בשקט בשקט, בלי הרבה רעש, עדלי מרכוס כבר סוגר ארבעה חודשים כמנכ"ל מכבי תל אביב בכדורסל. כזכור, מרכוס נפרד לאחר 14 שנה ממנהלת ליגת הכדורסל בה הוא שימש כמנכ"ל לאורך כל השנים, כאשר הוא עושה את עבודתו בעיקר מאחורי הקלעים. לאורך השנים מרכוס שם לעצמו כלל: לא להיכנס לתוך מעורבות פוליטית או עסקנית, וזה כנראה אחד הדברים שגרמו לו לשרוד כל כך הרבה שנים בתפקיד לא קל.

מרכוס הפתיע את כולם, כאשר בוקר אחד, כפי שחשפנו בזמנו ב-ONE, הוא “חצה את הקווים”, עבר למנכ"ל את קבוצת הכדורסל של מכבי ת”א והחליף את אלי דריקס.

מרכוס הקפיד להישאר מאחורי הקלעים, לא התראיין ומספר פעמים הגיב נקודתית על דברים. כעת, באופן חריג עבורו, מרכוס מתראיין לראשונה כמנכ"ל מכבי ת"א.  הוא סוגר את התקופה במנהלת, מספר על השינוי שעשה, על העבודה במכבי ת"א, על המאבק בין המנהלת למכבי ת"א, על מחאת שחקני מכבי ת"א נגד חובת הבידוד, על הפגיעה הכלכלית בקבוצה על סנדי כהן ועל ההכנות לעונה הבאה.

מרכוס. הפך לצהוב (רדאד ג'בארה)מרכוס. הפך לצהוב (רדאד ג'בארה)

“שחקנים רואים שיש ים ומסיבות ורק הם צריכים להיות חודשיים בבית”

עדלי מרכוס, מה שלומך?
"עשיתי בדיקה ומחכים לתשובה הסופית" (בינתיים יצא שלילי, ג.ל).

איך אתה מסכם את התקופה שלך במנהלת הליגות, עזבת אחרי 14 שנה וזה לא הולך ברגל.
"הייתה תקופה מורכבת, הייתה תקופה טובה, הגענו להישגים. כאשר התחלנו את המנהלת ב-2004 היינו בתקציב 1.6, הגענו בסוף התקופה ל-45 מיליון שקל כשרוב הכסף הולך לקבוצות וזה הכי משמעותי. הם קיבלו בהרבה יותר כסף, הרבה יותר חשיפה וזה עוזר שיווקית לקבוצות והרצון לשחק בליגת העל. הרבה קבוצות רוצות לעלות, יש מאבק על כך, פעם זה לא היה קורה. עברתי שני יושבי ראש, אחד אבנר קופל, השני שמואל פרנקל. למדתי מהם הרבה. מסכם אותה כחיובית, עשינו הישגים מקצועיים. אני חושב שהשארנו חותם מבחינה מקצועית ובמיוחד כלכלית".

פרנקל. היו"ר השני (נעם מורנו)פרנקל. היו"ר השני (נעם מורנו)

מה רגע השיא מבחינתך?
"מבחינה כלכלית ושיווקית. להצליח להעמיד תקציב של 45 מיליון שקל, אני חושב שזה שיא".

הגעת למכבי ת"א, היו כאלה שאמרו “למה לא עשה צינון”. רגע לפני שהתחלת את התפקיד שמעון לקח אותך לשיחה ועשה מן שיחת כניסה/נזיפה, כי כאשר היית במנהלת היית לטובתה כמו שדורש התפקיד, שמעכשיו ה-DNA  שלך משתנה, יותר לא נגד מכבי. אמרו לי שעשה לך “כניסה” לתפקיד.
"אני מאה אחוז נאמן למקום שאני עובד בו, וכשהייתי במנהלת הייתי נאמן מאה אחוז למנהלת, תמיד הסתכלתי למקום בו אני עובד, אני גם  נאמן מאה אחוז לצוות שלי וליו"ר שלי, כמו שהייתי נאמן לאבנר קופל ולשמואל. אמרתי לשמעון שאהיה נאמן במאה אחוז אליו כיו"ר החדש שלי ואהיה נאמן לטובת הארגון שאני נמצא בו. אני חושב ששמעון העריך את זה כי הוא ידע כשהייתי במנהלת הייתי נאמן למנהלת וזה לא שהייתי נגד מכבי".

