טוטנהאם, סגנית אלופת אירופה, נחשבת למועדון הכי “יהודי” באנגליה. יש לכך לא מעט סיבות היסטוריות, ששיאן הגיעו בהתקפות של אוהדים פאשיסטיים על המועדון עוד בשנות ה-30. מאז, אימץ לעצמו הקהל של הקבוצה את הכינוי Yids ומכנה עצמו ה-Yid Army, צבא היהודים.

למעשה, אוהדי הספרס לקחו את הכינוי YIDS, שנחשב כינוי גנאי אנטישמי ליהודים ברחבי אירופה, אימצו אותו והשתמשו בו כתגובת נגד הומוריסטית לקריאות נגדם, שנמשכות עד היום במגרשים באנגליה, וכוללות אזכורים של השואה, קולות של גז, ושלל כינויים אנטי יהודים מכוערים.

המייל שנשלח מטוטנהאם לאוהדים (מערכת ONE)המייל שנשלח מטוטנהאם לאוהדים (מערכת ONE)

בשנים האחרונות, כחלק ממגמת הפוליטיקלי קורקט ששוטפת את אירופה כולה ואת הממלכה בפרט, החל להתפתח דיון האם עצם השימוש במילה ראוי, גם אם הוא נעשה על ידי אוהדי טוטנהאם עצמם. ישנים אוהדים יהודים של קבוצות יריבות, שטוענים כי גם כשאוהדי הספרס צועקים מהיציע Yids, הם עצמם מוצאים את זה פוגעני.

שחקני טוטנהאם (רויטרס)שחקני טוטנהאם (רויטרס)

בשבוע האחרון, המועדון פנה במייל רשמי לכל בעלי המנויים והאוהדים הרשומים של הקבוצה, ופנה אותם להשתתף בסקר מיוחד: “אנחנו מודעים לחשיבות ולמשמעות ההיסטורית של הביטוי, שבא כתגובה לקריאות אנטשימיות. כיום ישנו דיון רחב בציבור על השימוש במילה YID, ואנחנו נשמח אם תיקחו חלק בסקר”.

הסקר עורר לא מעט כעס בקרב אוהדי טוטנהאם ברשתות החברתיות. לצד אנשים שטוענים שהוא לא ישנה שום דבר (משאל דומה נערך כבר ב-2013), ישנם אוהדי ספרס שחושבים שעצם הדיון לא ראוי, ושפרט להם ולאייאקס, אין אף מועדון אחר בעולם שמתגאה ב”יהדות” שלו כמוהם.