קורונה או לא קורונה - אם אתם מכורים לספורט כנראה שגם תצאו לריצה באחת בעשרה בלילה או בארבע לפנות בוקר, כל זאת כדי שלא תצטרכו ללחוץ יד לאף אחד - או חלילה לתת לו היי פייב… 

לרוץ לבד כידוע, משמעו לרוץ בלי מאמן או בלי פרטנר לריצה, אבל זה לא אומר שאתם לא צריכים למדוד את הריצה שלכם ו/או להסיק מסקנות מהמדדים שלה. אחת מהשיטות הנפוצות לעשות זאת היא בעזרת שעון ריצה, כאשר בחנויות האונליין קיים מגוון רחב של שעונים – מהשעונים המסורתייים של הפעם ועד לשעון החכם שמתופעל בעזרת עוזרת אישית.

בטרם תרכשו שעון כזה או אחר ברשת, כדאי שתדעו דבר או שניים על ההבדלים בין השעונים השונים, בין אם מדובר בפן השימושיות ובין אם מדובר בפן המחיר.

נתחיל בכך שנציין כי שוק שעוני הריצה מתחלק (בגדול) לשתי קבוצות עיקריות: שעוני הריצה המקצועיים הוותיקים והמוכרים דוגמת גרמין, פולאר וסונטו והשעונים החכמים של חברות הסמארטפונים דוגמת אפל, סמסונג, שיאומי ו-וואווי.

מטרת כתבה זו תהיה לתת לכם את הפרמטרים השונים אותם אתם צריכים לבדוק בטרם תבחרו את השעון הריצה הבא שלכם כדי שהמותג שתבחרו יהיה המתאים ביותר עבורכם. באם החלטתם על שעון מסוים אשר הפרמטרים השונים שלו מתאימים לכם, אנו ממליצים לצפות ברשת (יו-טיוב בעיקר) בקטעי ווידאו מקצועיים הסוקרים את אותו שעון, כדי שתוכלו לקבל את תמונה המלאה (זה המקום לצייi שכתבה זו איננה כתבה השוואתית, אלא כזאת שאמורה להציף עבורכם את כלל המדדים שעליכם לבדוק).

רגע לפני הקטע המקצועי

בדיוק כמו בבחירת נעלי ריצה, לא רק האלמנטים המקצועיים הם המכריעים אלא גם האלמנטים הקשורים בעיצוב, תדמית ואופנה. משמעות הדבר הינה שתפישת דמותו של הרץ בעיניי עצמו תשפיע לא פעם על בחירתו.

כיצד זה בא לידי ביטוי בפועל? יש לא מעט רצים שחלק מתפישתם העצמית כמקצוענים יתבטא בהימנעות משעונים חכמים הקשורים לטלפונים החכמים ואלו ייצמדו לעד לשעונים דוגמת הגרמין. כמובן שלא מדובר בתופעה גורפת, שכן לא מעט רצים כבר בחנו לעומק את השעונים החכמים מהדור החדש ומצאו שהם לא פחות טובים מאלו של הדור הישן.

Apple_Watch_Series_5. עיצוב נקי ומרשים (יח"צ)Apple_Watch_Series_5. עיצוב נקי ומרשים (יח"צ)

אם כבר הזכרנו את השעונים החכמים של החברות המוכרות דוגמת אפל וסמסונג, גם כאן כמובן קיים האלמנט של התדמית והאופנה. מי ש”חייב” רק אייפון ייצמד כנראה לשעונים החכמים של החברה וכנ”ל לגבי חובבי הסמסונג. לצד שני אלו, יש כבר חלק לא מבוטל באוכלוסיה שסומך על המותגים הסינים (זולים ונותנים פייט במפרט) ששייכים כלל לתפיסת הלו-קוסט. 