שמעון מזרחי. שיחת "כניסה" (איציק בלניצקי)שמעון מזרחי. שיחת "כניסה" (איציק בלניצקי)

נכנסת לתפקיד במכבי ת"א בתקופה הכי קשה שיכולה להיות.
"ההתחלה כשנכנסתי הייתה עוד לפני תקופת הקורונה. אני חושב גם שנכנסתי בזמן הכי נכון, כי בק אופיס של העונה החדשה מתחיל כבר בינואר-פברואר, תקציב, מחשבה על מינויים, ספונסרים. כל מערכת מכוונת מפברואר לאו דווקא מעונה עד עונה. גם במנהלת ובקבוצות שיא העבודה הוא להתחיל את העונה הבאה מאותו זמן. לכן אני חושב שגם מבחינת המנהלת עזבתי בעיתוי טוב מבחינתה. במכבי היו לנו הרבה כיוונים, מחשבות, אסטרטגיה, פגישות, בסוף הגענו לקו בלימה בגלל הקורונה ולסיטואציה  שונה".

מה אתה חושב על החלטת היורוליג שלא להמשיך את העונה?
"הבריאות זה לפני הכול, כאשר אלו הרבה מדינות והמצב שונה בכל מדינה, אז האופציה לחידוש המשחקים לא הייתה פשוטה.  דרך אגב, גם פה לחדש את הליגה זה מצב קשה, המצב שלנו הוא הטוב ביותר או כמעט הטוב ביותר באירופה. תחשוב שצריך לרכז 10 מדינות עם 10 בעיות. הייתה פגישת שחקנים עם פרופ' גרוטו, ועלו כל כך הרבה שאלות".

כל יום שחקן אחר שלכם מצייץ נגד המנהלת, אתה עד לפני שתי דקות היית שם, כעת אתה במכבי, נראה שיש היום קרב ויחסים מתוחים מאוד בין המנהלת למכבי ת"א.
"קודם כל חשוב לציין שהשחקנים מצייצים על דעת עצמם וזה לא משהו שבא מאורגן מהמועדון, יש שם הרגשות קשות, שאלו שאלות קשות את גרוטו, החל מזה שהם גרים פה בת"א, רואים שיש ים ומסיבות ואנשים הולכים לים, העיר מתפקדת כמעט כרגיל, ורק הם צריכים להיות חודשיים בבית. היו תחושות מאוד קשות".

מרכוס עם מזרחי ופרופ' גרוטו באימון (צילום: מכבי ת"א, האפליקציה הרשמית)מרכוס עם מזרחי ופרופ' גרוטו באימון (צילום: מכבי ת"א, האפליקציה הרשמית)

מצד שני יש גם חיילים שבקושי יוצאים הביתה, השחקנים מקבלים שכר יפה, ומיליון מובטלים שהיו מוכנים להחליף איתם.
"כל אחד והעבודה שלו. לא חושב שיש הבדל בין אדם לאדם, יש שחקנים עם ילדים, והילד הולך לבית ספר, הילד יכול לחזור עם קורונה מבית ספר. פיזיותרפיסט  של אחת הקבוצות עובד עם בית ספר, אז הוא חוזר ומעסה את השחקנים. הבידוד פה הוא בכל מקרה לא במאה אחוז. כששחקן של מכבי ייצא הוא יקבל תמונה, שחקנים אחרים שהם פחות מוכרים פחות ישימו לב אם יעשו את זה ופחות יעשו עניין".

מה אתה חושב שהיה צריך לעשות בנושא?
"אם מחליטים שחוזרים לשחק צריך להיות תנאים שווים לכולם, גם לגבי המגבלות. השחקנים אמרו ‘לא נלך למסיבות’. רוצים להוריד את הכלב. ההנחיות זה לא רק כדי שלא יליכו למסיבות, זה גם ברמה של בית קפה וסופר. הם רוצים באמת לעמוד בהנחיות, ולא לעגל את זה".

