אמנם הוא פרץ לתודעה של רוב אוהדי הכדורגל בארץ רק לאחר הצמד האדיר שכבש ב-1:2 של הפועל רעננה על בית״ר ירושלים ביום ראשון האחרון, אך בשרון יודעים כבר זמן רב שיואב תומר הוא ׳הדבר הגדול הבא׳, לפחות במונחים של הפועל רעננה.

החלוץ הצעיר, שבינואר יחגוג את יום הולדתו ה-21 בלבד, הוא הכובש המוביל של הפועל רעננה עד כה עם שלושה שערי ליגה בתשעה משחקים, בהם שיחק 487 דקות בלבד. תומר איים על השער שבע פעמים, מתוכם שישה איומים הלכו למסגרת, מה שמעיד על היעילות של החלוץ. עם זאת, בשני המשחקים האחרונים, ב-0:0 מול הפועל חדרה וב-3:0 להפועל חיפה, תומר לא הצליח לאיים לשער, כאשר כל שחקני רעננה יחדיו רשמו איום אחד בלבד ב-180 דקות. 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
יואב תומר בהתרשמות בגראסהופרס

מאמן הפועל רעננה, מנחם קורצקי, התייחס ליכולתו של תומר וסיפר: ״חשוב לנו לעבוד עם יואב בצורה הדרגתית כי מדובר בשחקן צעיר, אבל אי אפשר להתעלם מהכישרון שלו ומהיכולות הפיזיות שלו, רואים את זה בכל אימון ומשחק. הוא צריך לשמור על יציבות, למרות שזה לא קל לשחקן צעיר״.

על הכותרות והציפיות מתומר אחרי הצמד נגד בית״ר ירושלים: ״אני חושב שצריך קצת להרגיע, כי בסופו של דבר חובת ההוכחה עדיין תהיה עליו והלחץ יהיה עליו, ואנחנו רוצים להוריד את זה ממנו ולתת לו להבין שהוא בסך הכל בתהליך של עונה ראשונה בבוגרים. הדברים צריכים לקרות בזמן שלהם כדי שהם יקרו כמו שצריך. כשמגיע ליואב לשחק הוא משחק ואנחנו שמחים מאוד שהוא עוזר לנו כשהוא על הדשא״.

מנחם קורצקי (חגי מיכאלי)מנחם קורצקי (חגי מיכאלי)

העלייה לבוגרים: ״בעונה שעברה הוא התאמן איתנו, אבל רצינו לתת לו לשחק עם הנוער כי הם התמודדו בצמרת והיה סיכוי לזכייה באליפות. הוא מקבל את ההזדמנויות ועדיין יש לו מה להוכיח, אבל ברוך השם הוא בכיוון הנכון״.

לאן תומר יוכל להגיע: ״קצת מוקדם להגיד לאיפה הוא יכול להגיע, אבל אני יכול להגיד שמבחינת נתונים והמנטליות שלו הוא יכול להגיע מאוד מאוד גבוה אם יעבדו איתו נכון ובהדרגתיות. יש לו את כל מה שצריך בשביל להצליח, הוא יכול לשחק במגוון תפקידים, בתוך הרחבה הוא קטלני מאוד ואיכותי מאוד, אבל צריך עוד טיפה להתחזק פיזית ולהבין שבלמים קשוחים לא יתנו לו לשחק איך שהוא רוצה, אבל הוא לומד את זה על בשרו ואני מאמין שהוא רק יתחזק וילמד להשתמש בגוף שלו וביכולות שלו ככל שהעונה תתקדם״.

יואב תומר ואור דסה בטירוף (שחר גרוס)יואב תומר ואור דסה בטירוף (שחר גרוס)

הפן המנטלי: ״יואב מאוד בוגר בראש ובחשיבה שלו, הוא לא ילד שמתלהב מכל דבר ואפילו אחרי גולים הוא לא יוצא מגדרו ונשאר עם הרגליים על הקרקע. אנחנו עוזרים לו עם זה, אבל הוא מאוד בוגר ולוקח דברים בפרופורציות וגם הוא מבין שהדבר הכי חשוב זו ההמשכיות״.

יואב תומר חוגג עם מנחם קורצקי (שחר גרוס)יואב תומר חוגג עם מנחם קורצקי (שחר גרוס)

בנוסף לצמד מול בית״ר ירושלים, תומר כבש גם שער ניצחון ב-0:1 על מכבי פתח תקווה בדקה ה-93 במחזור השמיני בליגת העל וכמו כן, כבש את שער הניצחון גם ב-0:1 על עירוני קריית שמונה בגביע הטוטו. עם זאת, תומר לא שותף בארבעה מתוך 13 משחקי הליגה של רעננה עד כה העונה, כאשר בחלק מהמקרים הוא אפילו לא נכלל בסגל.

בקיץ, אחרי עונה גדולה בליגת העל לנוער, תומר נסע להתרשמות בשורות גראסהופרס השווייצרית לאחר שצד את עינו של המנהל הספורטיבי של הקבוצה, מתיאס וואלטר. במסגרת ההתרשמות החלוץ הצעיר הרשים מאוד את אנשי המועדון השווייצרי, אך בשל שירותו הצבאי ובשל רצונה של רעננה שימשיך לשחק בקבוצה, החלוץ בסופו של דבר נשאר בשרון והצטרף לקבוצת הבוגרים של רעננה.

סוכנו של תומר, אדם קידן, התייחס להתנסות בשווייץ בקיץ: ״יואב יצא לגראסהופרס בקיץ והשתתף בטורניר מסורתי שנקרא פיפ״א בלו סטארס. זה קרה לאחר שהמנהל המקצועי של קבוצת הבוגרים של גראסהופרס נכח במשחק נוער של רעננה ביום שהוא הגיע לראות את משחק הידידות של נבחרת ישראל מול רומניה. הוא מאוד התלהב מיואב וזימן אותו למבחנים. הוא כבש שם כמה שערים, הרשים והותיר רושם טוב מאוד״.

יואב תומר בהתרשמות בגראסהופרס (מערכת ONE)יואב תומר בהתרשמות בגראסהופרס (מערכת ONE)

העובדה שתומר לא נכלל בסגל בחלק מהמשחקים: ״לא היינו רגועים, אבל יואב המשיך לעבוד ורכש את הביטחון של מנחם קורצקי. הוא עשה העונה שדרוג מנטלי והתחיל לעבוד לאחרונה עם דן ולנסי. יואב חדור מטרה עכשיו, היה לו איזה משברון אחרי המשחק מול מכבי תל אביב והוא נכנס למעין מרה שחורה, אבל הוא התאושש מזה״.

אדם קידן (שחר גרוס)אדם קידן (שחר גרוס)

היעדים בקריירה: ״יש ליואב דרכון צרפתי וזה דבר שיעזור לו, יש לו אופי מדהים ואני חושב שהליגות במערב אירופה הן המטרה וגם מאמין שהוא יכול להצליח שם. המחיר שלו התייקר עכשיו, אבל אני יכול להגיד שגראסהופרס עדיין מאוד רוצים אותו, אבל אנחנו מרוכזים עכשיו בהצלחה ברעננה״.

החלוץ הצעיר גדל במחלקות הילדים של מועדון ספורט קדימה צורן והרבה לכבוש שערים, עד שב-2013, בגיל 15 בלבד, תומר עבר להפועל רעננה, הצטרף לקבוצת נערים ב׳ אותה אימן דודו אברהם וכבש בעונתו הראשונה 18 שערים בכל המסגרות, כאשר בעונה שלאחר מכן, בקבוצת נערים א׳, סיפק תומר 16 שערים בכל המסגרות והיה מלך השערים של הקבוצה. 

יואב תומר חוגג במדי קבוצת הנוער של רעננה (רדאד ג'בארה)יואב תומר חוגג במדי קבוצת הנוער של רעננה (רדאד ג'בארה)

דודו אברהם סיפר על תומר ואמר: ״אחרי שפרשתי ממשחק התחלתי לאמן את קבוצת נערים ב׳ של הפועל רעננה, ואני זוכר שעוד לפני הפרישה הסקאוטינג הראשון שעשיתי היה על יואב ששיחק אז בנערים ג׳ בקדימה-צורן. המליצו לי ללכת לראות אותו והוא הרשים מאוד מול מכבי חיפה. הבאתי אותו ואת טל אדלר לרעננה. אחרי עשרה מחזורים בנערים ב׳ היו ליואב כבר עשרה שערים ולקחו לי אותו לנערים א׳. בעונה שאחרי זה עברתי לאמן את הנוער והעליתי אותו לפעמים מהנערים לנוער. הייתה איזה פציעה שעצרה אותו קצת, אבל הוא חזר לעצמו ופרץ בעונה הבאה״.

הפציעה: ״זה השבית אותו למשהו כמו חצי שנה, אבל תמיד אמרתי לו ולאבא שלו שטוב שזה קרה בעונה הראשונה שלו בנוער כי יהיה לו זמן לתקן את זה, ובאמת הוא יצא מזה בצורה טובה. הוא מוכשר מאוד, לגבי הכישרון לא היה לי ספק שהוא יכול להיות שחקן בוגרים לכל דבר ועניין. החשש שלי היה מבחינה מנטלית, כי לפעמים הוא היה נופל בזה, אבל הוא התפתח טוב ואני רואה היום שהוא בוגר מאוד וחזק מנטלית. היה לו קשה להתמודד עם קשיים בעבר, אבל זה עניין של גיל ושל התפתחות״.

דודו אברהם (אחמד מוררה)דודו אברהם (אחמד מוררה)

ההצלחה מפתיחת העונה: ״יואב מאוד שקט וקר רוח, הוא מאמין בעצמו מאוד וזו תכונה חשובה. הוא בא מבית טוב שחינך אותו כמו שצריך ורואים את זה עליו. העיקר שהוא לא יתבלבל עכשיו מההצלחה כי הרבה הצליחו ונפלו, הוא חייב להמשיך לעבוד, להיות חזק ולהתגבר על הקשיים והלוואי שהוא יצליח. מבחינת כישרון הוא יכול להגיע רחוק, אין ספק, אבל עכשיו זה הזמן שלו ללחוץ על הגז ולהמשיך להתקדם״.

לאחר מכן, עדיין תחת אברהם, תומר סבל מפציעה חוזרת בקרסולו, סבל מחוסר ביטחון מסוים והתקשה להתאקלם בקבוצת הנוער, כאשר כבש בעונת 2015/16 שני שערים בלבד. בשל הפיחות במעמדו והפיכתו לשחקן ספסל, יואב כמעט נכנס להליך בוררות מול הפועל רעננה במטרה לעזוב להפועל רמת השרון, אך בסופו של דבר מנהל מחלקת הנוער, עמי וזאנה, הצליח לשכנע את החלוץ להישאר בקבוצה.

יואב תומר חוגג (שחר גרוס)יואב תומר חוגג (שחר גרוס)

עם זאת, בעונה שלאחר מכן, תחת דני בונדר ואדר רוזנברג, תומר התאושש, כבש שבעה שערים בכל המסגרות, היה חלק מהקבוצה שזכתה בגביע ההיסטורי ואף כבש את אחד השערים ב-1:2 על הפועל תל אביב בחצי הגמר.

אדר רוזנברג חוגג עם יואב תומר (רדאד ג'בארה)אדר רוזנברג חוגג עם יואב תומר (רדאד ג'בארה)

אגב, בעונה שעברה, לאחר פיטוריו של גיא לוי מאימון הקבוצה הבוגרת, בונדר עמד על הקווים לשני משחקים כמאמן זמני ואף נתן לתומר את ההזדמנות הראשונה לשחק בקבוצה הבוגרת ובליגת העל כאשר הכניס אותו כמחליף בדקה ה-78 ב-2:0 מול הפועל חיפה במקומו של שמעון אבוחצירה.

דני בונדר התייחס לעבודה שלו מול תומר בנוער וכמו כן, גם בבוגרים: ״למרות שהגעתי אחרי עונה קצת קשה של יואב עם פציעות, תמיד האמנתי בו והוא היה אצלי שחקן הרכב קבוע ושחקן מוביל. יש לו רגל שמאל מצוינת, משחק ראש טוב, הוא חכם מאוד במשחק שלו והוא מאוד מגוון. הוא שחקן מאוד איכותי וגם אם זה פחות בא לידי ביטוי בשערים, הוא עשה עונה טובה וההשפעה שלו על הקבוצה ובחדר ההלבשה הייתה מאוד משמעותית. האמנו בו מאוד בצוות וידענו שאם הוא ישפר דברים מסוימים הוא יוכל לעשות את קפיצת המדרגה הזאת״.

דני בונדר (נעם מורנו)דני בונדר (נעם מורנו)

העלייה לבוגרים: ״הוא התחיל להתאמן עם הבוגרים בעונה שעברה והראה שהוא מתאים, אבל עם הבלאגן שהיה ברעננה בתחילת העונה זה לא היה נכון לתת לו לשחק ואפילו היה פוגע בו. אני עמדתי שני משחקים על הקווים ונתתי לו לשחק קצת, תמיד האמנתי בו ושמחתי שהיה לי את הצ׳אנס לתת לו לשחק קצת ולהשתפשף. בעונה שעברה נתנו לו להוביל את הנוער וזה היה טוב בשבילו להישאר במקום בו הוא היה חם. העונה זו העונה שלו להוכיח שיש לו מה להציע בבוגרים״.

המטרות להמשך הדרך: ״אחרי הצמד מול בית״ר ירושלים וכל הכותרות שהגיעו בצדק בזכות היכולת שלו, הכנסתי אותו לחדר ההלבשה ואמרתי לו ׳עשית מול בית״ר רק דבר אחד, עלית מהנוער לבוגרים, לא עשית שום דבר חוץ מזה׳. שחקנים צעירים, במיוחד ישראלים, אחרי גול או שניים מנפחים להם את הראש שהם כוכבים, אני שמח שהוא לא כזה באופי שלו, אבל היה חשוב לי שיישאר עם הרגליים על הקרקע״.

יואב תומר מול יאקוב סילבסטר (שחר גרוס)יואב תומר מול יאקוב סילבסטר (שחר גרוס)

מה על תומר עוד לשפר: ״הוא יצטרך להשתפר עוד הרבה, בעיקר פיזית וגופנית. למשל בגול הראשון מול בית״ר, בתקופה בנוער הוא היה נופל תוך כדי המהלך ולא מסיים את זה בגול. זה שהוא סיים את זה בגול מראה את ההתפתחות שלו, פעם אם הוא היה יוצא למרוץ כזה עם שחקן והיו נותנים לו גוף הוא היה נופל, אני שמח שהוא משפר את זה. יש לו את מה שהוא צריך כרגע, אבל הוא כמובן צריך להשתפר עוד ולהיות יותר עקבי מבחינת מספרים ומעורבות במשחק והעבודה על המגרש״.

הנושא המנטלי: ״כשהגעתי לנוער יואב סבל קצת מחולשה מנטלית ולא מצא את עצמו כל כך ומה לעשות, אבל עכשיו הוא מאוד ממוקד מטרה ויודע מה הוא רוצה מעצמו והשמיים הם הגבול. לאן הוא יגיע? זה רק נושא של עקביות, אם הוא ימשיך כך לאורך זמן אין סיבה שהוא לא יגיע גבוה. הוא יודע לאן הוא רוצה להגיע וזה הכי חשוב, האמת היא שהוא יכול להגיע לאן שהוא רוצה, יש לו את כל מה שצריך, אבל הוא חייב להמשיך לעבוד. הוא יכול להגיע לאירופה, אין סיבה שלא, אבל רק שימשיך בגרף עלייה והתקדמות״.

יואב תומר חוגג (שחר גרוס)יואב תומר חוגג (שחר גרוס)

מוסר העבודה: ״יואב לא רוצה לפספס כלום, גם אם כואב לו הוא רוצה שאף אחד לא ידע רק כדי להמשיך. לפעמים הוא סובל ממתיחה או משהו באימון ואני שואל אותו מה קורה הוא עונה ישר שהכל טוב. גם כשכואב לו הוא מפחד לוותר ולהחסיר ועולה גם עם הכאב ונותן מעצמו וזה דבר שאנחנו כצוות מאוד מעריכים ואוהבים״.

יואב תומר עם הכדור מול מכבי ת"א (רדאד ג'בארה)יואב תומר עם הכדור מול מכבי ת"א (רדאד ג'בארה)

את מה שקרה בעונה שעברה בקבוצת הנוער של הפועל רעננה לא רבים יכלו לחזות, כאשר תומר, ששיחק כחריג גיל בקבוצה תחת גל כהן שנתן בו את האמון, פשוט התפוצץ עם לא פחות מ-21 שערים בכל המסגרות ותואר מלך השערים של ליגת העל לנוער, עם 20 שערים.

מאמן קבוצת הנוער של הפועל רעננה, גל כהן, התייחס לתומר ואמר: ״הייתה לי את הזכות לראות את שלומי ארבייטמן בצעירותו והוא עשה קריירה מדהימה, וכל הזמן אמרתי ליואב שהוא מאוד מזכיר לי את ארבייטמן בסגנון המשחק ובמבנה שלו. בדור של היום, אני חושב שאם יואב ימשיך בקצב הזה הוא יכול להגיע לרמות הכי גבוהות״.

יואב תומר מול גבריאל תאמאש (שחר גרוס)יואב תומר מול גבריאל תאמאש (שחר גרוס)

האופי של החלוץ הצעיר: ״יואב הוא פרפקציוניסט ויש לו ביקורת אישית מאוד מאוד גבוהה שלפעמים אפילו מכבידה עליו, אבל הוא עובר תהליך ולומד לשחרר את זה. אני יודע שהוא מודע לזה ועובד על זה, כך שאני בטוח שהוא עוד ישתפר ויתפתח״. 

גל כהן (רדאד ג'בארה)גל כהן (רדאד ג'בארה)

העונה בה כבש 20 שערי ליגה בנוער: ״בעונה שעברה היו לנו שישה חריגי גיל והחוקים בנוער הם שאפשר לשחק עם שלושה ועוד אחד בסגל, בעוד שניים בכלל לא מתלבשים. יואב התחיל בנקודת פתיחה הנמוכה ביותר כי הוא היה היחיד מבין השישה שלא התאמן עם הבוגרים והיה מתאמן בנוער באופן קבוע. הוא סימן לעצמו מטרות והבין שזו עונה קריטית עבורו ואני שמח בשבילו. מהאימונים הראשונים הבנתי שמדובר בשחקן מיוחד ומאוד משמעותי, וליואב יש חלק גדול בהצלחה שלנו בעונה שעברה״.

היכולת מול בית״ר ירושלים: ״זו אחת הפעמים היחידות שקפצתי בטירוף בשערים. אין סיפוק גדול יותר מאשר לראות את יואב, ילד שהאמנתי בו בתחילת הדרך ושאני יודע לאן הוא יכול להגיע פתאום בא ונותן צמד אדיר בבמה המרכזית. זה אושר גדול ואני יודע שהוא ייקח את זה בפרופורציה ושהוא רוצה להמשיך ולהתקדם. נעזור לו להתמודד עם הציפיות והרעש התקשורתי. רעננה מקום אידיאלי בשבילו, יש פה פחות לחץ וזה מצוין לשני הצדדים״.

יואב תומר ושניר שוקר חוגגים (איתי כהן)יואב תומר ושניר שוקר חוגגים (איתי כהן)

לאחר שבעונה שעברה הוא לא זכה להזדמנויות רבות בקבוצת הבוגרים, בעיקר בשל העובדה שקבוצת הנוער היוותה פקטור משמעותי בצמרת ובמועדון לא רצו לפגוע בסיכויים לזכות בתואר, תומר עשה העונה את המעבר לקבוצת הבוגרים באופן מלא. עד כה תומר כבש שליש מכמות השערים של רעננה העונה בליגה, כאשר מתוך תשעה שערים, החלוץ הצעיר חתום על שלושה והוא מלך שערי הקבוצה.

נכון לרגע זה יואב תומר חתום ברעננה עד תום העונה הבאה, אבל לא מן הנמנע שאם החלוץ הצעיר יצליח להמשיך ולהרשים עד תום העונה, הוא יתקדם לצעד הבא בקריירה שלו כבר בתום העונה הנוכחית.