היו אלו ימים לא קלים מבחינתה של מכבי תל אביב ביורוליג - הגרלה קשה, פציעה של הרכז הפותח ג’רמי פארגו וכדורסל לא יעיל בשני צידי המגרש. הדברים הללו הובילו לשרשרת אירועים שהסתכמה במאזן 6:1. ממבט חטוף על סדר המשחקים של אלופת המדינה, במידה רבה גם מאזן של 8:2 היה הגיוני בהתחשב בעובדה שהשבוע הכפול השני של עונת 2018/19 סידר מפגש טורקי כפול מול אנדולו אפס ופנרבחצ'ה. הבעיה הגדולה היא שלא הייתה דרך בצורת המשחק ואף לא גרף שיפור במהלך הדרך, והדבר למעשה חרץ את גורלו של נבן ספאחיה כמאמן הקבוצה.

שנה חלפה לה מאז התמנה יאניס ספרופולוס למאמנה של מכבי ת”א. ואם לפני שנה השיח סביב הצהובים היה בעיקר בנוגע לבקשתו של רמון סשנס לעזוב את הקבוצה בפתאומיות ולשאלת כל השאלות: "האם יאניס ייאמן את מכבי מול אנאדולו אפס"? (48 שעות לאחר שהוצג באופן רשמי) - התשובה בזמנו עבור לא מעט גורמים ביורוליג הייתה כן מהדהד, היות והמאמן היווני השתייך לזן אחר. כאמור שנה חלפה לה ועושה רושם שהמספרים, ולא רק הם, מראים איזה תהליך עברה הקבוצה מאז שיאניס לקח את המושכות.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
ספרופולוס: חשוב להישאר מרוכזים

מאז שהשתנה לו פורמט היורוליג, היה ניכר כי התקשו במכבי ת”א להסתגל למתכונת החדשה בליגה שהפכה לתחרותית מתמיד. שתי העונות הראשונות של הצהובים בפורמט החדש הסתיימו במאזן שלילי. יאניס הגיע בעונה השלישית של הפורמט החדש כאשר אחוזי ההצלחה עגומים במקרה הטוב: 43 הפסדים אל מול 24 ניצחונות במצטבר ו-6 הפסדים לעומת ניצחון בודד כאמור באותה העונה. מרגע הגעתו לקבוצה, ספרופולוס הריץ את מכבי ת”א למאזן של 10:13, כאשר שניים מתוך ההפסדים הללו היו בשבוע הכפול כאשר את אימון הבכורה שלו הוא ערך 24 שעות לפני כניסתו לתפקיד ולפני שהספיק בכלל להכיר את סגל השחקנים אותו הוא ירש. בעונה הנוכחית המאזן עומד על 6 ניצחונות לעומת 2 הפסדים עד עתה.

בשיחה עם העורך הראשי של האתר "יורוהופס", אריס בארקאס, עולה כי דבר אינו מקרי וכי יש לא מעט שכבר מתגעגעים אל המאמן היווני: "יאניס ספרופולוס הפך את מכבי ת”א לאחת הקבוצות הלא יווניות האהודות ביותר על ידי אוהדי אולימפיאקוס. התחושה בקרב אוהדי הקבוצה הייתה כזו של סגירת מעגל, והעובדה שיאניס הפך את מכבי לקונטנדרית גרם לאוהדים לחשוב קודם כל על האם הדברים היו נראים אחרת עבורם אם היה נשאר”.

דני אבדיה ושחקני מכבי תל אביב מאושרים (איציק בלניצקי)דני אבדיה ושחקני מכבי תל אביב מאושרים (איציק בלניצקי)

“בנוסף, העובדה ששמות כמו ספרופולוס ואיטודיס לצדם של מאמנים יוונים נוספים כגון פריפיטיס (קזאן) וקאציקריס (גראן קנריה) זוכים להערכה רבה בתור מאמנים ראשיים של מועדונים גדולים ברחבי אירופה מעניקה יוקרה לכדורסל היווני, דבר שמתקבל בברכה בהתחשב במצבם של המועדונים היווניים ביורוליג ובליגה היוונית".

