בית"ר ירושלים קרובה להשלים את החלק היחיד שנותר באחת העסקאות המפתיעות בחלון ההעברות הנוכחי, והמשוגע עד כה יש לציין, כאשר תחתום, ככל הנראה ביממה הקרובה, על העברה לשורותיה של אילון אלמוג. החלוץ המושאל ממכבי תל אביב לבית"ר ת"א/רמלה יגיע תמורת 1.5 מיליון יורו בעבור מחצית מכרטיס השחקן שלו, כאשר הוא עבר מהקבוצה מהלאומית לבירה באמצעות סוכניו ויקי ואסף ואקנין. אז מי הוא אותו שחקן צעיר ואלמוני למרבית אוהדי הכדורגל בארץ, שיגיע בסכום גבוה כל-כך לקבוצה של משה חוגג?

אלמוג, שכבש העונה שבעה שערים ב-17 הופעות בליגה הלאומית (1,000 דקות העונה בדיוק) כבר שווה למעשה שלושה מיליון יורו, לפחות על הנייר. איך דבר כזה קורה ללא הופעת אחת בליגת העל? התשובה הראשונה היא כמובן הכישרון הגדול של אלמוג, בנוסף לטירוף המוחלט בסכומים שמושקעים בשחקנים הצעירים בחלון הזה, שנחשב כבר לפורץ דרך. אלמוג בן ה-20 חמישי בטבלת כובשי השערים בלאומית העונה אחרי גיל יצחק, מוטי מלכה ורז שטיין (תשעה) וקוקו בנג'מין (שמונה) וכבר קופץ מדרגה בצורה שכזאת, בעיקר בגלל מעקב צמוד מצדו של אלי אוחנה, יו"ר בית"ר ירושלים.

אלי אוחנה (רדאד ג'בארה)אלי אוחנה (רדאד ג'בארה)

בסביבתו של השחקן מספרים כי אוחנה הגיע בעצמו למשחקיה של בית”ר ת"א/רמלה כדי לעקוב אחריו ולאחר כל הבדיקות שעשה הבין כי מדובר בפוטנציאל גדול מאוד. "היה פה סוג של מחקר, מחקר מעמיק מאוד, לאורך הרבה מאוד זמן", אמרו על כך, כשהכוונה היא בדיקה כוללת עם לא מעט אנשי מקצוע שעבדו עם אלמוג במהלך השנים, הן לגבי האופי הנוח והמיוחד שלו לצד המשמעת הגבוהה, וכמובן הכישרון הגדול שנבחן לעומק. אותו כישרון, "אובחן" בגיל מוקדם מאוד.

אלמוג שגדל והתחנך בנס ציונה, החל לשחק בסקציה וכבר בגיל 7 זוהה על ידי דורון ישראלי מהפועל תל אביב ועבר לשחק במדים האדומים. "כבר אז הוא היה כובש שערים מקרנות וככה הוא בלט בפני כל מי שלא הכיר אותו", התגאו במשפחת אלמוג. שנה וחצי לאחר מכן, בגיל 8.5, הוא כבר חצה את הכביש לצהוב של מכבי ת"א, שזיהתה את הכישרון וגם השקיעה בו משאבים רבים ושמה עליו את הזרקור במשך כל השנים. 

אילון אלמוג (אורן בן חקון)אילון אלמוג (אורן בן חקון)

ניר לוין, המנהל המקצועי דאז במחלקת הנוער הצהובה, מאוד רצה אותו, ואמר עליו כבר אז לאביו, אריאל אלמוג, סגן ראש עיריית נס ציונה בהווה: "הוא יהיה שחקן טוב בליגת העל ואני צופה לו גם עתיד טוב גם אחרי ליגת העל". אחרי שהתקדם בכל קבוצות הגיל של מכבי ת"א והביא הישגים נאים, אליפויות וגביעים, אלמוג חתם את הופעותיו במדי קבוצת הנוער בעונה שעברה עם 19 שערים בכל המסגרות כמלך השערים, זאת אחרי 15 שערים בעונה שלפני כן ו-8 שערים לפני שלוש עונות. הוא עבר בכל הנבחרות בגילאי הנוער השונים וכבש 16 שערים במדיהן, כשלאחרונה הוא קפץ מדרגה לנבחרת הצעירה.

