כאשר מדברים על המשחק בין מכבי תל אביב לז’לגיריס קובנה (20:00), האסוציאציה הראשונה שעולה לראש היא “נס ז’לגיריס”. בעונה שעברה היורוליג שיחרר את הסרט התיעודי "סימפוניה בצהוב" אשר עוסק בשושלת של תחילת שנות ה-2000 וכמובן גם באותו משחק מפורסם ביד אליהו. במכבי השיקו בשנה שעברה חולצה מיוחדת לציון 15 שנים לאותו משחק ובליטא נדהמו עד כמה נחקק אותו “נס” בזיכרון הקולקטיבי הישראלי. למרות זאת ולמרות עוד מפגש פיקנטי של מכבי ת”א מול שאראס, יש לשים זרקור על הבכורה המחודשת של ארון ג’קסון ביורוליג.

את הבכורה שלו ביורוליג ערך ג'קסון במדי בילבאו באסקט בעונת 2011/12, אותה הוביל לעונה חלומית יחד עם ד'אור פישר, ראול לופס, אלכס מומברו ומרקו באניץ'. ג'קסון, שלימים יקרא איי-ג'קס (A-Jax), הרים את הרמה שלו בפלייאוף לגבהים חדשים כאשר מול צסק"א הוביל את בילבאו להופעה מכובדת בשלב ההצלבה עם ממוצעים של 12.8 נקודות 5.8 אסיסטים ו-1.5 חטיפות, מספרים אשר הובילו אותו למוסקבה בעונה שלאחר מכן ולמקום שהיה ביתו עד 2017.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
ספרופולוס: "שמח שג'קסון וריינולדס איתנו"

עם צסק"א זכה ג’קסון ביורוליג ובתום חמש עונות עבר לשחק בסין, כאשר על הדרך מצא את עצמו גם ב-NBA במדי יוסטון רוקטס. אז מה כל כך מיוחד בחזרה שלו ליורוליג? העובדה ש"זה כל כך נדיר לשחקן ברמה של איי-ג'קס בכלל להיות בשוק במהלך העונה", אומר אמט ראיין מ-BallinEurope האירי.

"הגנתית פשוט חייבים לאהוב את זה, מהסיבה שזה מביא את אותו הקצב שיש בקו הקדמי של הקבוצה גם לקו האחורי. אנחנו מדברים המון על ההגנה של מכבי וזה ברור אבל בדיוק כמו הקבוצה אליה הוא מצטרף, משחקו ההתקפי של ג'קסון לעתים קרובות לא זוכה לקרדיט שמגיע לו. הוא התאים באופן מושלם לכל קבוצה מהסיבה שזה ארון ג'קסון, אבל הסגנון של מכבי הנוכחית פשוט הגיוני הרבה יותר".

ארון ג'קסון בהיכל במדי צסק"א ב-2017 (איציק בלניצקי)ארון ג'קסון בהיכל במדי צסק"א ב-2017 (איציק בלניצקי)

אריס בארקאס מיורוהופס הוסיף: "אני חושב שאיי-ג'קס היה תאונה שמחה. הוא היה פנוי והוא חתם. אני חושב שתהיה לו את ההשפעה הכי גדולה מכל התוספות שהגיעו במהלך העונה לקבוצות היורוליג, בגלל שהוא כבר שיחק בקבוצה והייתה לו עונה נהדרת ואלמלא הסיטואציה שנוצרה בגלל שהם לא רצו לתת לו לצאת חופשה בכדי שיוכל להיות בלידת בנו לא היינו רואים אותו חוזר לאירופה. בנקודה הזו של העונה ובגרסה הזו של היורוליג אין הרבה שחקנים שביכולתם לשנות את מאזן הכוחות. זה עד כדי כך פשוט".

עוד מבארקאס: "עם כל הכבוד למלקולם תומאס, אין ספק שהוא יעזור לפנר, אבל האם הוא יכול להחליף את וסלי? אני חושש שלא. כך שעבור הקבוצות הגדולות זו השאלה העיקרית. זה כמו הסיטואציה של אולימפיאקוס שהביאה שני שחקנים טובים – ריד ורוצ'סטי, האם הם שינו את גורלה של הקבוצה? לא ממש, האם ההבאה שלהם עזרה לקבוצה? בוודאי אין כאן שאלה, אבל אין שחקן אחד שהוא פנוי עכשיו ואפשר לצרפו לקבוצת יורוליג כלשהי והוא ישפיע לטובה כמעט מיידית. אני חושב שהרמה של הסגלים היא כל כך גבוהה עד כדי כך שהמצב שנוצר עם הבאתם של אייסי לואו וג'ואי דורסי לאולימפיאקוס כמעט לפני עשור ב-2012 זה לא משהו שיכול לחזור. יש המון קבוצות עם סגלים די חזקים כאלו שהם ברמה של ה-NBA, או לפחות עם שחקנים שבוודאות יכלו לשחק בקבוצות NBA, והן חזקות מספיק כדי שתוספות של שחקנים במהלך העונה. לכן התוספת של ארון ג'קסון הייתה תאונה שמחה כי בתיאוריה הוא לא אמור להיות פנוי בשלב הזה של העונה".

ג'קסון. "אין הרבה שחקנים שביכולתם לשנות את מאזן הכוחות" (איתי כהן)ג'קסון. "אין הרבה שחקנים שביכולתם לשנות את מאזן הכוחות" (איתי כהן)

התמונה תתבהר במלואה רק כאשר כל הפצועים יחלימו ואם ננסה לדמיין מה יקרה מספר חודשים קדימה, אפשר לנסות לדון בפוטנציאל של מכבי. “עם התוספת של ג'קסון ובגלל שאף שחקן לא נחתך מהסגל של מכבי, אפשר לטעון שהסגל מגיע לרמה של סופר קבוצה וניתן להשוות אותו לסגל של ריאל מדריד ושל ברצלונה, כאשר בתיאוריה ברצלונה היא הסופר טים האירופית האולטימטיבית", הוסיף בארקאס.

ג'קסון יעלה הערב על הפרקט בז'לגריו ארינה לאחר שתצוגת עידוד של אוהדי פנאתינייקוס גרמה לו לצייץ כי הוא התגעגע ליורוליג. ספק אם במכבי מצפים שג'קסון ייתן את המספרים שסיפק בעבר במדי בילבאו וצסק"א, בטח שבמשחקיו הראשונים עם הגופיה הצהובה, אך כבר עכשיו אפשר לומר שהגעתו לתל אביב הפנתה את אור הזרקורים באירופה לאלופת המדינה, שם יקוו שמה שיש על הנייר יתחבר גם הלכה למעשה.