חשוב לציין בנקודה זו כי השעונים החדשים מגיעים ברמות גימור שונות ובגדלים שונים לבחירה, כך שככל שתשקיעו יותר ייתכן ותזכו ליתרונות דוגמת מראה יוקרתי יותר, נוחות ומשקל השעון.

מכל מקום, היינו ממליצים לבחור שעון שהוא הטוב ביותר עבורכם ולאו דווקא כזה הקשור לאופנה או תדמית (אלא אם כן זה עושה לכם את זה בטירוף...).

נוחות וניראות

מספיק לבחון שלושה מותגים מוכרים דוגמת אפל, סמסונג ושיאומי כדי להבין את המנעד הרחב הקיים בשוק. השעון החכם של אפל מסדרה 5 למשל, מגיע בעיצוב מלבני ואלגנטי ובמשקל של כ-40 גרם בממוצע (תלוי בעיצוב) והוא עוד הוכחה לטאץ’ של החברה בכל הקשור ל”הגשה” מרשימה (כולנו זוכרים כיצד הגיב העולם למראה האייפון לפני 13 שנה עוד לפני שהוצגו יכולותיו).

השעון החכם של סמסונג לעומתו הוא כבר סיפור שונה לחלוטין. העיצוב שלו עגול (כמו במקרה התמונה מטה) והוא מזכיר את שעוני היוקרה הגבריים הקלאסיים. הדבר בא לידי ביטוי גם במשקלו, שהנו מעל ל-60 גרם, שכן לעיצוב יוקרתי יש את ההשלכות שלו.

השעון החכם של סמסונג. מראה יוקרתי (יח"צ)השעון החכם של סמסונג. מראה יוקרתי (יח"צ)

ומה לגבי שיאומי? שם נראה מגוון של עיצובים (גם מרובעים וגם עגולים) כאשר משקל השעון יעמוד על מעט יותר מ-30 גרם. כאן המשקל בא לידי ביטוי מעט על חשבון העיצוב, שכן את אין את האלגנטיות של אפל ולא את היוקרתיות של סמסונג (זוהי כמובן דעה בלבד, עליכם לשפוט בעצמכם).

אם נישאר לרגע בהשוואה בין אפל לסמסונג אפשר לראות גם הבדל בולט בכל הקשור למיקומי הכפתורים והחוגות בשני השעונים. בעוד באפל קיימת חוגה קטנה בצידיי המכשיר, בסמסונג תמצאו חוגה מסביב לתצוגה העגולה בפרונט עם כפתורי הדלקה ו-BACK בצדדים. קשה לומר אם זהו הבדל אשר יכריע לכאן או לכאן בין השעונים, אבל יש לכך משמעות הן בניראות והן בנוחות לפי טעמכם האישי.

חשוב גם לדעת, כמו שציינו קודם לכן, שקיימות רמות גימור שונות אשר משפיעות גם על הנוחות שכן לכל חומר יש את הגמישות שלו (דוגמת רצועות סיליקון) והמראה שהוא משדר (דוגמת גימור אלומיניום).

נציין בנקודה זו שיש כמובן לא מעט חברות ודגמים נוספים בשוק, וכי עניין הנוחות והניראות הנו סובייקטיבי למשתמש ולמתבונן. הקביעה תהא בעיניכם בלבד שכן רק אתם יודעים מה נוח ומתאים לכם.

שימושיות

כפי שציינו בתחילת הכתבה, הרצים נחלקים לאלו אשר יישארו נאמנים לעד לשעוני הריצה הוותיקים לעומת אלו שעברו לשעונים החכמים. הקבוצה הראשונה תהנה מחד מיתרונות של ממשק מוכר, שעון ריצה ופשטות. מאידך, קבוצה זו לא תזכה להשתתמש בכל הפיצ’רים הקשורים בהתממשקות עם הסמארטפון או בשימוש באפליקציות חיצוניות (למרות שיש התקדמות אדירה בעניין זה כמו הוספת שירים, מענה לוואטסאפ וכו’ – בקיצור, לא מה שהיה פעם).