למעשה, בנערים ג' הוא כבש 41 ובנערים ב' הוא כבש 31 ואז הוקפץ לקבוצת הנוער בשלוש העונות האחרונות, כאשר במקום לשחק עם שנתון 1999 הוא שיחק עם 1998. העלייה המתמדת הזאת, כמו גם ההשתלבות המהירה ברמת הבוגרים בלאומית וכיבוש שבעה שערים, חלקם מדהימים ביופיים, הביאו את בית"ר ירושלים לבצע את ההשקעה ולהבין כי היא עוד תשתלם ככל שהאתגר שיוצב בפני אלמוג יגדל.

אילון אלמוג (שחר גרוס)אילון אלמוג (שחר גרוס)

"הוא חי ונושם כדורגל מהבוקר ועד הלילה", מספרים על אלמוג, שמשרת בלוגיסטיקה של פיקוד העורף ברמלה, זאת בעוד אביו הוא סא"ל במילואים גם כן בפיקוד העורף. הצבא, כפי שמדגישים בסביבת השחקן, היה גורם מכריע לכך שהחלוץ עדיין משחק בישראל. זאת, לאור העובדה שרוני רוזנטל נפגש לא מעט פעמים עם האבא כדי לנסות להעביר את הכישרון הגדול של הילד לאנגליה, כשמספר קבוצות היו בעניין, כמו גם פנייה מאייאקס אמסטרדם.

האב, שלא היה מוכן לשמוע על מעבר לחו"ל לפני הצבא, לא היה מודאג אף פעם ועדיין בטוח שאלמוג עוד יגיע רחוק. ביום חמישי הוא נשאר עם האחים ואקנין לפגישות עם חוגג במשרדו ברמת גן עד חצות לערך וביום שישי היה שם כדי לבדוק שהכל בסדר לאחר הסיכום ועד לחתימה המרגשת. 

משה חוגג (שחר גרוס)משה חוגג (שחר גרוס)

בעוד מ.ס אשדוד ומכבי פתח תקווה ניסו לשים את ידיהן על אלמוג, בית"ר הגיעה לסיכום עם מכבי ת"א ורכשה את היהלום. זאת לא לפני שהאבא אריאל מורד מטיסה, כשהוא ישוב וחגור על המטוס, ביום חמישי על ידי ויקי ואקנין, במה שאמור היה להיות סוף שבוע עם חבריו בחו"ל. "חוגג רוצה לסגור את העסקה עכשיו, רד מהמטוס, קבענו פגישה", הפצירה בו ואקנין, ואריאל קם ועזב את המטוס בצורה בהולה שהפתיעה לא מעט אנשים ולאחר שעזב את שדה התעופה המשיך לקראת סגירה של העסקה המפתיעה והמסקרנת, לשביעות רצון כל הצדדים. 

"הוא ילד מקסים, נחמד, מוכשר בטירוף, יש לו אנרגיות טובות ואנחנו מאוד אוהבים אותו", אמר יו"ר בית"ר ת"א/רמלה, ליאור שחטר, ל-ONE, כשמאמנו זיו אריה בחר שלא להגיב על ההעברה. "הוא הגיע אלינו בתחילת העונה אחרי שסיים את מחלקת הנוער של מכבי ת"א, השתלב יפה מאוד אצלנו ברמה החברתית והמקצועית וזה התבטא גם בכיבוש שערים. יש לו פוטנציאל גדול”. 

