מטורף, מדהים, מרהיב ואולי אפילו סימן לבאות ותקווה גדולה לעתיד – תבחרו אתם איזה סופרלטיבים תרצו מהתצוגה הפנומנלית של מכבי תל אביב הערב (חמישי) בספרד, אחרי שהאלופה הישראלית דרסה לרסיסים 83:113 את באסקוניה, במסגרת המחזור השמיני של היורוליג.

מהג’אמפ בול הפותח, היה ניתן להבין לאט לאט כי הולך להתנגן כאן קונצרט בצהוב. אמנם המכבים היו חסרים את עומרי כספי, אך קווינסי אייסי שפתח בחמישייה לצידו של טאריק בלאק ויובל זוסמן, הוכיחו כמה עומק יש השנה בקבוצתו של יאניס ספרופולוס. התלכיד המיוחד הזה, עושה הרושם, הולך להוביל את המועדון הישראלי אל מחוזות בהם הוא לא היה בשנים האחרונות.

שחקני מכבי ת"א חוגגים (איציק בלניצקי)שחקני מכבי ת"א חוגגים (איציק בלניצקי)

מבחינת ההצגה על הפרקט, מהרבע הראשון האורחת לא נתנה למארחת אוויר לנשימה. סקוטי ווילבקין סיפק תצוגה התקפית מטורפת (20 נקודות) ונתן ערב מחשמל מחוץ לקשת (6 מ-8). גם ג’ון דיברתולומיאו, שלא פתח בחמישייה, הוכיח בפעם המי יודע כמה, איך הוא חשוב וכמה הוא תורם, כשבכל צידי המגרש הרכז רשם תפוקה נהדרת (14 נק’, 6 אסיסטים ו-3 חטיפות).

ברבע השלישי ההפרש כבר עבר את ה-30 נקודות, הקהל הביתי לא יכל היה להסתכל וקרא בוז לשחקנים שלו. שום פעולה התקפית לא הלכה לספרדים, כשמנגד הצהובים לא הורידו אפילו לרגע רגל מהגז. אלייז’ה בראיינט (19), נייט וולטרס (14) וטאריק בלאק (8) תרמו גם הם לחגיגה הפנטסטית. אלייז’ה גם היה זה שקלע את השלשה ה-17 שקבעה שיא מועדון ביורוליג.

אלייז'ה בראיינט בטירוף. שיא מועדון מחוץ לקשת (איציק בלניצקי)אלייז'ה בראיינט בטירוף. שיא מועדון מחוץ לקשת (איציק בלניצקי)

הניצחון היוקרתי היה חשוב מאוד לצהובים-כחולים, שלא ניצחו על אדמת ספרד מאז נובמבר 2014 (מול מלאגה). כמו כן, הנציגה הישראלית לא הצליחה להשיג ניצחון בבאסקוניה מאז פברואר 2013. בעקבות התוצאה, התל אביבים רשמו ניצחון שישי ברציפות ועלו למאזן 2:6.

קווינסי אייסי חוגג עם ג'ון דיברתולומיאו (האתר הרשמי של מכבי תל אביב)קווינסי אייסי חוגג עם ג'ון דיברתולומיאו (האתר הרשמי של מכבי תל אביב)

קלעו למכבי ת”א: סקוטי ווילבקין 20 נקודות ו-6 אסיסטים, אלייז’ה בראיינט 19, ג’ון דיברתולומיאו 14 נק’, 6 אסיסטים ו-3 חטיפות, נייט וולטרס 14 נק’ ו-4 אס’, טיילר דורסי 12, אות’לו האנטר 10 נק’ ו-9 ריבאונדים, טאריק בלאק 8, קווינסי אייסי 7, ג’ייק כהן 5 ויובל זוסמן 4.

קלעו לבאסקוניה: טורניק שאנגליה 31 נקודות ו-8 ריבאונדים, פטריסיו גרינו 24, פיירה הנרי וניק סטאוסקאס 7 כ”א, לוקה וילדוסה 6, מאט ג’נינג, מיכאל אריק ואצ’יל פולונורה 2 כ”א.

רבע ראשון: 21:28 למכבי תל אביב

חמישיית באסקוניה: לוקה וילדוסה, מאט ג’נינג, שאבון שילדס, טורניק שאנגליה ומיכאל אריק.

חמישיית מכבי תל אביב: נייט וולטרס, סקוטי ווילבקין, יובל זוסמן, קווינסי אייסי וטאריק בלאק.

