רונאלדו לואיז נזאריו דה לימה. ספק אם הייתם מזהים את השם הזה ללא ההקשר לפרוייקט בחירת הכדורגלן הטוב בעולם. אתם ודאי מכירים אותו כרונאלדו הברזילאי, או כ”פנומן”, ואם אתם מעט צעירים אותו אתם מכירים אותו כנראה כ”רונאלדו השמן” – זאת עקב המימדים העצומים אליהם הגיע לאחר הפרישה (האמת שגם הרבה לפני כן...).

רונאלדו הברזילאי. עודף משקל או לא, מהגדולים בהיסטוריה (רויטרס)רונאלדו הברזילאי. עודף משקל או לא, מהגדולים בהיסטוריה (רויטרס)

נתחיל מהסוף – רונאלדו הוא אחד מהכדורגלנים הטובים ביותר שראה הכדורגל העולמי, ולדעת רבים הכדורגלן הטוב ביותר בכל הזמנים (אולי היה לכך קונצנזוס נרחב יותר לולא הפציעות מהן סבל ותדמית המשקל הבעייתית). 

הוא היה חלוץ שבנוי כמו טנק, פיזי מאוד, עם יכולת כדרור יוצאת מגדר הרגיל וסיומת מול השער כמו של מכונה. לולא פלה האגדי, אין ספק שהברזילאים היו שמים את רונאלדו בראש הרשימה שלהם, למרות שאנחנו הישראלים היינו מעדיפים דווקא את רונאלדיניו – מי שלדעת רבים מועמד גם הוא לשחקן הגדול בכל הזמנים.

רוצים לבחור את הכדורגלן הגדול בהיסטוריה ולזכות בבושם מתנת JIMMY CHOO URBAN HERO? לחצו כאן

השאיר חותם בכל מקום ביבשת

בדיוק כמו רומאריו, עוד חלוץ ברזילאי אדיר שכבש בקריירה למעלה מאלף שערים, רונאלדו החל את הקריירה של בפ.ס.וו איינדהובן טרם המעבר לברצלונה. הוא שיחק שתי עונות במועדון הפאר ההולנדי וסיים בשתיהן כמלך שערי הליגה המקומית עם 42 שערים ב-46 משחקים. הוא אמנם לא זכה באליפות עם הקבוצה שזכתה 13 פעמים טרם הגעתו, אבל הוא רשם לזכותו את הגביע המקומי טרם עזיבתו למועדון גדול יותר – אולי המועדון הגדול ביותר בעולם.

רונאלדו במדי ברצלונה. עונת בלתי נשכחת (רויטרס)רונאלדו במדי ברצלונה. עונת בלתי נשכחת (רויטרס)

בשנת 1996 רונאלדו נחת לעונה אחת בלבד בברצלונה, אבל רבים מגדירים את העונה הזו כעונת שיא עבור חלוץ ששיחק עשרה חודשים בלבד במדי הבלאוגרנה. האליפות אמנם הלכה לאתלטיקו מדריד, אך הברזילאי זכה בגביע אירופה למחזיקות גביע, בגביע המלך, בסופר קאפ הספרדי ושוב סיים כמלך שערי הליגה עם 34 כיבושים ב-37 משחקים. הביצועים שלו היו כה מרשימים באותה עונה כשהוא זכה במספר תארים אישיים מרשימים  דוגמת נעל הזהב האירופית, כדור הזהב והכדורגלן השנה בעולם.

בחמש העונות שלאחר מכן רונאלדו כבר נחת בסרייה א’ בקבוצת אינטר מילאנו, וגם שם הרשים בעונתו הראשונה כאשר כבש 25 שערי ליגה והוסיף עוד שישה בגביע אופ”א – תואר בו זכו בסופו של דבר הנראזורי (כולל שער של הברזילאי בגמר וזכיה נוספת בתואר כדורגלן השנה). את ארבע העונות שלאחר מכן רונאלדו ירצה לשכוח עקב פציעות רבות שכמעט גרמו לו לפרוש, מה גם שהוא כמעט ולא שיחק.

הפנומן מגיע לריאל מדריד

כפי שנזכיר לכם בהמשך, אחרי מונדיאל 2002 רונאלדו היה בשיאו ומי שתמיד מעוניינת בשחקנים הטובים בעולם, ריאל מדריד, העבירה אותו לשורותיה. הברזילאי הצטרף לגלקטיקוס האגדיים שכללו בין השאר את מאמן ריאל היום (זידאן) ואת פיגו (שהגיע מברצלונה) ולפתע הכול הסתדר כמו שצריך – הוא שוב סיים כמלך השערים עם 23 כיבושים, זכה באליפות הראשונה שלו עם הבלאנקוס ואפשר גם לומר שזו הקבוצה הכי מזוהה עמו בקריירה האירופית שלו.

רונאלדו בגלקטיקוס של מדריד. איזה פחד (רויטרס)רונאלדו בגלקטיקוס של מדריד. איזה פחד (רויטרס)

המשך הקריירה של הברזילאי בבית ספרד היה פחות נוצץ מתחילתו. רונאלדו הצליח לזכות באליפות נוספת, אך לא רשם לזכותו זכיה בליגת האלופות וכבש 50 שערים “בלבד” בארבע העונות הבאות. זה המקום לציין בנקודה זו כי זהו עקב האכילס שלו לעומת מסי וכריסטיאנו: יש לו שתי אליפויות בלבד בקריירה ואין לו אפילו זכיה אחת באלופות. אבל מה לגבי הגביע העולמי? שם דווקא יש לו יתרון, ועוד איזה…

אמרתם מונדיאל 2002? אמרתם רונאלדו!

למרות שלרונאלדו יש שתי זכיות בגביע העולמי, נדלג ברשותכם על הזכיה ב-1994, אז היה בן 17 בלבד ולא שותף. עם זאת, במונדיאל הבא בצרפת הוא הפסיד בגמר רק למארחת של זידאן, כשהוא רשום לזכותו בדרך ארבעה כיבושים, מה שהתברר כהכנה בלבד למשחקי הגביע העולמי בקוריאה הדרומית ויפן ב-2002.

מונדיאל 2002 רשום על שמו של רונאלדו משתי סיבות שונות לחלוטין: ראשית, הוא הביא את התואר לברזיל בפעם החמישית עם שמונה כיבושים כולל צמד בגמר מול גרמניה. שנית, היתה לו תספורת שאף אחד לא ישכח לעולם, ולא משום שהיא היתה המוצלחת בתבל (סוג של כיפה קדמית כשכל שאר הראש מגולח). מאוחר יותר אגב, חשף רונאלדו שמטרת התספורת ההזויה הזו היתה למשוך תשומת לב מהפציעות הרבות שלו - פציעות בהן עסקה התקשורת לא מעט באותם ימים.

תספורת הספורט המפורסמת בתבל (רויטרס)תספורת הספורט המפורסמת בתבל (רויטרס)

לסיום נזכיר כי רונאלדו היה במשך מספר שנים מלך שערי המונדיאל בכל הזמנים עם 15 כיבושים, שיא שנשבר רק ע”י מירוסלב קלוסזה הגרמני במונדיאל ברזיל 2014. האם עובדה זו תשכנע אתכם שמדובר בשחקן הגדול בכל הזמנים? ההחלטה היא נטו בידיים שלכם.

רוצים לבחור את הכדורגלן הגדול בהיסטוריה ולזכות בבושם מתנת JIMMY CHOO URBAN HERO? לחצו כאן

לרכישת הבושם לחצו כאן