איזו עוזרת אישית אתם הייתם מעדיפים? (יח"צ)איזו עוזרת אישית אתם הייתם מעדיפים? (יח"צ)

הקבוצה שניה (רצי השעונים החכמים החדשים) לא תוכל לעמוד כמקשה אחת, שכן השעון החכם של אפל למשל, שונה בלא מעט פרמטרים מהשעון החכם של סמסונג. בעוד משתמשי אפל רגילים למשל לעוזרת האישית Siri (גם בעברית), כנראה שמשתמשי סמסונג יעדיפו להיעזר בביקסי (אנשי אייפון ואנשי סמסונג כבר אמרנו). 

בנוסף, השעון החכם של אפל “ידבר באותה שפה” עם סמארטפון של אפל, בעוד השעון החכם של סמסונג מאידך יתממשק עם מספר מותגים שונים אך גם זה עם מגבלות (לא כל הפיצ’רים יעבדו).

בכל הקשור לתפעול, את אותן טענות מהסמארטפונים כנראה נשמע גם לגבי השעונים: ייתכן ומשתמשי אפל יטענו שהממשק יותר חלק ומהיר בעוד משתמשי הסמסונג יטענו שיש להם יותר שליטה על ניראות הפיצ’רים השונים (לא “גן סגור”). שוב גם כאן, ההרגלים שלכם ישפיעו על בחירתכם.

לסיום עניין זה, וכדי שלא תפספסו שום דבר, להלן רשימת פיצ’רים בולטים שריכזו עבורנו כמה רצים ותיקים, ששווה לבדוק האם הם קיימים בשעון בו אתם חושקים: זיהוי אוטומטי של תחילת פעילות, ניתוח מקצועי של הפעילות בסיומה, יכולת לפצות בעצמכם בתנועה על מפה, יכולת ניטור שינה, מעקב על שתיית מים, הזמנת משתמשים אחרים של השעון לתחרויות הליכה/ריצה, מענה לשיחות, קריאת הודעות בוואטסאפ וכו’.

סוללה

בואו נעצור לרגע. אל תרוצו רק לבדוק את קיבולת הסוללה, משום שזהו לא הפרמטר היחיד החשוב – אלא רק אחד משלושה. הפרמטר השני בהקשר הסוללה הוא זמן הטעינה שלה, פרמטר קריטי עבור רצים שנזכרים ברגע האחרון שסוללת השעון איננה טעונה…

הטענתי, או לא הטענתי? למי יש כוח? (kropekk_pl)הטענתי, או לא הטענתי? למי יש כוח? (kropekk_pl)

פרמטר נוסף שעליכם לקחת בחשבון הוא פיצ’רים בשעון אשר משפיעים על אורך שעות הפעילות של השעון החכם. ניקח לדוגמה את פיצ’ר הצגת השעון בטכנולוגיית “always on” (השעון תמיד דולק ללא פעולה נדרשת מצדכם) שמשפיע מן הסתם בצורה זו או אחרת על שעות הפעילות של הסוללה. ניתן אמנם לקבוע האם פיצ’ר זה פועל או לא, באיזו תאורת מסך ובאיזו תנוחה של מפרק כף היד, אבל הבנתם את הרעיון (כמובן שיש פיצ’רים נוספים שמשפיעים על אורך חיי הסוללה, זוהי רק דוגמא אחת לכך). 

בשורה התחתונה נמליץ לכם למצוא חבר שרץ עם שעון מסוים לפני שאתם רוכשים אותו, כדי שתהיו בטוחים ממקור ראשון שהסוללה לא נגמרת בקילומטר ה-41 של המרתון...

עמידות

למחיר אמנם נגיע רק בסוף, אך ייתכן שלא פעם עלות נמוכה של שעון תשפיע בצורה זו או אחרת על עמידותו. כאשר אנו מדברים על עמידות נתמקד בעיקר בשני אלמנטים מרכזיים: עמידות למכות ולשריטות ועמידות לגשם או לרטיבות (בין השאר אם אפשר להתקלח עם השעון).