יאניס ספרופולוס (איציק בלניצקי)יאניס ספרופולוס (איציק בלניצקי)

טאריק בלאק הפסיד את הג’אמפ בול, כשבהתקפה הראשונה של הספרדים טורניק שאנגליה דייק מחוץ לקשת. סקוטי ווילבקין העניק אסיסט מצוין אל נייט וולטרס, כשזה חדר לטבעת וקלע נקודות ראשונות לאלופת ישראל. יובל זוסמן חדר בעוצמה ולא ריחם על שומרו, 3:4 לצהובים. מפתיע? לא עבורו – קווינסי אייסי דייק לשלוש. מהלך קבוצתי נהדר של האורחת הסתיים באסיסט של זוסמן לדאנק של בלאק. מטווח NBA, ווילבקין תפר שלשה גדולה וגרם לספרדים לקחת פסק זמן. שאנגליה שוב נותר ללא שמירה והעניש, כשהנרי דייר מהקו וצימק את ההפרש ל-4. ג’ון דיברתולומיאו עלה מהספסל ועצר את המומנטום הביתי עם 2 נקודות חשובות. האחרון, בהתקפה הבאה, סחט את השעון ועם הבאזר צלף שלשה גדולה. ג’ון די לא נרגע! תפר עוד שלשה והעניק אסיסט לזוסמן, שקבע יתרון דו ספרתי. ג’ייק כהן שלח את ניק סטאוקס לקו והוא דייק רק פעם אחת. 

יובל זוסמן (חגי מיכאלי)יובל זוסמן (חגי מיכאלי)

רבע שני: 32:55 למכבי תל אביב

הרבע השני נפתח בצורה אגרסיבית מצד שני הצדדים, כששניהם הציגו הגנה טובה. דיברתולומיאו חדר בקלילות לטבעת והעלה את המכבים ל-30 נקודות. תרגיל פיק אנד רול נפלא של אות’לו האנטר איפשר לווילבקין להפציץ מחוץ לקשת. דיברתולומיאו עושה קסמים על הפרקט ושיחרר אסיסט מרשים לסקוטי, ששוב פגע מ-3. הספרדים אמנם הצליחו לקלוט ריבאונד התקפה מספר פעמים, אך לא מנצלים זאת מול החומה הבצורה של האנטר בצבע. ווילבקין לא עוצר – עוד שלשה של הגארד. גם שג’ייק כהן מחטיא, האנטר נמצא שם בשביל לתקן ולעלות את האורחים ל-27:43. הצהובים-כחולים איבדו כדור, אולם ג’נינג החטיא בצעד וחצי והאנטר העניש במתפרצת בעזרת דאנק מפלצתי. הגנה אדירה של התל אביבים גרמה להנרי לבצע עבירת תוקף. בראיינט קלע נקודות ראשונות, הישראלים עלו למאזן 50 ופתחו פער של 21. 

סקוטי ווילבקין (איציק בלניצקי)סקוטי ווילבקין (איציק בלניצקי)

רבע שלישי: 58:86 למכבי תל אביב

הרבע השלישי התחיל עם שתי נקודות קלילות מצידו של בלאק, שנהנה מאסיסט מצוין של ווילבקין. מהצד השני, שאנגליה פגע פעמיים מהעונשין. 5 נקודות רצופות של וולטרס המשיכו את השליטה הבלתי מתפשרת של המכבים. גם ווילבקין הרותח התכבד בעוד 2 נקודות. התל אביבים קצת איבדו ריכוז ואיפשרו לספרדים 5 נקודות רצופות. מכבי ת”א עם 70 נקודות, כשעל השעון עוד 5:56 דקות בעיצומו של הרבע השלישי. הקהל המקומי קורא בוז לקבוצה שלו, אחרי שהצהובים עלו ליתרון שיא של 31, תוך תצוגת שלשות פשוט מדהימה. בראיינט פגע – 49:80 לאלופה הישראלית. בלתי נתפס, גם טיילר דורסי פגע מחוץ לקשת, התעללות לשמה.

טיילר דורסי (איציק בלניצקי)טיילר דורסי (איציק בלניצקי)

רבע רביעי: 83:113 למכבי תל אביב

להוריד את הרגל מהגז? לרחם? לא בבית ספרו של בראיינט, שפתח את הרבע המכריע עם עוד 2 נקודות לרזומה. האלופה הישראלית המשיכה במגמה ההתקפית שלה ואחרי שעברה את סף 90 הנקודות, וולטרס הוסיף עוד 2 נקודות חכמות וסחט עבירה, אך ממנה לא השלים נקודה נוספת מהעונשין. הספרדים נראים חסרי כל יכולת התמודדות מול חבורתו של ספרופולוס, לא התקפית ולא הגנתית. זהו זה. דורסי קלע מהבקבוק, המכבים חצו את רף מאה הנקודות. דורסי שוב התבלט, מסר מצוין אל האנטר והאחרון דפק הטבעה מרשימה. בראיינט דייק מחוץ לקשת – שלשה 17 של האורחים. גם שנגאליה הראה שהוא יכול לבלוט משלוש, אחרי שתפר שלשה.