כחלק מהשינויים הקיצוניים שחווה העולם מאז פרצה מגפת הקורונה, גם שחקני הכדורגל נאלצו להתמודד עם תנאים שונים לחלוטין בכל מה שקשור לשגרת היומיום שלהם באימונים ובמשחקים עצמם. בידודים, פגרות בלתי צפויות, משחקים נטולי קהל, לו”ז משתנה וצפוף, קשיים פיזיים לטווח ארוך במקרה של הידבקות, אלו רק חלק מהאתגרים עמם נאלצו שחקני הכדורגל להתמודד בשנה החולפת.

כדי לבחון מי אלו שהצליחו להתמודד בצורה הטובה ביותר עם השינויים הקיצוניים, אתר מחקרי הכדורגל, CIES Football Observatory, בדק ב-42 ליגות ברחבי העולם, כולל ליגת העל שלנו, מי הם השחקנים בעלי אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר במשחקי ליגה מאז 15.3.2020 ועד 10.3.2021. במסגרת המחקר נבדקו האחוזים של שחקנים שרשמו 20 משחקי ליגה ומעלה בהרכב הפותח של קבוצתם.

בכר ולביא לאחר הניצחון על בני יהודה

כיאה למאבקי הצמרת בין מכבי תל אביב למכבי חיפה עוד מהעונה שעברה, 16 מהשחקנים בעלי אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בליגת העל הם כאלו שמגיעים משורות האלופה או סגניתה. במקרה הזה דווקא, הירוקים גוברים על הצהובים כאשר מי שנמצא בראש הוא הבלם עופרי ארד, עם 72% הצלחה, אחרי שניצח ב-18 מתוך 25 המשחקים בהם לקח חלק.

עופרי ארד (רדאד ג'בארה)עופרי ארד (רדאד ג'בארה)

צמוד אליו במקום השני נמצא דן גלזר ממכבי ת”א, עם 71.4% הצלחה, כשרשם 15 ניצחונות ב-21 משחקי ליגה. את החמישייה הפותחת משלימים דולב חזיזה עם 70.4% (19 ניצחונות ב-27 משחקים) ולואיס הרננדס ושרן ייני עם 70% ומאזן דומה של 14 ניצחונות ב-20 משחקים בהם שותפו.

בליגה שמחוץ לשתי הגדולות, שחקני מ.ס אשדוד הם אלו שרשמו את האחוזים הטובים ביותר, כשארבעה מהם משלימים את הרשימה של 20 השחקנים המוצלחים ביותר בליגת העל בשנה החולפת. יואב גראפי וננאד סבטקוביץ’ הבכירים שביניהם עם 57.1% הצלחה, שהם פועל יוצא של 12 ניצחונות מ-21 משחקים ואחריהם מונטרי קמהאני עם 55.6% (15 מ-27) ורועי גורדנה עם 53.6% (15 מ-28). 

שחקני מ.ס אשדוד חוגגים (עמרי שטיין)שחקני מ.ס אשדוד חוגגים (עמרי שטיין)

אקס בני יהודה וכפ”ס במקום ה-9 בעולם, שליטה מוחלטת לשחקני באיירן ב-5 הליגות הבכירות

ומה קורה בעולם? קבוצות כמו הכוכב האדום בלגרד, רנג’יירס ובודו גלימט הנורבגית, ששלטו בליגות שלהן ללא עוררין, שלחו את מרבית השחקנים ברשימת 20 הגדולים. בין אותם שמות אפשר למצוא את אקס בני יהודה והפועל כפר סבא, ניקיטה חייקין, שעומד בשער של הקבוצה מנורבגיה. ב-20 משחקי ליגה בהם פתח בין הקורות בשנה האחרונה, הוא רשם 18 ניצחונות, ששווים ל-90% הצלחה והציבו אותו במקום ה-9 בעולם בשנת הקורונה. השחקן שנמצא בראש הטבלה עם האחוזים הגבוהים ביותר בכדורגל העולמי הוא מילאן גאיץ’ מהכוכב האדום, שניצח ב-20 מתוך 21 המשחקים בהם פתח (95.2%).

ניקיטה חייקין (איציק בלניצקי)ניקיטה חייקין (איציק בלניצקי)

בחמש הליגות הבכירות, הדומיננטיות של שחקני באיירן מינכן כמעט מוחלטת, עם 6 נציגים בשביעייה הפותחת ו-11 ברשימת ה-20. סרג’ גנאברי הוא זה שתופס את המקום הראשון עם 91.3 אחוזי הצלחה, לאחר שניצח ב-21 מתוך 23 משחקי הבונדסליגה בהם פתח מאז ה-15.3.2020. ג’ושוע קימיך ולאון גורצקה מצטרפים אליו בשלישייה הפותחת, כאשר ברנרדו סילבה הרביעי (מנצ’סטר סיטי) הוא הנציג היחיד מחוץ לאלופת גרמניה בחמישייה הראשונה. 

שחקני באיירן מינכן חוגגים (רויטרס)שחקני באיירן מינכן חוגגים (רויטרס)