נבחרת אנגליה שמרה אמש (שני) על מאזן מושלם במוקדמות יורו 2020 כשהביסה 1:5 את נבחרת מונטנגרו, במה שהיה החמישייה השנייה שלהם תוך ארבעה ימים. אלא שעל חגיגות העיבו גם טענות קשות לקריאות גזעניות מצד האוהדים המונטנגרים כלפי השחקנים כהי העור של האנגלים, כמו גם על זריקת חפצים לעברם.

הכתבים באנגליה מספרים על נהמות וקללות בעלות אופי גזעני לאורך המחצית השנייה מצד היציע בו ישבו האולטראס של הנבחרת המארחת. קאלום האדסון אודוי סיפר כי אף נזרקה לעברו מצית, אותה מסר לצוות האנגלי.

קאלום האדסון אודוי (רויטרס)קאלום האדסון אודוי (רויטרס)

כתב סקיי ספורט רוב דורסט דיווח: “דני רוז היה כל כך נסער מהמצב, שהוא סירב לדבר עם התקשורת בסיום. חולצת המשחק שלו נותרה בחדר ההלבשה, כשהוא סירב למספר בקשות משחקני מונטנגרו להחליף עמו חולצה”.

גם מאמן נבחרת אנגליה גארת’ סאות’גייט סיפר בסיום: “כשרוז ספג את הכרטיס הצהוב, שמעתי בבירור קריאות גזעניות לעברו שהגיעו מאחוריי, זה לחלוטין לא מקובל. הדבר החשוב ביותר הוא שהשחקנים ירגישו את התמיכה שלנו ואנחנו נוודא שהדברים ידווחו. אני בטוח שמשלחת אופ”א שמעה הכל גם היא”.

ראחים סטרלינג, שכבש את השער החמישי, סימן לעבר הקהל בהפגנתיות בחגיגתו כשהוא אוחז באזניו, ולאחר מכן אף צייץ תמונה של החגיגה באזניו: “הדרך הטובה ביותר להשתיק את השונאים (וכן, אני מתכוון גזענים”).

בהמשך כשנשאל האם לדעתו צריך לסגור אצטדיונים על דברים כאלה ענה: “כן, צריך כאן עונש רציני, שיגרום להם לחשוב פעמיים אם לעשות זאת שוב. זה הזמן עבור האנשים האחראים לשים חותמת אמיתית על זה, כי אפשר לתת קנס, אבל מה זה יעשה באמת? חייבים עונש קשה יותר לאוהדים, שלא יוכלו לבוא למשחקים יותר”.

מאוחר יותר הודיעה אופ”א כי המונטנגרים אכן יעמדו לדין על האירועים בגין: קריאות גזעניות, השלכת חפצים, שימוש באמצעים פירוטכניים והתפרעות אוהדים. הדיון בבית הדין ייערך ב-16 במאי.