אילון אלמוג, דניאל בוסי וסער בנבנישתי (אורן בן חקון)אילון אלמוג, דניאל בוסי וסער בנבנישתי (אורן בן חקון)

“למרות שהוא יוצא מכבי ת"א, אנחנו לא מגדלים שחקנים רק עבורם והקסם הוא המועדון שלנו", מגונן שחטר על פס הייצור שלו, ובצדק, זאת לאחר שכבר מכר את יוג'ין אנסה להפועל רעננה וכנראה גם את מאור ג'רסי, מכבי פתח תקווה חושקת בדניאל סולומון, והיד עוד נטויה. "אילון הוא עוד אחד במסלול ההכשרות של בית"ר ת"א/רמלה. זה אחד החודשים הכי עמוסים שהיו לנו וזה כיף".

"הוא לא קרע זוג נעליים וזוג גרביים, אבל הכישרון בולט", אומרים בסביבת המו"מ, אבל מצדה של בית"ר ירושלים נראה כי היא מצויה בעת, תחת משה חוגג, בה היא לא מוכנה לפספס אף הזדמנות. בעלי בית"ר, כמו במציאות, מזהה מציאות ומעוניין לעשות אקזיטים גם בעולם הכדורגל. 

משה חוגג (אורן בן חקון)משה חוגג (אורן בן חקון)

לפי הנוסחה הזאת, פרדי פלומין הגיע מהפועל חדרה אחרי חצי עונה מעולה ויוסי בניון הגיע לקראת סיום הקריירה אך בראייה עתידית כאיש מקצוע במערכת שלדעת חוגג יהיה מוביל ומשמעותי. על אותו משקל, של זיהוי הפוטנציאל רגע לפני השיא, בכל תחום, אלמוג הוא שחקן צעיר ומוכשר של הקבוצה המובילה כרגע בכדורגל הישראלי וכדי להמשיך ולהתקדם בשנים הקרובות, בבית"ר הבינו כי יש לחזק את הקבוצה בשחקני המחר של ליגת העל. בירושלים, כך מאמינים, למרות המחיר הגבוה יום אחד העסקה הזאת תוגדר "גניבה".

על הסכום הגבוה שתשלם בית"ר ירושלים עבור 50% מכרטיס השחקן אמר שחטר: "זה שוק חופשי, כמו כל דבר במשק, אין מה לעשות. אם משלמים סכום לא מבוטל כזה כמו מכבי חיפה, ששילמה כל כך הרבה כסף על ירדן שועה מבני יהודה, אז הכל אפשרי. אילון לא פחות מוכשר משועה לדעתי והוא שווה את הכסף בהחלט".

ירדן שועה באימון (נעם מורנו)ירדן שועה באימון (נעם מורנו)

בימים בהם מנור סולומון עובר ממכבי פ"ת לשחטאר דונייצק תמורת 6 מיליון יורו על 85% מכרטיס השחקן שלו ושועה עובר מבני יהודה לחיפה תמורת 1.4 מיליון יורו בעבור 60% מכרטיס השחקן, 1.5 מיליון יורו עבור 50% מהכרטיס נשמע צנוע. אבל כשמדובר בבחור שעדיין לא ערך הופעה אחת בליגת העל וכבש, בסך הכל, שבעה שערים בלאומית בעונת הבכורה שלו בבוגרים – מדובר בהעברה מדהימה.

"שלושה שחקנים שאימנתי עוברים השבוע ב-9 מיליון יורו, הרגשה כיפית", אמר אורי אוזן שאימן את אלמוג כשלושה חודשים במכבי ת"א, וכן את שועה בקריית שלום ואת סולומון בפ"ת. למעשה, מאמן קבוצת הנוער של הפועל ת"א מספר כי אלמוג אף התקשר אליו רגע לפני החתימה כדי להתייעץ ולשמוע עצה טובה, כשהשניים נשארו בקשר קרוב עד היום.

