פעמים רבות בעבר עסקנו בחשיבות העבודה על שריר החזה בחדר הכושר או כנגד משקל גוף, כאשר עיקר ענייננו היה סביב חשיבות השריר והאימונים אשר יעזרו לו להתפתח או לגדול.

כזכור, מדובר בשריר השייך לקבוצת השרירים הגדולים בגוף, אשר אחראי על ניראות ותפקוד פלג הגוף העליון שלנו, כאשר באימונים מתקדמים אף נקדיש לו ארבעה תרגילים שונים (כדי לעבוד על זוויות שונות ועל חלקיו השונים).

בכתבה זו נרצה להרחיב דווקא על חשיבת שריר החזה בענפי הספורט אשר השימוש העיקרי בהם הן שתי הידיים: דוגמת הכדורסל, הכדוריד והכדור עף, מה שאולי יגרום לכם להשקיע מעט יותר בשריר הזה, במקרה ואתם עוסקים בענפים אלו.

אז מדוע עליכם לעבוד על שריר החזה מעבר לעובדה שאתם רוצים להיראות מנופחים בחוף הים? בואו נצא לדרך.

מה תפקידו של שריר החזה?

עוד טרם היישום בענפי הכדור חשוב מאוד להבין תחילה את הפונקציונאליות של שריר החזה אשר נחלקת לשניים: תפקודו כשריר עיקרי ותפקידו כשריר מסייע (אסיסטנט).

תפקידו של שריר החזה כשריר עיקרי הוא לקרב את הזרועות אחת לכיוון השניה בצורה אופקית, מה שמוכר לנו מאוד מתנועת הפרפר.

שריר החזה. תפקידו הוא לקרב את הזרועות אחת לשניה לכיוון מרכז הגוף (מערכת ONE)שריר החזה. תפקידו הוא לקרב את הזרועות אחת לשניה לכיוון מרכז הגוף (מערכת ONE)

אותה תנועה מבוצעת גם בתרגיל המפורסם ביותר של שריר החזה, שכיבות הסמיכה, רק שבניגוד לתנועת הפרפר תרגיל זה מערב שני מפרקים: מפרק הכתף בו מתבצעת תנועה של קירוב, ומפרק במרפק בו מתבצעת תנועת הפשיטה (ע”י התלת ראשי).

תפקידו של שריר החזה כאסיסטנט הוא לעזור לשריר הרחב גבי (המשולש) בכל הקשור לתנועות של קירוב המרפקים לעבר המותן – בהמשך תבינו למה תנועה זו היא חשובה לענפי הכדור.

כיצד זה מיושם במשחקי הכדור?

תפיסה – אולי הפעולה הבסיסית ביותר המבוצעת במשחקי הכדור אשר מערבים את שתי הידיים. אם נרצה לעשות זאת בחוזקה, קרי לקרב את המרפקים אחד לשני כדי שלא יקחו לנו את הכדור, ודאי שלשריר החזה כשריר עיקרי יש משקל עצום בפעולה זו.

קליעה בכדורסל – שחקני כדורסל מתחילים, או כאלו שאינם חזקים מספיק, אינם מבצעים את טכניקת הקליעה בצורה נכונה מעל למצח וזורקים את הכדור לכאורה מהבטן. טכניקה זו אינה מפתיעה, משום שהיא מכניסה לפעולה את שריר החזה אשר מבצע תנועה של שכיבת סמיכה מתפרצת רק בתנועת אלכסון מעלה.

סקוטי ווילבקין. הוא לא צריך את שריר החזה בקליעה, זה בסדר... (איציק בלניצקי)סקוטי ווילבקין. הוא לא צריך את שריר החזה בקליעה, זה בסדר... (איציק בלניצקי)

מסירה בכדורסל – גם כאן יש חשיבות גדולה לשריר החזה בשתי טכניקות של מסירה: כאשר אנו מוסרים מסירת חזה אנו עושים למעשה את אותה התנועה של שכיבות הסמיכה רק בעמידה, וככל שנהיה חזקים יותר כך נגדיל את טווח המסירה. כאשר נרצה למסור כדור רחוק יותר, נמסור אותו ביד אחת בתנועה המזכירה יידוי פטיש (רק בלי הסיבוב) כשגם שם נשתמש בשריר החזה, שכן יד אחת מבצעת בפועל תנועה של פרפר (המרפק נעול אך הוא מתקרב למרכז הגוף).

סגירה לריבאונד בכדור סל – סגירה לריבאונד בכדורסל מתבצעת בשתי טכניקות שונות: האחת היא הפניית הגב למתקיף ודחיפה החוצה – פחות רלוונטית לענייננו. השניה, היא לדחוף את המתקיף החוצה עם הפנים אליו עם שתי הידיים וכאן מדובר שוב לכאורה מדובר בשכיבת סמיכה בעמידה.

מסירת חזה. לא סתם זהו שמה (KeithJJ)מסירת חזה. לא סתם זהו שמה (KeithJJ)

טיפול בפיק אנד רול בכדורסל – יש לפחות שבע דרכים שונות להגנה לטפל בפיק אנד רול, אך אחת המפורסמות שבהן היא “פוש אנד אנדר”. בשיטה זו השומר של החוסם ידחף את החוסם למעלה, כדי שהשומר הנחסם יכול לעבור מתחת לחסימה. גם כאן, מדובר בתנועה של דחיפה עליה אחראי שריר החזה כמובן.

חסימה בכדורעף – מדובר בתנועה הקיימת גם בכדורסל וגם בכדורעף אך נרחיב הפעם את הדיבור אודות החסימה בכדורעף. כאשר החוסם עולה לחסימה הוא מותח את ידיו למעלה בעיקר בעזרת שריר הכתף הקדמית. כאשר הכדור מונחת לעבר החסימה, הידיים צריכות להיות יציבות ולא להישבר אחורה כנגד הכדור ועל תנועת ההתנגדות מופקד השריר הרחב גבי (בצורה סטטית הוא מושך את המרפקים קדימה כדי שהזרוע לא תעוף אחורה). השריר האסיסטנט שעוזר לפעולה זו הוא שוב שריר החזה – הפעם החלק התחתון שלו היושב על העצם החזה (הסטרנום).

חסימה בכדורעף. גם אותה אפשר לשפר (KeithJJ)חסימה בכדורעף. גם אותה אפשר לשפר (KeithJJ)

הנחתה בכדורעף – גם בתנועה זו בענף הכדורעף יש חשיבות משנית לשריר החזה. כאשר שחקן מבצע הנחתה הוא למעשה מקרב בבת אחת את המרפק לכיוון המותן, ומי שכאמור עוזר בתנועה זו הוא החלק התחתון של שריר החזה.

שי לב הנו עורך מדור בריאות וכושר באתר ONE ולשעבר העורך הראשי שלו. מאמן כדורסל, מדריך חדר כושר ומאמן TRX מוסמך.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה!