משה סיני, מגדולי שחקני הפועל תל אביב בכל הזמנים, מי שזכה עם האדומים בשלוש אליפויות ובגביע אחד ונחשב לאחד הסמלים הכי גדולים של המועדון מאז ומעולם, חזר אליו השבוע אחרי למעלה מ-22 שנה. כמה מתבקש, ככה לא היה פשוט בכל תקופת הזמן הזאת.

סיני, ששימש בהפועל ת"א גם כשחקן-מנג'ר מ-1991 עד 1993 ולאחר מכן כמנג’ר עד 1997, סיים את דרכו במועדון האדום בטעם חמצמץ אחרי שנים בהן הוא לא הוביל את הקבוצה להצלחות, בלשון המעטה. ימיו הגדולים כשחקן לא הפריעו לאותם אוהדים שסימנו אותו והפכו אותו למטרה. בכל פעם שהייתה לו הזדמנות לחזור, לנסות ולתקן ולהוביל את הפועל לימים יפים יותר, חלק מהם התנגד בצורה נחרצת, קרא נגדו במהלך משחקים וכמה וכמה מהלכים סוכלו במהלך השנים.

22 שנים אחר-כך, וסיני חוזר לאדום, והפעם בצורה חלקה. מהלך בזק של בעלי הפועל ת"א, שאמנם התבשל מאחורי הקלעים בתקופה האחרונה אך בוצע מיד לאחר ההפסד 2:1 למכבי חיפה, לאחריו ניסו אביטן סיים את דרכו, הביא למינויו של סיני לנציגם במתחם חודורוב. סיני, יחד עם הבעלים, בחר את המאמן הבא בוולפסון, ניר קלינגר, עמו הוא יעבוד בשיתוף פעולה.

קלינגר: "רוצה לראות קבוצה חזקה, כמוני"

בשבת, באצטדיון העירוני בקריית שמונה, דרכו בהפועל ת"א תצא לדרך באופן רשמי בקדנציה חמישית (שלוש כשחקן ואחת כמאמן-שחקן), על הנייר לפחות. על המבנה המקצועי החדש בוולפסון, שיתוף הפעולה שלו עם קלינגר, וחזרתו המגרשת למועדון עמו הוא כל-כך מזוהה, דיבר סיני בראיון ל-ONE.

"הבעלים נתנו לי להרגיש שאני יותר מרצוי בהפועל, בעבר לא הרגשתי כך"

משה, אתה מעכל כבר שחזרת להפועל?
"אם יש סיטואציות ורגעים ומקומות בחיים שאתה רוצה להיות בהם, אז הרגשות שלי אומרים שזה כאן ועכשיו. זה המקום שאני רוצה להיות בו, אני מרגיש את זה בלב. אני מקבל תמיכה אינסופית ואני שלם במאה אחוז עם הצעד הזה".

דיברת על זה שחזרת להפועל ת"א בזמן הכי מתאים, למה דווקא עכשיו זה הסתדר בניגוד לעבר?
"אני לא יודע, לפעמים דברים קורים בחיים ואתה אפילו לא מתכנן אותם. ברגע שישבתי עם הבעלים וראיתי את הכוונות שלהם, חזרו לי כל האנרגיות והאמביציה לחזור למועדון הזה. הם נתנו לי להרגיש שאני יותר מרצוי בהפועל, ובעבר לא הייתה תמיד תחושה כזאת".

משה סיני במתחם חודורוב (חגי מיכאלי)משה סיני במתחם חודורוב (חגי מיכאלי)

הסיפור שלך עד עכשיו בהפועל הוא קצת עצוב, כי אתה אגדה כשחקן אבל פספוס אחרי הקריירה. היית אמור להיות פה שנים לפי רמת החיבור שלך וכמה שיכולת לתרום מבחינה מקצועית.
"נכון מאוד. דברים לא נעשו בצורה נכונה בשנים האלה, אבל דברים לא קורים סתם. כל אחד צריך לעשות את החושבים איך לעשות את הדברים יותר טוב, צברתי מספיק ניסיון בחיים ואני רק שמח שחזרתי".

מה תעשה כדי לשנות את זה? מה יש לך לומר לאותם אנשים שהיה להם קצת קשה לעכל את זה שחזרת?
"אני לא רוצה להיכנס לזה, אבל אם יבדקו את זה לעומק, אז ההתנגדות אליי הייתה לא נכונה. מראשי ממשלה עד אחרון האנשים בכל העולם - כולם טועים. יכול להיות שאנשים בעבר אמרו דברים כאלה ואחרים עליי והם לא היו נכונים וככה זה נמשך, אולי אני לא הסברתי את עצמי נכון בכל מיני מצבים. אבל יותר לא תהיה דיסאינפורמציה לגבי, אף אחד לא ידבר בשמי או ייצא בהצהרות, אני מספיק מבוגר ויודע לדאוג לעצמי. פעם הייתי יותר מופנם וסגור, זה היה כדור שלג שלא הייתה לי שליטה עליו. התוצאות וכל מה שקרה לי בהפועל, בלי להיכנס לפרטים - מי שיבדוק לעומק יבין איזו עבודה עשיתי. בטיפוח שחקנים, בשביל התקציב, בשביל הקבוצה עצמה. אבל אני באמת לא רוצה לפרט. אני לא מאלה שאוהבים לדבר על מה שהם עשו בעבר".

משה סיני בבלומפילד (משה חרמון)משה סיני בבלומפילד (משה חרמון)

כמה היה לך קשה לשבת בבית כל השנים האלה? לא להיות חלק מהפועל, לדעת שאתה לא כל כך רצוי, לא להגיע למשחקים של הפועל.
"לא היה לי קשה לשבת בבית כל השנים האלה. אני לא מחשב מה היה ואיך היה ומה יקרה, אני החבר הכי טוב של עצמי כי אני יודע להסתדר עם עצמי, אבל יש לי חברים תומכים וקיבלתי רק הודעות שמחממות את הלב ותמיד הייתה לי הרגשה טובה. לא הגעתי למשחקים כי הרגשתי שלא נכון לי לבוא לשם, אין לי חשק לבוא. המועדון הזה תמיד בלב שלי ותמיד הייתי בודק את התוצאות ורוצה שהוא יצליח. בהצלחות הגדולות עם מושיק תאומים וסמי סגול הייתי בא, לקחו אותי לחו"ל גם. בשנים האחרונות לא רציתי לראות את כולם. היום אני שייך, אבל אז לא הרגשתי".

"רוצה לבנות משהו לטווח הארוך, ה-DNA של הפועל צריך לחזור"

הדבר הראשון שאמרת במסיבת העיתונאים הוא שאתה לא מגיע כמנהל מקצועי אלא חידדת והדגשת נציג בעלים, זה היה קצת מפתיע אחרי שככה הוגדרת. למה עשית את זה בעצם?
"כי אני מייצג את הבעלים בקטע המקצועי, כל מה שקשור בזה אני האחראי. אני לא יודע מה חשבו על מה שאמרתי ואיך. זה מה שאני רוצה ומכוון לעשות. אם הייתי רוצה לקבל תפקיד אחר הייתי מקבל. אני רוצה לשנות מדיניות, להחזיר את הפועל לימים הטובים שלה. אני רוצה לבנות משהו לטווח הארוך. זה התפקיד שלי כנציג בעלים".

אתה בעצם מחליף את האחים ניסנוב כאחראי על הפן המקצועי, אבל האחריות ביום-יום היא כולה על קלינגר.
"בהחלט. ניר הוא המאמן, הוא קובע את ההרכבים והשיטה, חילופים והכל, אימונים וכדומה. שחקני רכש, תפקידים, שינויים גדולים יותר שצריך - זה אני. אני לא מעוניין באימון, זה סיזיפי וקשה, זה של ניר וזה צריך להיות ברור. זה מה שרציתי להבהיר במסיבת העיתונאים. אנשים כבר מתעסקים באם סיני וקלינגר יסתדרו או לא יסתדרו, אבל אין לזה קשר למציאות. הוא האוטוריטה כאן. אני רוצה שההגדרה שלי תהיה ברורה, כל אחד יעשה את הפרשנות שלו".

משה סיני עם ניר קלינגר. "הוא האוטוריטה כאן" (חגי מיכאלי)משה סיני עם ניר קלינגר. "הוא האוטוריטה כאן" (חגי מיכאלי)

זה שינוי גדול להפועל ת"א שיש דמות כמוך וגם מאמן מנוסה כמו ניר, איך תעשו שזה יישאר ככה ובאמת תתנו את הטון אתם ולא הבעלים?
"את המאמן אני בחרתי. הבעלים הם בעלים והם אחראים לקטע הפיננסי וכל השאר. יש שינוי בפרסונות שעומדות בפרונט, אבל צריך לבנות את המועדון הזה מחדש. ה-DNA של המועדון צריך לחזור. כולם צריכים להבין אותו. להפועל יש את האוהדים הכי טובים בארץ, זה לא עוד מועדון בכדורגל הישראלי והוא צריך לחזור לעצמו".

מה אמרת כבר לשחקנים? איך הייתה ההיכרות שלך איתם?
"אמרתי להם שכמו שאנחנו, אני, המאמן, הבעלים וכולם, נהיה ישרים איתם והגונים, אז נצפה לאותו דבר מהם. אנחנו נהיה משפחה".

יש לך עסקים ועיסוקים נוספים, איך תשמור על איזון ביחד עם התפקיד החדש?
"אני כבר מכיר את החיים האלה. הדבר הראשון שיהיה לי בחיים ובראש זה הפועל ת"א. עכשיו אני לא אומר הכל, אני רוצה לעבור את המשחק, נעבור את הפגרה, יש לי תוכנית לגבי שאר העיסוקים שלי והכל יהיה בסדר. אנשי הצוות וכולם יידעו ראשונים, ואז השאר. זה תהליך, לא 'זבנג וגמרנו'. תהיה פה תחושה אחרת במועדון, אני מתרכז בזה".