כנראה שתוכלו להתקלח עם השעון החכם שלכם (Olichel)כנראה שתוכלו להתקלח עם השעון החכם שלכם (Olichel)

לא נעסוק כרגע בעמידות השעון לעומקים במים, שכן כתבה זו מיועדת בעיקר לרצים, אך נציין שגם אם השעון עמיד לעומק כזה או אחר, יש לבחון את יכולותיו תחת המים, בעיקר את יכולתו למדוד דופק.

ונעבור לאימונים

בכדי לא לעבור על כלל המותגים בשוק, ניתן לכם מספר פרמטרים אותם אתם צריכים לבחון בכל הקשור לשימוש בשעון בפועל. ראשית קיים עניין התצוגה – עליכם לוודא כי השעון יודע להציג בפשטות את הנתונים החשובים לכם דוגמת: זמן, קצב, מרחק, הדופק שלכם וכיו”ב (אתם גם יכולים לבדוק כמה נתונים הוא מסוגל להציג בו זמנית יחד).

בנוסף, עליכם לבדוק אם השעון מאפשר לתעד את כלל המידע באפליקציה מובנית או באפליקציה חיצונית. לא שתהא לכך השפעה מיוחדת על הנתונים שלכם, אבל יהיו כאלו שיעדיפו ONE STOP SHOP משיקולים שונים.

השעון החכם שלכם יידע למדוד הכול ובכל מקום? (Myriams-Fotos)השעון החכם שלכם יידע למדוד הכול ובכל מקום? (Myriams-Fotos)

באם אתם מתאמנים מתקדמים יותר, עליכם לבחון שהשעון יודע לספק אפשרויות מתקדמות יותר כמו חלוקה להקפות, ניתוח שינויי קצב ומיקום, או כל מדד אחר אשר אינו משרת את הרץ מן השורה. בנוסף, לא בכל השעונים קיימות תוכניות אימון מובנות (ללא אפליקציות חיצוניות) כך שעליכם לבחון זאת אם הדבר חשוב לכם. 

בכל הקשור לדיוק המדידות, אינכם אמורים להרגיש הבדל של ממש בין המותגים, אך נראה שתמיד תהיה נטייה לטעון כי השעונים הוותיקים עושים טוב יותר את העבודה. לגבי ההבדל בין מותגי השעונים החכמים עצמם, ספק אם תראו הבדל של ממש בטח אם אינכם עוסקים בספורט מורכב של מעבר בין ענפים שונים.

מחיר

הגענו לזה בסוף, אך ברור כי גם זה שיקול. נכון לכתיבת אלו השעונים החכמים של אפל וסמסונג הם היקרים ביותר, כאשר השעונים הסינים (שיאומי, וואווי) נמצאים ברמות מחיר אחרות.

השעון החכם של שיאומי. רמת מחירים אחרת (יח"צ)השעון החכם של שיאומי. רמת מחירים אחרת (יח"צ)

השעונים הוותיקים נמצאים ברמות מחיר אשר מציבים אותם איפשהו באמצע, אך גם כאן המנעד רחב שכן הוא תלוי במותגים השונים ובתת הדגמים השונים של כל מותג.

מכל מקום, שעון הריצה שלכם איננו זהה לנעל הריצה שלכם. הוא צריך לשרת אתכם נאמנה לאורך שנים, בעוד הנעל למספר שבועות או חודשים בלבד. אנו מקווים שכלל הפרמטרים שהוצגו לעיל יעזרו לכם לאזן בין התקציב שלכם לבין איכותו של שעון הריצה הבא שלכם.

לפרטים נוספים אודות השעונים החכמים המובילים הקיימים בשוק ומחיריהם לחצו כאן

הכתבה נכתבה בשיתוף BESTMOBILE