סקוטי ווילבקין וג'ייק כהן. עוקצים בציוצים (איציק בלניצקי)סקוטי ווילבקין וג'ייק כהן. עוקצים בציוצים (איציק בלניצקי)

אתה חושב שלא היה צריך לחדש את הליגה?
"אם התנאים היו אחידים לכולם, נורמליים אז אפשר אולי לקיים את הליגה. צריך לתת להם גם לחיות".

זה נראה כאילו מההתחלה לא רציתם שהליגה תמשיך, זה התחיל בישיבת המנהלת, ואז היה את כל סיפור היורוליג, היית עד לפני כמה דקות בצד השני, מה קרה פה עם מכבי ת"א והמנהלת? כל יום התנגשות אחרת.
"נתחיל מהסוף. הרגשנו שאין לנו תשובות מספיקות. אני רק רוצה להזכיר לך שהחזרנו את כל השחקנים עוד לפני שידענו מה קורה עם היורוליג.  אם החליטו שיש ליגה אז אנחנו כמכבי מתייחסים לכל דבר בשיא הרצינות ולעשות הכי טוב שיש. הרגשנו במצב שנוצר, הרגשנו כי לא בטוח שאפשר להחזיר את זה ברמה הכי טובה שיש. ננסה לשחק הכי טוב שיש, לא בטוח שאפשר לעשות את זה ברמה הכי טובה שיש כי הרבה שחקנים כבר לא היו בארץ, הרבה בבידוד, עשינו את הכול מאה אחוז. חשוב לציין שאחוז גדול מהזרים לא חזרו לארץ, הקבוצות ששיחקו בתחילת השנה הם חצי כבר לא אותו דבר,  זאת תהיה ליגה אחרת. רוב הליגות באירופה לא חידשו".

מה דעתך על כך שהמנהלת נהייתה יותר תוקפנית מאז שעזבת אותה בחודש האחרון? כשהיית מנכ"ל שמרתם על אווירה לא תוקפנית, יותר ניסיתם לפתור, ועכשיו משהו שם השתנה ויש עימותים. את הכביסה המלוכלכת הייתם מנסים לפתור בבית ולא בחוץ.
"המנהלת זה הבית של כל הקבוצות, היא לא גוף עצמאי בסופו של דבר היא צריכה לייצג קבוצות. אני תמיד העדפתי לפתור בעיות בדרכי שלום. המנהלת צריכה לפרגן לקבוצות כי הם חלק מהמנהלת. אם יתחילו עימותים זה גם פוגע במותג. המנהלת במקום להאשים קבוצה צריכה לשמור על המותג”.

מרכוס בישיבת המנהלת. שינוי גדול (איציק בלניצקי)מרכוס בישיבת המנהלת. שינוי גדול (איציק בלניצקי)

איך אתה רואה את המשך העונה מבחינתכם?
"יהיה מוזר, ההכנות המקצועיות לא אולטימטיביות, צריך להבהיר, דיברתי עם מספר שחקנים, הם טענו  גם שזאת ההכנה הכי קצרה שהייתה לשחקנים לחזור מפגרה. הם חודשיים ישבו בבית. אני חושב שזה גם ישפיע גם על הליגה מבחינת אינטנסיביות, מקווים שלא יהיו פציעות. אנחנו ננסה לעשות את הכי טוב שאנחנו יכולים, אנחנו כמכבי רוצים לזכות באליפות, נשחק בכוח הכי גדול שאנחנו יכולים. רצינו גם לזכות בגביע אירופה. זה לא יהיה פשוט מבחינה פיזית לשחקנים".

כמה זו הרגשת פספוס למועדון כשהייתם שלושה משחקים מזכייה אפשרית ביורוליג?
”היינו קרובים, יש קבוצה איכותית טובה מאוד העונה. היינו בדרך למעלה. בדרך כלל כשמכבי ת"א מעפילים אף אחד לא רוצה לפגוש אותה בשלבים מתקדמים באירופה. כי במשחקי פלייאוף, פיינל פור, הקבוצה יודעת להתעלות".

מרכוס. "יש קבוצה איכותית" (שחר גרוס)מרכוס. "יש קבוצה איכותית" (שחר גרוס)

“מחפש פחות את התהילה”

באת לתפקיד שצריך להכניס הרבה כסף ועכשיו הכול נעצר, איך אתה מתארגן לעונה הבאה כאשר אתה לא יודע אם יהיה קהל? בתקופה הזאת כבר הייתם מוכרים מנויים לעונה הבאה, זה מהווה אצלכם כ-45 אחוז מההכנסה, כ-45 מיליון שקל. איך ניגשים לזה ומתכננים תקציב לעונה הבאה?
"אתגר גדול, חושבים על זה, חושבים על זה הרבה, ניסינו גם ליצור קשר עם חברות בשוק שלא נפגעו כלכלית, יש כאלה. אנחנו מקווים המצב ישתפר, יהיה יותר טוב. אנחנו מסתכלים על זה שבאוקטובר היורוליג חוזרת בשיא הכוח, חייבים את הקהל, הבהרנו את זה גם בישיבה של המנהלת. יש החלטה במנהלת שחוזרים לשחק רק אם יש קהל. אנחנו מקווים שהחלטה כזו תהיה גם ביורוליג".

אם משרד הבריאות לא יאשר קהל, זה אומר שלא יהיה כדורסל פה יותר בשנים הבאות?
"זאת החלטת המנהלת. יש החלטה במידה ולא מאשרים קהל לא פותחים את העונה הבאה. המנהלת הבינה שבלי קהל לא ניתן לשחק, הקהל הוא הלב של המועדון".

יכולה להיות סיטואציה של שנה שלמה בלי קהל.
"אז צריכים להבין את ההשלכות הכלכליות. אם המדינה רוצה שישחקו במצב כזה היא צריכה לדאוג לקבוצות. הספורט מכניס למדינה הרבה כסף ואם היא רוצה שישחקו בלי קהל ונייצר הכנסות למדינה אז שידאגו בהתאם”.

אוהדי מכבי ת"א. רוצים לחדש מנוי (אורן בן חקון)אוהדי מכבי ת"א. רוצים לחדש מנוי (אורן בן חקון)

המדינה אומרת ששחקני הכדורסל והכדורגל צריכים להרוויח הרבה פחות, מה דעתך על זה?
"זה ברור שהשחקנים ירוויחו פחות בשנה הבאה, ברגע שההכנסות ירדו אז גם תשלם פחות לשחקנים. אולי הרבה לא יודעים אבל מכבי ת"א מפרנסת הרבה משפחות ישראליות, לא רק שחקנים". 

פוקס ממשיכה עם מכבי תל אביב כנותנת חסות בעונה הבאה?
"כן, גם WE SURE שנותנת את החסות על הגב גם ממשיכה בשנה הבאה. ויש עוד ספונסר או שניים שאנחנו די סגורים לשנה הבאה”.

הסכם החסות של מכבי עם FOX (האתר הרשמי של מכבי ת"א)הסכם החסות של מכבי עם FOX (האתר הרשמי של מכבי ת"א)

מה תעשו עם המנויים של השנה, האם קיבלתם מהם פידבק שהם מוכנים לוותר או שתיתנו להם פיצוי בעונה הבאה?
"הליגה עוד לא הסתיימה, אנחנו מסתכלים על כל העניין ובוחנים, אנחנו חושבים על הכול. הרבה אוהדים פנו שהם רוצים לחדש מנויים לעונה הבאה”.

איך אתה מאבחן את התפקיד שלך במכבי ת"א? באת מארגון שהיה יו"ר, פעם היית זרוע מבצעת ומטפלת, ועכשיו באת לארגון שיש לו כמה בעלים, זה ארגון שבנוי אחרת. איך זה להתנהל מול כל כך הרבה בעלים?
"קודם, יש בעלים מקסימים במכבי ת"א עם הרבה ניסיון. אנחנו אחת הקבוצות הבודדות שכולם המשיכו לעבוד. אנשים מדהימים שעובדים בצורה מדהימה. הניסיון רק מחזק. כולם חושבים על המועדון, רוב היום שלהם קשור למכבי ת"א, אני מאוד מעריך את זה, הם עוזרים לי, ואני פה בשביל המערכת".

על איזה צדדים אתה אחראי במכבי ת"א?
"המנכ"ל נוגע בכל תחומי המועדון, מרכז את הפעילות, למנכ"ל הרבה מאוד שעות עבודה, הרבה יותר מאשר במנהלת, עובדים סביב השעון, מנהלים שיחות גם בלילה".

