ביפן גוברים הקולות שמתנגדים לקיום המשחקים האולימפיים, אבל נדמה שאין דרך חזרה. בזמן שהמדינה המארחת סופרת את מתיה ושרויה עדיין בפאניקה ממגפת הקורונה, יש ביקורת גדולה על ממשלת יפן והמתח עולה - אך בוועד האולימפי הבינלאומי מנסים להרגיע את הרוחות.

ביממה האחרונה ד”ר נאוטו אוייאמה, יו”ר איגוד הרופאים של יפן, הזהיר כי “הוועד האולימפי הבינלאומי וממשלת יפן לא העריכו נכון את הסיכונים שבהבאת 15,000 אלף ספורטאים אולימפיים ופראלימפיים למדינה, בנוסף לעוד שופטים, מאמנים, בעלי תפקידים רשמיים ואנשי תקשורת שיגיעו למדינה מכל רחבי העולם”.

הסמל האולימפי על המים בטוקיו (רויטרס)הסמל האולימפי על המים בטוקיו (רויטרס)

“מאז פרוץ מגפת הקורונה לא הייתה התכנסות כה מסוכנת של אנשים מכל כך הרבה מקומות שונים בעולם. קשה לחזות לאן זה יוביל”, אמר ד”ר אוייאמה. “החשש הוא מהתפתחות של מוטציה מזן חדש בעקבות קיום המשחקים האולימפיים ומפגיעה בציבור היפני. אני אוהב ספורט אולימפי, אבל מסוכן לקיים את אולימפיאדת טוקיו במצב הנוכחי”.

באופן כללי נדמה כי היפנים לא מעוניינים במשחקים האולימפיים וחוששים מזה מאוד. מנגד, בוועד האולימפי הבינלאומי טוענים כי הם מסתמכים על ייעוץ של מומחים מארגון הבריאות העולמי. לפי העמדה הרשמית של הארגון, “המשחקים האולימפיים יהיו בטוחים, עם בדיקות מקיפות, פרוטוקולים קפדניים, ריחוק חברתי ושמירה על הספורטאים בבועה”. כמו כן, לפי ההערכות כ-80% מהמשתתפים יגיעו לאחר שקיבלו חיסון, בעוד שביפן חוסנו פחות מ-5% מכלל האוכלוסייה. העובדה שכל כך מעט קיבלו חיסונים בשנה האחרונה הפכה לשיחת היום ביפן, במה שמכנים בתקשורת היפנית כאוזלת יד לכאורה של ממשלת יפן בטיפול במגפה.

טוקיו 2020 (רויטרס)טוקיו 2020 (רויטרס)

בכיר בוועד האולימפי הבינלאומי, דיק פאונד, התראיין ביפן וניסה להרגיע את הציבור המקומי: “יש קבוצת מדענים משכילים שאומרת שאין סיכון ממשי לאוכלוסיה היפנית בעצם קיום המשחקים. האנשים שמגיעים למשחקים התחסנו ברובם, הם ייכנסו לבועה ויישארו בה עד שיחזרו הביתה. כל הפעולות שנעשות הן למניעת תרחיש של אסון כמו ארמגדון, גם אם אנחנו לא רואים או חוזים אותו כביכול כרגע”.

בתוך כך, נחשף כי יפן כבר השקיעה כ-15.4 מיליארד דולר על ארגון אולימפיאדת טוקיו, כולל בניית תשתיות חדשות, אצטדיון אולימפי חדיש וכבישים, אם כי בממשלת יפן טוענים כי ההוצאות עלולות להיות אף גבוהות יותר בגלל דחיית האירוע בשנה והאילוצים השונים בשל המגפה. חלק נכבד מהסכום, 6.7 מיליארד דולר, הוא תקציב הוועדה המארגנת שרשם גידול. אם בסופו של דבר לא יהיה קהל ביציעים, צפויה עוד פגיעה בהכנסות.

הוסיף חטא על פשע: הורחק ותקף את השופט