדון מהבירה, ואולי לנקודת האור בעונה האפרורית של הקבוצה מהבירה, שצפויה לבקש דחייה נוספת של הגיוס עד לתום העונה.

זה סיפור מדהים על ילד בן 4 שמצטרף לבית הספר לכדורגל של בית"ר ירושלים ואז עובר את כל השלבים במחלקת הנוער בדרך לקבוצת הבוגרים, ולעונה שעד עכשיו נחשבת למוצלחת מאוד מבחינתנו. 

אביאל זרגרי (איציק בלניצקי)אביאל זרגרי (איציק בלניצקי)

זרגרי גדל בבית של כדורגל, האבא אופיר זרגרי הוא מאמן בבית הספר לכדורגל של בית"ר ירושלים שבמקביל עובד במחלקת הספורט של עיריית ירושלים, עליו מספרים במועדון: "הוא מאסטר לגילאי 7-4, הוא גם דאג מגיל מאוד קטן לאביאל וטמן בו את היסודות והאהבה לכדורגל ממש מוקדם".

את הופעת הבכורה שלו בליגת העל ערך אביאל זרגרי אצל רוני לוי בעונה שעברה. המאמן זיהה בקשר האחורי פוטנציאל אבל דאג במקביל לא לעשות הנחות לשחקן הצעיר ודרש ממנו מקצועיות ואורח חיים ספורטיבי. הוא היה גוער בו שצריך ולצד זה מכוון, תומך ולא סתם נתן לו גם לשחק.

רוני לוי (אורן בן חקון)רוני לוי (אורן בן חקון)

"רוני יודע איך להביא את השחקנים הצעירים שעדיין לא מלוטשים לקצה ומשם הם יכולים רק ללמוד. זו דרך טובה מאוד, ככה אתה שומר על שחקן עם פוטנציאל שעלול לאבד את הדרך בעולם של אינסטגרם ורשתות חברתיות וכל מיני מניירות של שחקני כדורגל שעוד לא קרעו זוג נעליים", אומר גורם ותיק בבית"ר ירושלים.

לרבים התהליך שהחל עם זרגרי מזכיר את מה שקרה לרוני לוי עם נטע לביא, כשהיה זה רוני לוי במכבי חיפה שנתן את הבמה לנטע. אם אביאל יעשה את הדרך של נטע לביא הוא ירוויח וכך גם בית"ר ירושלים, בשיחות רקע לטובת הכתבה הזו, מתגלה כי צסק"א מוסקבה שרצתה בחלון העברות של ינואר את נטע לביא, בדקה גם את אופציית אביאל זרגרי וגיששה לגביו.

נטע לביא (עמרי שטיין)נטע לביא (עמרי שטיין)

"הוא שחקן שמשלב כל מה שצריך כדי להיות שחקן מוביל בבית"ר ירושלים", מסבירים בבירה: "יש לו עוצמות כשחקן, עוצמות מנטליות, כישרון ורצון גדול להצליח, מה גם שהקהל אוהב אותו והוא שחקן בית, שרק ימשיך לשמור על צניעות ולעבוד קשה וכולנו נרוויח". אומרים בבית וגן.

על המחויבות של השחקן אפשר ללמוד מהדרך שבה הצליח לעלות לבוגרים בגיל 17, הוא שיחק והתאמן בקבוצת הבוגרים של בית"ר ירושלים כשהוא היה בכיתה י"ב ובתוך כך לסיים 12 שנות לימוד עם תעודת בגרות מלאה.  

אבי נמני, אביאל זרגרי ומשה חוגג (האתר הרשמי של בית"ר י-ם)אבי נמני, אביאל זרגרי ומשה חוגג (האתר הרשמי של בית"ר י-ם)

כשהיה בכיתה י"ב, הנהלת בית"ר שלחה מכתב לבית הספר שבו הם מבקשים להתיר לילד להשתחרר לאימוני הקבוצה כמאחר והוא עבר לקבוצת הבוגרים באופן רשמי, תוך התחייבות כי זרגרי ישלים את כל מה שחסר לו מבחינה לימודית אחרי שעות האימונים. וכך היה, זרגרי היה מתאמן בבוקר וחוזר הביתה להשלים לימודים, ללמוד למבחנים וכאמור לסיים עם תעודת בגרות מלאה ו-12 שנות לימוד, מה שמוכיח על כוח הרצון והחינוך שקיבל בבית שהיום הוא מביא למגרשים.

בעונה הנוכחית, עונת הקורונה, זרגרי הפך לבאנקר של דראפיץ’ וברדה בהרכב בית"ר ירושלים וזה לא מקרי. כשצמד המאמנים חתמו בבית"ר הם ישבו לפגישת עבודה עם הבעלים משה חוגג כדי להכין את סגל השחקנים לעונה. באותה פגישה חוגג מספר לדראפיץ’ וברדה שהוא מנהל מו"מ מתקדם עם סנדרו, קשר אחורי ברזילאי שאמור להגיע לבית"ר ירושלים.

סלובודאן דראפיץ' ושי ברדה (אורן בן חקון)סלובודאן דראפיץ' ושי ברדה (אורן בן חקון)

דראפיץ’ וברדה שמעו ובחרו לומר לחוגג: "זה נראה שהוא שחקן מצוין, אבל עם מה שהוא עבר בקריירה אנחנו מחפשים לתפקיד הזה שחקן רעב, אנחנו מאמינים באביאל זרגרי שהוא בשל ויכול לעשות את זה". חוגג שמע, אפילו אהב את מה שאמרו לו צמד המאמנים והחליט: "סלובו וברדה רוצים ללכת עם זרגרי, אני אוהב את זה, אני הולך איתם עד הסוף על זרגרי". אגב, חלק מההחלטה לשחרר את דן איינבינדר מהקבוצה הייתה כדי שלא יהיו הפרעות לדקות המשחק של אביאל זרגרי.  

