אמיר עגייב סיים עונה היסטורית מבחינת קבוצתו האזרית, סומגייאט, שהעפילה לראשונה לליגה האירופית אחרי שהקורונה עצרה את העונה, בעודה במקום הרביעי, ובעיקר עצרה אותו. עם חמישה שערים בעשרת המשחקים האחרונים בכל המסגרות לפי עצירת הליגה בשל המגפה, כולל ארבעה בישולים, הקיצוני הישראלי-אזרי (יש לומר) בן ה-28 היה בתנופה. אבל לקורונה היו תוכניות אחרות.

"אם לא הקורונה הייתי מסיים את העונה בדו ספרתי", אמר עגייב בראיון ל-ONE. "שיחקתי כל משחק כמעט 90 דקות, רצתי 12 קילומטר לפחות כל משחק, נתונים הכי טובים שהיו לי בקריירה. הכל הלך לי טוב. עשינו היסטוריה עם העפלה לליגה האירופית וזה לא קרה שם אף פעם. ואז באה הקורונה. גם בגביע נעצרנו בחצי הגמר. עשינו עונה גדולה והיא הייתה יכולה להיות עונה פיצוץ".

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
1:2 לבני יהודה על הפועל במשחק הכנה

אחרי שנה וחצי באזרבייג'אן, נראה שפניו של עגייב מועדות בחזרה לליגת העל. בעוד סומגייאט רוצה שיישאר אך בשכר מקוצץ, נפטצ'י באקו גיששה אצלו והנושא לא התקדם. בינתיים, הוא בוחן מספר אפשרויות שהוצבו בפניו בליגת העל, בעודו שחקן חופשי ובעוד הבנות שלו ואשתו סיון כבר התמקמו בארץ ולא ממש רוצות לחזור אל מעבר לים, וגם לעגייב עצמו יש חשבון פתוח עם הכדורגל הישראלי.

בראיון הוא מספר על העונה החולפת, על התובנות שלו בגיל 28, הפספוסים עד כה בקריירה וברמה הבינלאומית, אומר את מה שעל לבו לגבי פרשת "הכדורגלנים והקטינות" של דור מיכה ועומר אצילי חבר הילדות שלו, מבין בדיוק מה היה צריך לקרות אחרת בעבר ומסתכל אל האתגר הבא, אליו הוא מגיע נחוש כמו שמעולם לא היה.

עגייב.במדי הפועל ת"א. התחנה האחרונה בישראל (אחמד מוררה)עגייב.במדי הפועל ת"א. התחנה האחרונה בישראל (אחמד מוררה)

בעונה כזאת, אחרי שכבר קיבלת את הדרכון האזרי והיית על הכוונת של הנבחרת המקומית (כפי שפורסם לראשונה ב-ONE), בטח ציפית לקבל זימון. כמה זה היה קרוב?
"כבר הייתי בתוך הסגל של נבחרת אזרבייג'אן. הייתי ברשימה של הנבחרת לקראת משחקי ידידות מול ליכטנשטיין ומלטה במרץ, אבל טופס המעבר בין נבחרות של אופ"א לא היה מוכן בזמן, היה צריך לשנות לי את הפוטבול פספורט בגלל ששיחקתי בנבחרת האולימפית בארץ. הקורונה עצרה את המשחקים ולא הייתי משחק בכלל, אבל אפילו לא קיבלתי את הזימון. כבר שמחתי שקיבלתי זימון ואז המועדון הודיע לי שזה התפספס אז".

זה פספוס מבחינתך או שאולי זה עוד יקרה?
"לפי מה שאומרים לי שם אני יכול, אמור ומצפה לקבל זימון, גם אם לא אשחק באזרבייג'אן. אני מקווה שזה עוד יקרה, אבל כן בינתיים זה פספוס כי זה יכול היה לקדם אותי עוד יותר. הקורונה גרמה לזה להיות פחות מאכזב. מצד אחד נדפקנו מהמגפה, מצד שני קצת פחות באסה".

עגייב. עונה שנעצרה (נעם מורנו)עגייב. עונה שנעצרה (נעם מורנו)

מצד שלישי, היא גורמת לזה שלא תמשיך את ההתקדמות שלך שם.
"כן, הצוות המקצועי מדברים איתי ביום-יום ורוצים אותי, אבל רוצים שאשאר בשכר מקוצץ שלא מתאים לי בכלל. קיבלתי גם טלפון מנפטצ'י, לא חשוב ממי, אבל אמר לי 'אני אוהב את הכדורגל שלך ורוצה אותך', אבל גם זה לא קורה כרגע כי הם ירדו בסכומים והולכים על שחקנים זולים, זה כבר לא יקרה גם לדעתי. זה המצב".

