אחת היריבויות הכי גדולות בתולדות הכדורגל בפרט והספורט בכלל היא ליונל מסי מול כריסטיאנו רונאלדו. מאז ומתמיד השאלה מי יותר גדול העסיקה את אוהדי הספורט, והתשובות עד היום חלוקות לכאן ולכאן. אך אם אתם סומכים על נוסחאות ועל מדע, אולי תזכו לקבל את המענה לשאלה.

חבורת מדענים מאוניברסיטת לוון שבבלגיה המציאו נוסחה ייחודית שמטרתה להכריע את היריבות בין שני הענקים. הסטודנטים חברו למומחים הולנדים בניתוח ואיסוף נתונים בספורט, ואת הנוסחה הכניסו למחשב-על שחישב את התוצאה. החישוב התבצע רק על עונות השיא של שני השחקנים, מעונת 2013/14 עד עונת 2017/18, העונה שבסיומה עזב רונאלדו את ריאל מדריד.

וואו: מסי וקוואליארלה מועמדים לשער השנה!

השיטה התחשבה בכלל המשחקים של שני הפנומנים באותן שנים, והתייחסה לכלל הנתונים שהשחקנים צברו לאורך השנים, גם בצד ההגנתי וגם בצד ההתקפי. “ההערכה של שחקן צריכה להיות מעבר לכיבושים ובישולים”, אמר ג’סי דייויס, אחד הפרופסורים שהשתתף בניסוי, והוסיף: “שער הוא אירוע נדיר, אך יש עוד המון פרמטרים שאנחנו לוקחים בחשבון – בעיטות, מסירות, דריבלים ותיקולים”.

מי ניצח אתם שואלים? אז לאחר שקלול מעמיק, מי שיצא עם ידו על העליונה הוא מסי, שגבר על רונאלדו בחישוב הכללי. “בעונות הראשונות שני השחקנים היו מאוד צמודים בניקוד שלנו”, אמר טום דקרוס, סטודנט נוסף שהשתתף במחקר. “אך מעונת 2015/16, מסי פתח פער וניצח בהפרש גדול”.