בארקאס הוסיף: "וכפי שזה קרה עם מאמנים רבים, ספרופולוס נראה בוגר יותר וממוקד יותר לאחר שעזב את גבולות מדינתו, הוא תמיד היה ממוקד אך עכשיו זה בולט יותר מתמיד. העקרונות שלו מתחילים מההגנה וזה מאוד ברור עם הגרסה הנוכחית של מכבי ת”א שיוצרת את ההתקפה שלה דרך ההגנה. זוהי הדרך האידיאלית לשחק על פי ספרופולוס שיודע שהכישרון ההתקפי קיים בסגל שלו, ולכן הוא רצה למצוא דרך להפוך את הקבוצה שלו לסולידית מאוד בפן ההגנתי, וזוהי הסיבה לכך שהוא שדרג את הקו הקדמי, זהו העוגן של ההגנה".

יאניס ספרופולוס. מוערך ביוון (איציק בלניצקי)יאניס ספרופולוס. מוערך ביוון (איציק בלניצקי)

ברחבי אירופה לאורך השנים, מכבי עשתה לעצמה שם של קבוצה אשר שואפת לשחק כדורסל שוטף ויפה לעין, והטיקט של המועדון התל אביבי בעידן הנוכחי בכל אופן לא הוזכר או נקשר יחד עם הדבר החמקמק הזה אשר נקרא הגנה, אך המגמה מאוד ברורה: בעונת 2016/17 כאשר הפורמט החדש נכנס לתוקף בכל הנוגע להתקפה, הצהובים דורגו במקום העשירי עם 78.03 נקודות בעונה בה עמדו על הקווים לא פחות מחמישה מאמנים (אדלשטיין, הדר, ליובין, בגאצקיס ושיבק, כאשר האחרון לא אימן את הקבוצה במשחק יורוליג). מבחינה הגנתית מכבי ת”א אפשרה ליריבותיה לקלוע 83.63 נקודות בדרך למאזן 20:10.

בעונה שלאחריה, תחת הדרכתו של נבן ספאחיה, נרשם שיפור בצד ההתקפי עם 81.3 נקודות בממוצא לערב (מקום שביעי ביורוליג), אולם מנגד הסטים ההגנתיים של הקבוצה אפשרו 84.53 נקודות בממוצע לערב בדרך למאזן 13:17. את העונה הקודמת כבר אפשר לחלק לשני חלקים, לפני הגעת יאניס ולאחר הגעתו.

יאניס ספרופולוס (רדאד ג'בארה)יאניס ספרופולוס (רדאד ג'בארה)

תחת ספאחיה הקבוצה קלעה בממוצע 76.4 וספגה 82, ואילו תחת הדרכתו של יאניס ביורוליג (מאזן כולל של 10:13) הקבוצה קלעה 81.3 נקודות בממוצע לערב ומנגד ספגה רק 75.78. מבחינת המספרים מגמת השיפור נמשכה גם בעונת היורוליג הנוכחית, שכן ההתקפה הינה הפורייה במפעל עם 87.75 נק' בממוצע והיא נובעת מהגנה שמאפשרת רק 73.5 בממוצע לערב.  

עם פתיחת העונה הנוכחית בסביבת הקבוצה דאגו לחזור על מספר מנטרות, ביניהן החומר האנושי, העובדה שלא מעט מן השחקנים מהווים מודלים לחיקוי עבור אחרים בקבוצה, על שביעות הרצון מהדרך שבה יאניס מתפקד ומתנהל, היכולת שלו לרדת לפרטים קטנים ולבצע את אותן התאמות שכרגע, בתום שמונה מחזורי יורוליג, הציבו את מכבי ת”א בראש טבלת המפעל האירופי עם מאזן של 2:6. יחד עם זאת, בסביבת המועדון שומרים על צניעות בטח כאשר צפויים להם מפגשים מול שתי קבוצות שכיום נחשבות לשתיים מהקבוצות הכי טובות שיש ליבשת הישנה להציע.

שחקני מכבי תל אביב חוגגים (איציק בלניצקי)שחקני מכבי תל אביב חוגגים (איציק בלניצקי)

באשר לעתיד וכיצד ניתן לסכם את שנתו הראשונה של יאניס במכבי תל אביב, אומר בארקאס: "בהתחשב בכך שספרופולוס גם העפיל לגמר היורוליג פעמיים, אומרת שיש לו את הידע של איך לנהל משחקים גדולים. צריך גם לציין שהוא נחשב לאחד מהמאמנים המצליחים ביותר בכל הזמנים במשחקי הדרבי של אולימפיאקוס נגד פנאתינייקוס מראה גם שהוא יודע איך להתמודד עם הלחץ. האינטנסיביות שלו דרושה כדי להחדיר DNA הגנתי למכבי תל אביב ועד כה התוצאות מוכיחות שהוא האיש המתאים למכבי".