כאשר ארז כלפון, יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, הבין אתמול (שני) שהבעיה להמשך עונת הכדורגל בזמן הסגר נעוצה בכך שפרופסור חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות, הוא המתנגד העיקרי לכך – הוא מיקד את כל המאמצים בלוי. כלפון הציב מטרה: הכדורגל ימשיך בכל מחיר. הקבוצות עובדות לפי התקן, ממילא אין קהל, מנגד טיסות של עשרות או מאות נוסעים ממשיכות ואותו דבר לגבי מקומות עבודה וכו'. במצב כזה יו”ר המנהלת גם לא היה מוכן להתפשר, כאשר היה כבר שלב בו הציעו שמשחקי הכדורגל ייעצרו לשבועיים והאימונים יימשכו. מבחינת כלפון הייתה רק אופציה אחת והיא המשך העונה.

מנגד, גם שר התרבות והספורט, חילי טרופר, היושב בבידוד ביתי, ערך מרתון שיחות ולחצים על כל הגורמים, כולל על אנשי משרד הבריאות. אולם מי שהתגלה כחוליה שרוצה לעצור את העונה הוא פרופ' חזי לוי. הוא הודיע לאנשי משרדו, אנשי משרד הספורט והמנהלת, כי הוא לא מוכן לאפשר לכדורגל להמשיך בזמן הסגר. מבחינת לוי, הנראות, אופי המשחק והמגע בין השחקנים לא היו צריכים לתת לכדורגל להמשיך. בתגובה – כל הגורמים החלו לתקוף את לוי, שההחלטה הזו מהווה נזק בלתי הפיך מבחינת הכדורגל ואין בה גם כל היגיון. בנוסף, לוי עד אתמול לא נתקל בתקשורת הספורט ובעוצמות שלה.

ארז כלפון (אורן בן חקון)ארז כלפון (אורן בן חקון)

מי שנכנס  לפעולה היה יוגב גרדוס, מ"מ ראש אגף התקציבים במשרד האוצר. מי שהיה בזמנו אימת הכדורגל בכל הנוגע לפיצוי, הפך אמש ליקיר הכדורגל. באוצר מספרים כי הוא פנה לחזי לוי, אמר לו שסגירת הכדורגל והכדורסל יכולה להוות נזק ענק מבחינה תקציבית והוא יצטרך להפחית את אותם כספים שיכולים להגיע למאות מיליוני שקלים מהתקציב השוטף של משרד הבריאות. מנגד, שר הבריאות יולי אדלשטיין, צידד בעד המשך הכדורגל וגם פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, נתן את האור הירוק. בין לבין אף התנהלה שיחה ארוכה בין כלפון לפרופ' לוי. כל הלחצים הופעלו עד שבסופו של דבר חזי לוי השתכנע והסיר את ההתנגדות שלו.

חילי טרופר (רדאד ג'בארה)חילי טרופר (רדאד ג'בארה)

הכדורגל עשה את המאבק הגדול וכרגיל מי שהרוויחה מכך היא ליגת הכדורסל שזוכה לאותם תנאים כמו הכדורגל. גם בפעם הקודמת הכדורסל הרוויח בזכות המאבק של אנשי הכדורגל. כעת, במנהלת כפי שפרסמנו אמש ב-ONE, מתכוונים הפעם להדק את הפיקוח על הקבוצות. בתקופת הסגר גם מאמנים ואנשי הצוות המקצועי יצטרכו להיכנס לבידוד, זאת כדי להפחית את סיכון ההדבקות. במנהלת ערים למה שקרה בהפועל חדרה ובבני סכנין בשבוע החולף. במנהלת גם ידרשו מבעלי קבוצות המגיעים למשחקים לשבת ביציע כאשר הם עוטים מסכה, ומי שלא ינהג כך יספוג קנסות גבוהים.