אם לא אזרבייג'אן, אתה רואה את עצמך בליגת העל או רוצה להמשיך בחו"ל?
"במצב של עכשיו אני לא פוסל כלום, אבל אין משהו רציני, הייתי רוצה לשחק במדינה קצת יותר קרובה לישראל כמו שהייתי בקפריסין. אבל אני כבר פה עם המשפחה והחברים, כולם מרוצים, הילדה הגדולה שלי אומרת לי שהיא לא רוצה לחזור לבאקו ורוצה להישאר, אז מה אני יכול לעשות אחרי דבר כזה".

עגייב באומניה. "הייתי רוצה לשחק במדינה קצת יותר קרובה לישראל" (אורן בן חקון)עגייב באומניה. "הייתי רוצה לשחק במדינה קצת יותר קרובה לישראל" (אורן בן חקון)

אפרופו חברים, חגגת עם החבר הטוב שלך אצילי יום הולדת, מה דעתך על כל מה שקרה איתו ועם מיכה?
"כן, אנחנו חברים טובים מאוד מהילדות. בוא נגיד ככה, אני אבא ויש לי שלוש בנות. אני לא חושב שהוא ודור אשמים בפסיק הכי קטן של אשמה. עומר בעצמו סידר את העניינים שלו והכל בסדר. זה נגמר". 

מה דעתך על זה שמכבי ת"א עדיין לא מחזירה אותם, אם בכלל?
"מכבי התנהגה איתם לא בסדר בכלל, התנערה מהם בזמן שאין שום דבר פלילי נגדם ועל הנייר הם לא עשו שום דבר לא בסדר. הם הכוכבים הכי גדולים של הקבוצה, השחקנים הכי טובים של מכבי ואין יותר צהובים מהם. זה לא התנהגות לשחקנים כאלה, ובכלל. כל עוד שום דבר לא קרה משפטית או פלילית, הם צריכים לחזור אתמול. אנשים עשו דברים הרבה יותר גרועים וקיבלו חיבוק מהקבוצות שלהם. באו עליהם סתם כי הם כאלה כוכבים. שניהם מצטערים על מה שהיה והם לא יעשו דבר כזה יותר בחיים, זה בטוח, אבל לא היה צריך להתנער מהם ככה. בשורה התחתונה שניהם ילדים טובים מאוד ואני מכיר אותם אישית שנים".

אצילי. "שניהם ילדים טובים" (רדאד ג'בארה)אצילי. "שניהם ילדים טובים" (רדאד ג'בארה)

“הייתי צנוע מדי וחמוד מדי, צריך להיות מניאק”

בוא נסתכל קצת אחורה, בגיל 28, בטח ביחס לפוטנציאל שהיית, ציפית להיות במקום אחר בקריירה.
"מה זה ציפיתי. מדי פעם אני חושב בלילה על זה שבא לי להתפוצץ ולדבר על הכל, לכעוס על עצמי שהייתי ילד תמים וטוב, הבקעתי בבני יהודה מול כל קבוצה בליגה במשך כמה שנים, ברמה הכי גבוהה שיש. הייתי צנוע מדי וחמוד מדי ולא מדבר, כל פעם רוצים לראיין אותי אני אומר לא לא לא, עזבו לא רוצה לקשקש. בדיעבד, כשאני יודע איך זה עובד בכדורגל, אם אני חוזר אחורה לבני יהודה אני עושה עבירת משמעת כל חודש וחצי. קבוע. לא פרשיית הימורים (צוחק), אבל משהו קטן. מי שעושה בלאגן בסוף מעריכים אותו ומדברים עליו”.

"בתקופה שהייתי טוב הייתי צריך לעשות את זה, צריך למנף. בתקופה לא טובה לשבת ולסתום את הפה. עם יוסי אבוקסיס בבני יהודה, בתור ילד דפקתי גולים ועלינו לאירופה, פעמיים עונה עם שמונה שערים, באמצע ירדנו ליגה ועלינו, שם הייתי צריך להיות מניאק. אבל כל פעם אמרתי שאני לא רוצה כתבות ולא רוצה ראיונות ולא רוצה לדבר עם אף אחד, אז אף אחד לא באמת קידם אותי. עכשיו אני מבין שזה על הפנים כי הייתי יכול להתקדם בטירוף”.