כל השנים בחרת לברוח מהפוליטיקה, היום בתפקיד הזה אתה כבר כן חייב 'לשלוף ציפורניים'?
"לא. 15 שנה אחרונות בחרתי בדרך הזו. אין לי מטרה להתבלט, אמשיך לעשות את העבודה מאחורי הקלעים".

מרכוס. מגיע לפרונט (רדאד ג'בארה)מרכוס. מגיע לפרונט (רדאד ג'בארה)

למה בחרת רוב השנים להיות מאחורי הקלעים ולעשות את העבודה בשקט ובצנעה?
"אני חושב שלא אוהבים פה אנשים שמדברים הרבה, אני מאמין שלא צריך להתפאר במה שאני עושה, אני חושב שעשיתי עבודה טובה ומי שיודע יודע. אני פחות מחפש את התהילה".

“איש של אנשים”

היית מול שני יושבי ראש במנהלת שאוהבים תקשורת, אז לא הייתה לך בעיה.
"נכון, שידברו, ומי שרוצה שיעשה את זה".

במדינה לא ממהרים לפצות את קבוצות הספורט, איך אתה רואה את זה בכובע שלך?
"ברגע שהמדינה לא נותנת להכניס קהל ולא מדובר רק בספורט, על מנת לאפשר לספורט ותרבות להמשיך ולהתקיים, מתפרנסים  מהקהל,  צריך לפצות גופים בשביל לא לפגוע ברמת הספורט ולא בתרבות. הגופים שלא יכולים להתקיים בלי קהל. מצפים משר הספורט החדש, לעזור, ואני בטוח שהוא יעשה את זה".

חילי טרופר אוהד הפועל ירושלים.
"אני בטוח ואין לי ספק שהוא אדם מקצועי ורציני. נראה כי העדפה של קבוצה כזו או אחרת, לא משפיעה, אפילו ההפך".

מה דעתך על כל הסערה סביב אזרחותו של סנדי כהן?
"יש חוק במדינת ישראל, הוא קיבל אזרחות".

סנדי כהן עם תעודת הזהות (האתר הרשמי של מכבי ת"א)סנדי כהן עם תעודת הזהות (האתר הרשמי של מכבי ת"א)

ספר קצת על עצמך, לא מכירים אותך חוץ מזה שגדלת במשפחה של ספורטאים ואח שלך משה היה שוער מצטיין במכבי ת"א בכדורגל.
"בגדול אני איש של אנשים, אני לא מחפש את התהילה, משתדל להיות צנוע, אוהב ומכור לספורט הרבה מאוד שנים, חיידק כזה. למדתי גם משפטים אבל זה פחות עניין אותי. אני משלם ללשכת עורכי הדין כל שנה, אך מעולם לא התעסקתי בכך".

כמו שאמרת אתה איש של אנשים ומתחבר לאנשים בקלות, אבל מוצא את עצמך במשהו אחר אחרי שהיית רגיל 15 שנה.
"זה נכון, כל אחד והאופי שלו, אני כבר מרגיש שאני נמצא בבית, אני יודע לכבד את כולם, ביחסים טובים עם כולם, אוהב לשמוע וללמוד. מצד אחד אני אגיד מה אני חושב, מצד שני אשמע מה יש לאחרים להגיד, בסוף הבעלים הם המחליטים,  אני יודע את המקום שלי”.

ג'ורדי ברתומאו התבטא לא מזמן שיש קבוצות שעלולות לעזוב את הליגה בגלל היורוליג, מה העמדה שלך?
"אין לנו כוונה לעזוב את הליגה. 50 שנה מכבי משחקת בשתי המסגרות וזו הכוונה להמשיך לעשות".

ברתומאו. העונה באירופה התפספסה (שחר גרוס)ברתומאו. העונה באירופה התפספסה (שחר גרוס)

עשיתם סקר לגבי עזיבת הליגה המקומית והאוהדים אמרו שגם רוצים את הליגה המקומית. בסוף נראה שבחרתם ביורוליג ולא בליגה הישראלית, היו ביקורות.
"רוב ההכנסות ותקציב הקבוצה מבוסס על היורוליג, אך למכבי גם חשובה הליגה הישראלית. ברגע שהמנהלת הודיעו שישחקו על תאריכי היורוליג היה ברור שלא נוכל לשחק בשני המפעלים".