אורי אוזן (חגי מיכאלי)אורי אוזן (חגי מיכאלי)

"הוא וסולומון באותו שנתון, הם היו המוכשרים ביותר ושיחקו תמיד עם ילידי 98', כל אנשי הכדורגל שמתעסקים בנוער יגידו את זה", הוסיף אוזן. "אילון ערך אפילו הופעה ראשונה בבוגרים לפני סולומון אצל פטר בוס במכבי ת"א, אבל סולומון הוא משהו מיוחד ואחר, גם כשמועדון כמו שחטאר מוציא סכום כזה הוא חושב טוב-טוב לפני כן. בזמנו, אגב, מכבי ת"א כמעט גנבה את סולומון בגיל נערים והוא התחרט ברגע האחרון. אני אהיה מאושר אם העסקה הזאת של אילון תניב פירות, צריכים סבלנות, גם מנור בדונייצק כמובן. זה המפתח. אני מאוד אוהב את כל המהלכים האלה". 

"יקח לו קצת זמן להתרגל לליגת העל", ממשיך אוזן. "יש שחקנים שלוקח להם יותר קצת יותר זמן, אבל שוב בהשוואה לשועה, שכבר עשה כמה דברים בליגת העל, לא היו לו בעיות אחרות שמנעו ממנו להתפתח במקומות אחרים, כמו מכבי והפועל ת"א, בניגוד לבני יהודה שעטפה והכילה אותו וזה מקום מדהים מהבחינה הזאת. במכבי ת"א ההזדמנויות קשות יותר מאשר בבני יהודה או במכבי פ"ת והצעד של אילון מובן. אז, שועה עבר לבני יהודה ואלמוג שיחק על חשבונו כביכול.

ירדן שועה (חגי מיכאלי)ירדן שועה (חגי מיכאלי)

"אילון יכול לשחק בכנף, כחלוץ, יש לו בעיטה מצוינת, הוא חזק מאוד, מבחינת מחשבה עתידית יש לו את כל מה שצריך להצליח לא פחות משועה. הוא שחקן מאוד מאוד מאוד מוכשר, יש לו איכויות מדהימות. הסכומים מאוד גבוהים, אבל בפוטנציאל ההשקעה לעומת הסיכון היא 50-50 לדעתי. את מנור מכרו ביותר מ-25 מיליון שקל ואם חוגג החליט שאילון שווה את הסכום הזה, כנראה שהוא מבין. אני חושב שזאת עסקה מעולה לשני הצדדים, למכבי ת"א שהרוויחה לא מעט כסף ולבית"ר כמובן. בכלל, בבית"ר בונים מועדון ואני מעריך את זה. אם וכאשר חוגג יילך משם יום אחד, הוא ישאיר מועדון מוכן ומושקע מבחינת תשתיות ומחלקת נוער".

בניגוד אולי למכבי ת"א, בבית"ר בטוחים שאלמוג כבר מתאים להיות שחקן בוגרים ולשיטתם הם רוצים לתת לו את הבמה. בין אם הוא שווה את הכסף או לא, מוכשר פחות או יותר משועה או סולומון, ילד פלא נוסף התייצב בקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי וייבחן מעתה בזכוכית מגדלת. הפרויקט של חוגג מתהדר בתכשיט חדש, מסקרן הרבה יותר מכל השאר.

מנור סולומון (רדאד ג'בארה)מנור סולומון (רדאד ג'בארה)

למרות שהמהלך מנוגד להעברות שבוצעו עד כה, אלמוג יכול לא רק להפתיע, אלא גם ייאלץ להתמודד עם תג המחיר הגבוה שיישב מעתה על גבו. מה שבטוח, הלחץ הזה, לאיזה כיוון שלא ינותב, כולל האחזקה המשותפת בין בית"ר למכבי ת"א, המציאות הדרמטית הרגילה בבירה והכישרון הגדול שטמון בו – עוד יניבו הרבה עניין בשנים הבאות.