עגייב בבני יהודה. "הייתי צריך למנף" (יניב גונן)עגייב בבני יהודה. "הייתי צריך למנף" (יניב גונן)

"לא מפסיק להגיד לעצמי איזה מפגר אתה, איזה מטומטם אתה. אם היה לי את הניסיון הזה, בשיא שלי, עם הגולים ועם הכל, הייתי מתפוצץ ומגיע למכבי ת"א או למכבי חיפה. במקום להישאר שחקן חופשי אחרי בני יהודה, הייתי כוכב. קצת יותר רעש, קצת יותר היו דוחפים אותי קדימה, בקלות הייתי מתקדם. אני חושב על זה כל הזמן. אין מקום לצניעות בכדורגל. בגיל 28 עברתי הכל כבר, בקטע החברתי אין קבוצה שלא הייתי בה במרכז העניינים. הייתי צריך לנצל את זה לטובת הקריירה, אני מקווה שזה לא מאוחר מדי".

מה שקרה לך בארץ כשחקן צעיר כבר עבר, אתה לא חושבת שהתקדמת חזרה לרמה הכי טובה שלך בחו"ל? שהיציאה לא עשתה לך טוב?
"תלוי אם זה יימשך, בוא נראה איפה אני אשחק בכלל. בחו"ל, אם זה לא ליגה בכירה ואם אתה לא מדליף ומקשקש, זה לא ממש שווה חוץ מלעשות כסף ולחסוך. בארץ הכל יקר אש, אז זה היתרון היחידי. אלא אם כן אתה שון וייסמן ודופק 40 גולים עם כל הסקאוטים שבעולם בכל משחק ביציע, שהוא יצא ענק". 

שון וייסמן. "יצא ענק" (נעם מורנו)שון וייסמן. "יצא ענק" (נעם מורנו)

למה אתה חושב ככה?
"כי יצאת וחסכת כסף, אבל מקצועית אתה נפגע. אני מרגיש עכשיו ששכחו ממני בארץ. עשיתי שם קרנבל, גולים ובישולים, עושה פעולות, אבל לא רואים אותי בארץ, אז מה זה חשוב? כאילו נעלמת, כי זו ליגה שלא מסתכלים עליה. גם אם זה היה בליגה יותר טובה, נגיד פולין, אף אחד לא מסתכל עליך, אתה כבר לא מעניין אחרי שאתה עוזב את הארץ. מה שאני מרגיש זה בדיוק מה שקורה".

לפי התובנות שלך, ירדן שועה זה המודל. גם הוא יצא מבני יהודה, אבל הצליח לעשות מעבר גדול ומאז בעיקר כותרות.
"ירדן זה חבר טוב שלי. בגללו אני אומר את זה ובגלל עוד שחקנים. כל דבר קטן שקורה, כל המדינה מדברת עליהם. בחו"ל אתה כובש ומבשל ולא מכירים אותך, בארץ יצאת למסיבה כולם מדברים עליך ואין פרסום רע. אני מתכוון שאם הייתי עושה בלאגן חיובי בתקופות טובות, זה יכול היה לעזור לי. בישראל צריך לרמוס את כולם, זה נשמע רע, אבל אין מה לעשות. ברגע שאתה טיפה יורד, כולם רוצים לגמור אותך. גם בחיים זה ככה, אבל בכדורגל יותר".

ירדן שועה. "כל המדינה מדברת" (עמרי שטיין)ירדן שועה. "כל המדינה מדברת" (עמרי שטיין)

למרות הכל, אתה בגיל ששיא הקריירה עוד יכול להיות לפניך.
"נכון, אני לא נשבר ולא אומר שוויתרתי, אני בן 28 ומקצוען. ברוך השם, אני מאמין שיהיה בסדר. השיא עוד לפניי, אני חושב ככה באמת. זה הגיל שאמור להיות השיא שלי בקריירה. הרבה שחקנים קמו והתרוממו אחרי שהבינו את המשחק יותר טוב ואת העולם הזה מסביב, מה זה 28? ימבה שחקנים פרצו בגדול בגיל הזה".

איפה נראה אותך משחק בעונה הבאה?
"במקום הכי טוב בשבילי ובשביל המשפחה. בעזרת השם, אנחנו אחרי תשעה באב וזה יכול להתקדם עכשיו".