זרגרי קשר אחורי שמשחק עם המון ביטחון, רגל שמאל חזקה, פיזי, חכם ולא מפחד להיכנס לתאקלים. העבודה של ברדה ודראפיץ’ אתיו היא לחזק את רגל ימין, עובדים איתו על זה באופן אישי באימונים ורוצים לראות אותו מאיים יותר לשער. “מבחינה הגנתית הוא נהדר, הוא יודע להניע את הכדור מלמטה למעלה, אבל כדי להפוך לשחקן הרבה יותר טוב הוא צריך להיות קשר של מספרים, בישולים, שערים ואיומים על השער, זה מה שיהפוך אותו לקשר מוביל בליגה שלנו”, אומרים בבית”ר. 

ארמנדו קופר מול אביאל זרגרי (חגי מיכאלי)ארמנדו קופר מול אביאל זרגרי (חגי מיכאלי)

חלק מההצלחה של זרגרי טמונה במקצועיות שלו, כאשר מי שלקח אותו תחת חסותו הוא טל בן חיים שצירף אותו בעונת הקורונה הזאת לאימוני כוח וכושר בחוף הים בשעות הבוקר המוקדמות. עידן ורד מכוון מקצועית, קריאף ואור זהבי חברים מירושלים שמחזקים ומפרגנים לו, הוא אהוב על כולם בחדר ההלבשה, והילד רק רוצה ללמוד עוד ועוד.

עכשיו זרגרי סגור בבית"ר לחמש שנים, בלי סעיף יציאה לחו"ל כי בקבוצה בטוחים שהיום עוד מוקדם לקבוע את תג המחיר של השחקן. כשחוגג רצה לקנות את מנור סולומון ממכבי פ"ת בסכום של מעל 3 מיליון אירו ולא הצליח לפתות את אבי לוזון, שאלו אותו איך אין במחלקת הנוער הגדולה כל כך של בית"ר שחקנים כמו מנור סולומון וליאל עבדה, חוגג ענה במילה אחת: "זרגרי". בירושלים בטוחים שהקשר הוא מניה שתצמח ושכדאי היום להשקיע בה הרבה כי בעוד כמה שנים היא תהיה שווה מילוני אירו והשחקן לא יישאר לשחק בישראל. 

אביאל זרגרי נוגח (אורן בן חקון)אביאל זרגרי נוגח (אורן בן חקון)

עם כל ההתלהבות סביב אביאל זרגרי חשוב לזכור, זרגרי רק בעונתו הראשונה כשחקן הרכב בליגת העל וצריך לעבור עוד דרך ארוכה של התמודדות פיזית ומנטלית. כבר העונה הוא קרע את השריר ונעדר וכתוצאה ממתיחה נעדר משחק נוסף, פיזית הוא בשלבי ההתאקלמות בליגת העל. 

בבית"ר צריכים לייצר שקט סביבו ולא כותרות ודיבורים על הנבחרת (כפי שפרסם חוגג), זה מייצר לחץ שיכול לפגוע בשחקן. גם על מיכאל אוחנה היה לחץ גדול שהגיע וזה השפיע, כמו גם עם מתאוסיניו, אם השחקן לא יקבל שקט זה יפגע בו בהמשך הדרך.

“לזרגרי יש עוד דרך ארוכה, נגד מכבי חיפה הוא לא היה בקצב בכלל”, מנתח גורם במועדון שמסרב להיחשף, “לפעמים מגזימים איתו בטירוף, נטע לביא עשה עונה טובה לפני 5-6 שנים, אחרי זה נעלם, כמעט והלך לאיבוד, חזר רק לפני שנתיים, גם עם דוד קלטינס בעונתו הראשונה בבית"ר אצל סלובו וברדה היה רעש גדול סביב הילד ורף ציפיות שעד היום הוא לא מצליח לעמוד בו”.

הערב (ראשון, 20:45) ייערך בבאר שבע מפגש פיקנטי בין בית"ר ירושלים לבאר שבע, שם יעמוד על הקווים המאמן הטרי של בירת הנגב, רוני לוי, זה שפוטר על ידי חוגג וזה שלא מעט שחקנים בבית"ר רצו שיישאר בקבוצה מתוך הערכה מקצועית למאמן. ויש גם את זרגרי שישחק מול המאמן שנתן לו ללבוש בפעם הראשונה את חולצת ההרכב של בית"ר ירושלים.

אביאל זרגרי נוגח (רדאד ג'בארה)אביאל זרגרי נוגח (רדאד ג'בארה)

זרגרי (שבקושי נח למרות עומס המשחקים והתפרצות הקורונה בקבוצה) ינסה מול באר שבע להמשיך בדרכו המקצועית והשקטה להוכיח שדראפיץ' וברדה בנו על השחקן הנכון בעונה הנוכחית. הוא יקווה מול הפועל באר שבע לעזור לבית"ר לעשות עוד צעד לקראת הפלייאוף העליון, כי זה מה שנשאר כרגע לבית"ר ירושלים בליגה ועל זה זרגרי ושאר השחקנים שלצידו ילחמו בטוטו טרנר.

אתגר רחבה לרחבה ב-40 שניות