מגפת הקורונה גבתה עוד קורבן – הכדורסל האירופי. ראשי היורוליג והקבוצות קבעו היום (שני) בהחלטה חסרת תקדים כי עונת 2019/20 במפעל לא תחודש, והיא הגיעה לסיומה ללא פלייאוף, ללא פיינל פור וללא זוכה. כך גם בכל הנוגע ליורוקאפ.

הצצה לאימון של אבדיה ודיברתולומאו במנורה

מדובר בהחלטה קשה עבור מכבי תל אביב, כמו גם עבור שאר הקבוצות במפעל, שהתקבלה בפגישת ועידה אונליין של הנהלת המפעל בראשות המנכ”ל ג’ורדי ברתומאו עם ראשי הקבוצות.

מכבי ת”א הוציאה הודעה רשמית: “עונה גדולה באירופה הסתיימה מוקדם מהמתוכנן. נלחמנו יחד כל הדרך לצמרת הכדורסל ביבשת, נתנו הצגה אחרי הצגה, חידשנו את ההרתעה, ההיכל חזר להיות המבצר הכי ביתי ביבשת, הבטחנו מקום בפלייאוף ונזכור תמיד את אקורד הסיום המהדהד עם ניצחון גדול על המדורגת ראשונה. תודה על התמיכה, בקרוב מסתערים מחדש”.

על הפרק היו מספר אופציות לחידוש העונה אך הן היו צריכות לקבל אישור מצד 6 קבוצות והרוב הזה לא הושג. מכבי ת”א הייתה בין התומכות אך בסופו של דבר לא גויס הרוב הנדרש, כל זאת על רקע האמירה החד משמעית של השחקנים כי הם לא רוצים לחזור לשחק העונה. עם תחילת הפגישה, ברתומאו הבהיר כי הוא תומך בהודעת השחקנים וכי אין טעם להעמיד אותם בסיכון לפציעות, כמו גם בקושי הגדול של רבים מהם לשוב מארצות הברית ולהתחרות. 

דני אבדיה מאוכזב (איציק בלניצקי)דני אבדיה מאוכזב (איציק בלניצקי)

אותן 18 קבוצות ירכיבו את הליגה גם בעונה הבאה, שתתחיל ב-1 באוקטובר, כלומר לא יצטרפו קבוצות אחרות ולא יעזבו קבוצות ששיחקו העונה. כעת, קשה לדעת מה צופן העתיד עבור מכבי תל אביב שתצטרך להעמיד סגל להמשך העונה בליגת העל, אך הפגיעה הכלכלית הקשה עלולה להוביל לשינויים רבים לא רק במבנה שלה לעונה הנוכחית בישראל, אלא גם בעונה הבאה.

ג’ורדי ברתומאו, נשיא היורוליג, אמרה באכזבה: “בלי ספק, זוהי אחת מההחלטות הכי קשות שהיינו צריכים לקבל ב-20 שנות ההיסטוריה שלנו. בגלל סיבות שהן מעבר לשליטתנו נכפה עלינו לסיים את אחד מהקמפיינים הכי מוצלחים בהיסטוריה של הכדורסל האירופי. ההחלטה באה אחרי חודשיים בהם כל מקבלי ההחלטות פעלו בכל רגע אפשרי כדי לסיים את העונה עבור האוהדים, שהתשוקה שלהם היה מה שהניע אותנו”. 

ג'ורדי ברתומאו (מיכה בננו)ג'ורדי ברתומאו (מיכה בננו)

“העובדה שהיינו צריכים לסיים את העונה מעציבה אותנו מאוד, אנחנו כבר מתחילים לתכנן את עונת 2020/21 שתהיה טובה יותר, אני גאה בכך שביורוליג וביורוקאפ נשארו מאוחדים בזמנים הקשים האלה, גאה בקבוצות, בשחקנים, במאמנים ובשופטים שתמכו והבינו בזמן הסיטואציה, זאת פריבילגיה להיות חלק מזה”.

“ברור שכולם רצו להמשיך את העונה, אבל היינו צריכים לשים קודם כל את בריאות האנשים בעדיפות הראשונה. בחודשים הקרובים יש לנו משימה אחת – לעשות את כל מה שביכולתנו כדי לחזור חזקים יותר, לבנות את הגרסה הטובה ביותר שלנו על המגרש ומחוצה לו, למתי שנוכל להתאחד מחדש עם האוהדים שלנו. זה לא הסוף אלא התחלה חדשה”.