כל מי שקורא באופן קבוע את כתבות המדור העוסקות בתזונה ודאי יודע כמה שיבחנו בעבר את הביצים: חלבון סופר איכותי בהרכב חומצות האמינו שלו, קל לעיכול, זול יחסית לשאר האפשרויות ל-28 גרם חלבון, זמין לצמחונים וקלאסי לאלו שבחרו בדיאטת הקיטו.

השאלה היא מה קורה כאשר לוקחים את חשיבות הביצים בתזונה אל הקצה, כשיוטיובר המוכר בכינוי Simple Man החליט ליישם בפועל את השיר על גסטון מסיפור היפה והחיה, אשר לפי מילות אותו שיר נהג לאכול אף 60 ביצים ביום (גסטון, למי שלא בקיא באגדות, היה הנבל אשר היה מאוהב ביפה, שלא היתה מאוהבת בו בחזרה, ונלחם עם דמות החיה, וכאן נעצור כדי לא לעשות ספוילר). הווידאו אגב זכה למאה אלף צפיות, כאשר לערוץ של Simple Man, אשר עורך לא מעט ניסויים בתחום הבריאות והכושר, לא פחות מ-54 אלף מנויים.

נחזור ליוטיובר ולניסוי שלו. עוד טרם השבוע ההרפתקני הזה, הוא לקח לעצמו מדדים כדי להיות כמה שיותר מדויק בבשורה על התוצאות: הוא שקל 93 ק”ג, אחוז השומן שלו עמד על 20.7 אחוזים והיקף המותניים שלו עמד על 95 ס”מ. בנוסף הוא מדד גם את הלחץ הדם שלו ואת רמת הטסטוסטרון בגופו (בעזרת חברה חיצונית הוא ערך לעצמו בדיקות דם ושלח אותן בדואר לאבחון לפני ולאחר הניסוי).

בכל הקשור לרמת הכולסטרול, האחרון התחיל את הניסוי שהוא כבר עומד על 253 מ”ג/ד”ל שזו רמה גבוהה מהמומלץ, בין השאר עקב סיכונים למחלת טרשת העורקים. “לא הייתי מודע למצב הכולסטרול שלי, שהיה כבר גבוה יחסית עוד טרם הניסוי. זה שאתה לא מרגיש לא טוב לא אומר דבר כשזה קשור לכולסטרול”, אמר היוטיובר.

לאורך כל הניסוי Simple Man שמר על תזונה של 2000 קלוריות ביום, כאשר כ-850 מתוכן הגיעו כאמור מתריסר ביצים. כדי לא לצאת מדעתו הוא ניסה לגוון במנות הביצים (ביצים קשות, חביתות, חביתות מעורבות עם תוספות) אבל זה לא ממש עזר לו מנטאלית: “לקראת הסוף כבר לא יכולתי לראות את הביצים האלו וכבר חשבתי לגמור עם כולן בארוחה אחת וזהו. בכנות, חשבתי שכבר לא אצליח לאכול יותר ביצים לאחר שהניסוי יסתיים”.

וכעת: זמן לתוצאות

לאחר שסיים 84 ביצים בשבוע הוא ירד קצת יותר מקילו וחצי ואחוז השומן שלו אף הוא ירד מתחת ל-20 אחוז. בנוסף, היקף המותניים שלו הצטמצם בכ-4 ס”מ, “במהלך השבוע הזה שמתי לב שהמותניים שלי נהיות צרות יותר ושכמות השומן באזור זה ירדה ברמה שהעין היתה יכולה לראות”.

מצב הבטן משמאל לפני הניסוי ומימין לאחר הניסוי (צ"מ יו-טיוב)מצב הבטן משמאל לפני הניסוי ומימין לאחר הניסוי (צ"מ יו-טיוב)

לצד הירידה במשקל ובהיקף המותניים היו גם תוצאות נוספות: לחץ הדם ירד במעט וכן גם רמת הטסטוסטרון בגופו. בכל הקשור לכולסטרול הבשורה היתה פחות נעימה: המצב של Simple Man אף החמיר והוא כבר הגיע לרמה של 276 מ”ג/ד”ל.

האחרון ניסה לסכם את הניסוי: “זה בהחלט דבר טוב שהפסקתי אחרי שבוע בלבד מפני שלא ראיתי שום שיפור באספקט של הכולסטרול – זה רק הלך ונהיה יותר גרוע”.

האם ניתן להסיק מסקנות אמיתיות מהניסוי?

נתחיל בכך שכל ניסוי הוא מעניין וגם אם לא התבצע לפי כל הכללים ניתן להבין ממנו לפחות כיוון או הלך רוח. עם זאת, היו לניסוי הזה המון בעיות מבחינה אמפירית.

ראשית, ידוע שכמות הקלוריות היומית היתה במהלך הניסוי היתה כ-2000 קלוריות אך לא ידוע מה היתה כמות הקלוריות טרם הניסוי (גם במקרה והיא ידועה, לא בטוח שנמדדה באותה קפדנות). בנוסף, לא ידוע הרכב הקלוריות מעבר לביצים – ברור שאם אחוז הפחמימות בתזונה ירד, אנחנו נראה תוצאות הקשורות בירידה במשקל, אחוזי שומן והיקפים (בלי קשר לביצים בכלל).

בנוסף, זמן הניסוי הוא קצר בהרבה מהמקובל. בדר”כ כאשר אנו קוראים אודות ניסויים, אפילו של יוטיוברים, הם נמשכים בין 8-4 שבועות כדי לראות תהליך, ולא תזוזות שייתכן וישתנו לחלוטין אחרי הימים הראשונים.

עד כמה הניסוי הזה רציני? (צ"מ מתוך יו-טיוב)עד כמה הניסוי הזה רציני? (צ"מ מתוך יו-טיוב)

לסיום יש להתייחס גם לעניין הכולסטרול ולעשות סדר: צריכת ביצים, אפילו בכמות של כמה ביום, איננה בעייתית לאזרחים מן השורה אשר אין להם רמות גבוהות של כולסטרול. הבעייתיות מתחילה אצל אלו ה”סובלים” מכולסטלור גבוה, בדיוק כמו היוטיובר שהשתתף בניסוי העצמי. לכן ספק רב אם הציבור הרחב יכול ללמוד מהניסוי בעניין זה. עבדכם הנאמן אגב, צורך חמש ביצים בממוצע ליום במשך כעשרים שנה, דבר אשר לא בא לידי ביטוי לרעה ברמות כולסטרול – רק שתדעו....

שי לב הנו עורך מדור בריאות וכושר באתר ONE ולשעבר העורך הראשי שלו. מאמן כדורסל, מדריך חדר כושר ומאמן TRX מוסמך.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה!