דרמה גדולה וזעם בקרב קבוצות הכדורעף בעקבות נתוני הסימולציה של תקציב התמיכות לשנת 2021, שנחשפו ב-ONE. גורם בכיר בענף מזהיר הבוקר (חמישי): “להבנתי התקבלה החלטה לסגור את ענף הכדורעף”.

כזכור, על פי הסימולציה של משרד התרבות והספורט יש כמה מהענפים המובילים שעלולים לספוג קיצוצים במיליוני שקלים, כמו הג’ודו שכספי התמיכה שלו יירדו ב-1.4 מיליון שקל למרות שזכה בשתי מדליות אולימפיות באולימפיאדת ריו 2016, ההתעמלות שתקוצץ ב-6.1 מיליון שקל למרות ההצלחות והכדורגל יקבלו תקציב שיקטן ב-10 מיליון שקל.

בנוסף אליהם, גם ענף הכדורעף - שבקושי רב מצליח להתקיים כיום - בדרך לסבול מקיצוץ בתקציב, כך שבמקום 11.6 מיליון שקל הוא יקבל רק 9.3 מיליון שקל בשנה הקרובה במסגרת מבחני התמיכה החדשים. יש לציין כי הם עדיין לא אושרו, אך עבור איגוד שהמחזור הכספי שלו עמד על 14 מיליון שקל ב-2018 ויש לו כ-5,700 שחקנים רשומים, מדובר במכה כלכלית קשה שככל הנראה תוביל לסגירתו.

גורם בכיר באיגוד הכדורעף טען: “האיגוד פעל בהתאם למדיניות משרד הספורט ואמות המידה של ועדת לובצקי כפי שהתבקש. במכתבים שנשלחו לראשי הספורט הישראלי אמש נכתב כי הקיצוץ בתקציב התמיכה של הענף בשנתיים האחרונות יגיע לסכום של מעל 6 מליון ש”ח, קיצוץ שאינו מידתי, בלתי אפשרי ובלתי מתקבל על הדעת. זו פטירה של הענף השלישי בגודלו בישראל עם כמעט 6,000 ספורטאים פעילים”.

הפועל מטה אשר/עכו (צילום: איגוד הכדורעף)הפועל מטה אשר/עכו (צילום: איגוד הכדורעף)

ואכן, מהרישומים עולה, כי הכדורעף הישראלי זכה ב-2019 לכספי תמיכה בגובה של 15.6 מיליון שקל, ב-2020 הוא קיבל 11.8 מיליון שקל ולפי התכנון בסימולציה בשנה הקרובה יוקצו לענף רק 9.3 מיליון שקל. לפיכך, הכדורעף הישראלי אמור על הנייר לעבור קיצוצים בגובה של 6.3 מיליון שקל בשנתיים. מדובר בירידה חדה.

על פי גורמים שונים בענף הכדורעף, בקרב האגודות יש זעם גדול על ההחלטה. “אם תכנית החלוקה החדשה תאושר כפי שהיא, הקיצוץ בתמיכה לאגודות יהיה גדול מ-50% בתוך שנתיים, גם בשל הגידול, המתבקש מהמדינה, במספר הקבוצות הפעילות”, ציינו בענף.

חבר הנהלה בכיר באיגוד הכדורעף אמר: “אנו חשים שיש יד מכוונת מלמעלה ששמה לה למטרה לחסל את הענף שלנו”. מנכ”ל אגודה גדולה הוסיף: “לא נאפשר פגיעה באלפי שחקני כדורעף. נצא למאבק כולל השבתה של כל פעילות הליגות. ושלא יגידו לנו זה רק סימולציה כי את זה שמענו בשנה שעברה ותקציב האגודה שלי נחתך ב-35% בשנה”.