בעיצומו של האימון המסכם של נבחרת ישראל לקראת המשחק מול אוסטריה ב-21:45 במסגרת מחזור 7 במוקדמות יורו 2020, נכנסו אל המגרש ראשי ההתאחדות והמשלחת, ביניהם גם המנהל המקצועי וילי רוטנשטיינר. עם חיוך גדול האוסטרי עבר את שערי אצטדיון ארנסט האפל, ומיד אחריו כל הצלמים החלו לתעד, גם הישראלים וגם האוסטרים.

רוטנשטיינר נופף לשלום, זרק מילה שהעלתה חיוך על פניהם של המקומיים ובעיקר היה מרוצה. הוא אומנם מרגיש בבית ומנסה לייצר אווירה חיובית, אבל הוא מודע טוב מאוד למבחן המשמעותי שעומד בפני הנבחרת מול אוסטריה, שבמובן מסוים, יהווה גם מבחן גדול עבורו.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
שון וייסמן מדבר לקראת המפגש נגד אוסטריה

המנהל המקצועי/טכני, זה שלא פעם מעביר במשחקים הוראות ועצות למאמן אנדי הרצוג יודע שהמשחק הערב הוא לא רק מבחן עבור המאמן האוסטרי, אלא מבחן עבור הצמד הרצוג את רוטנשטיינר באופן כללי. האחרון, מאז הגעתו לישראל, התרכז בעיקר בנבחרת הבוגרת למרות שהביאו אותו לשפר את כלל הכדורגל הישראלי.

רוטנשטיינר למד המון מהמסע הזה. אומנם הוא כבר זכה להעביר את יום הכיפורים בישראל בשנה שעברה, אבל מעולם לא הבין את המשמעות האמיתית של היום הזה עבור היהודים ולכן, הוא צעד אתמול עם המשלחת לבית הכנסת בו התפללו השחקנים. לסובבים אותו אמר כי מעולם הרגיש קרוב כל כך לשחקנים שלו ואף פעם לא הרגיש אווירה יוצאת דופן שכזו.

וילי רוטנשטיינר וערן זהבי באימון הנבחרת (רדאד ג'בארה)וילי רוטנשטיינר וערן זהבי באימון הנבחרת (רדאד ג'בארה)

יכול להיות שהגעתו לבית הכנסת נתנה לו את התקווה והאמונה שהכול אפשרי מול האוסטרים, וזה המסר שהוא משדר. הוא מכיר את הנבחרת הזו היטב, גם מאמן הנבחרת אנדי הרצוג כמובן, שניים שנולדו, גדלו ועבדו באוסטריה. הם מכירים כל שחקן אצל היריבה, יודעים למה הוא מסוגל ומה אפשר לעשות כדי להכריע את הנבחרת הלאומית במגרשה הביתי.

רוטנשטיינר מלא בביטחון. “אני חושב שעשינו הכנה ראויה וטובה לאור כל מה שהשחקנים עברו במהלך החג”, אמר האוסטרי שהוסיף בשיחותיו עם כל מי ששאל אותו מהתקשורת האוסטרית: “יום הכיפורים זה יום מיוחד ואנחנו מכבדים אותו במלוא מובן המילה. זה יום חשוב עבורנו”.

הכבוד ההדדי הוא זה שמוביל את רוטנשטיינר, אחד שספק אם סיים את יחסיו עם ההתאחדות האוסטרית באווירה חיובית. הוא היה המנהל הטכני של הנבחרות האוסטריות ואחרי מסיבת העיתונאים של נבחרת אוסטריה הוא היה מסופק מהכבוד שרחש לו המאמן של נבחרת אוסטריה, פרנקו פודה: “לא עבדנו ביחד, אבל הייתי מאמן באקדמיה בשטרום גראץ בעברי ובגלל התפקיד של רוטנשטיינר בהתאחדות אז היו לנו יחסי עבודה. אין לי מילה אחת רעה לומר עליו, הוא איש מקצוע נהדר”. 

אנדי הרצוג ומאמן אוסטריה, פרנקו פודה (באדיבות ההתאחדות לכדורגל)אנדי הרצוג ומאמן אוסטריה, פרנקו פודה (באדיבות ההתאחדות לכדורגל)

לדבריו של פודה, הוא לא הופתע כאשר שמע כי רוטנשטיינר לקח איתו את אנדי הרצוג לעבוד בנבחרת ישראל. “זו לא באמת הייתה הפתעה כי זה נפוץ בעולם הכדורגל. וילי רוטנשטיינר הכיר כבר את אנדי בגלל התקופה שלו בנבחרת עד גיל 21 באוסטריה, כאשר וילי היה המנהל הטכני, אז הם כבר עבדו מצוין יחד בעבר וזו הסיבה שלא הייתי מופתע מהמינוי”.

העיתונאים באוסטריה רצו לדעת הכל על נבחרת ישראל, במיוחד על הצמד הזה. יותר מכל, הם ניסו לנתח את העבודה של רוטנשטיינר עד כה. הוא סיפר להם כי הוא פותח אקדמיה ומוביל פרויקט לאומי לטיפוח הכדורגל הישראלי, בנוסף לעבודתו הצמודה עם הנבחרות. “ישראל היא מדינה מרתקת, בכל המובנים”, אמר להם וציין: “זה אחד מהדברים שאני יותר גאה בהם”.

וילי רוטנשטיינר באימון (אסי ממן)וילי רוטנשטיינר באימון (אסי ממן)

“ווילי וורקוהוליק. הוא תמיד חושב איך לפתח דברים ואין לעבוד יותר קשה”, קבע עיתונאי אוסטרי וציין את הסיבה שבגללה לא המשיך לעבוד במולדתו: “הוא סיים לעבוד פה בגלל שהיו הבדלים ביכולת של הנבחרות, כי הייתה ירידה בתוצאות אחרי יורו 2016”. אחרי פתיחה אדירה של הכחולים-לבנים בקמפיין הנוכחי, שכללה ניצחון של 2:4 על אוסטריה בחיפה, במשחקיה האחרונים הנבחרת לא מצליחה להשיג ניצחונות נוספים - כעת רוטנשטיינר והצוות שלו ינסו להוכיח שאין ירידה בתוצאות גם אצלה. “אפשר לעשות פה תוצאה טובה, אני מאמין בזה מאוד”, אמר רוטנשטיינר לכל מי שהטיל ספק ביכולותיה של נבחרת ישראל. האם הוא שוב יפתיע את היריבה?