מכבי תל אביב שמרה אמש (שבת) על המקום הראשון בטבלה ואף הגדילה זמנית את הפער שלה מהמקום השני, אחרי שניצחה 0:1 את עירוני קריית שמונה. זה היה משחק חלש של האלופה, שהתקשתה מאוד במגרש הצפוני והצליחה לנצח בזכות פנדל של יונתן כהן. הצהובים היו יכולים לנצח בתוצאה גדולה יותר אך הקורה מנעה פעמיים מכהן להגדיל את היתרון. 

בסופו של יום, יצאו הצהובים מקריית שמונה עם שיא אי ספיגות חדש שיהיה לעד על שמו של דניאל טננבאום וגם עם השיא העולמי למספר המשחקים הרצופים מפתיחת העונה בו לא ספגו שער – 11. הפעם, אחרי שלא מעט פרשנים ביקרו שהשוער הברזילאי-יהודי לא נדרש כלל לעבוד, הוא דווקא כן זכה לקצת אקשן ברחבה שלו ואף רשם הצלה מול מוחמד שכר במחצית השנייה. 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
איביץ': היינו יותר טובים, הגיע לנו לנצח

“ברכות לדניאל טננבאום, אתם מברכים את טננבאום כל הזמן, אבל זה שיא שהשיגה הקבוצה”, הבהיר המאמן ולדימיר איביץ’. “אני שמח בגלל טננבאום, בגלל ז’איר, טיבי, סבוריט, ז’ראלדש וכולם כי הם משחקים טוב מאוד בהגנה. דניאל התקדם בצורה אדירה בשנה וחצי. אני זוכר את מחנה האימון הראשון שלנו לפני שנה וחצי. זה לא אותו השוער. הוא עבר תהליך בעמדה מאוד רגישה וביצע התקדמות באמת גדולה”. 

טננבאום אמר על דבריו של איביץ’: “שמח שהמאמן אומר מילים כאלה. אני עושה את העבודה שלי בכל יום ובכל אימון, את המקסימום שאני יכול. אני רוצה להודות גם למאמן השוערים שלי חריסטוס קלפקיס שעושה עבודה מאוד טובה”. 

שוינפלד, ז'ראלדש ואמאדור מברכים את דניאל טננבאום (רדאד ג'בארה)שוינפלד, ז'ראלדש ואמאדור מברכים את דניאל טננבאום (רדאד ג'בארה)

יחד עם זאת, המאמן לא היה מרוצה מהיכולת של קבוצתו, אך כן מהתוצאה, והדגיש כי זהו ניצחון במגרש לא נוח למשחק. כצפוי, אחרי פגרה כה ארוכה, הייתה ירידה ביכולת של מכבי שמבחינתה שמחה מכך שהמומנטום ביכולת הטובה שהפגינה טרם הפגרה אולי נעצר, אך לא קצב צבירת הנקודות, שזהו הדבר החשוב ברגעים כאלה של העונה. לסרבי מאידך היה הרבה מה להגיד על ענייני השיפוט, במשחק שדרש שלוש בדיקות של שופט מסך, וקשה להגיד שעד לרגע זה מישהו ממקבלי ההחלטות, קיבל זווית ראויה לאירועים שהוא נאלץ לשפוט בהם. 

המשחק בקריית שמונה סיפק עוד הוכחה שאומנם הכוונות של מנהלת הליגות הן טובות, אך הביצוע בפועל, פשוט לא תואם את הצרכים של הכדורגל הישראלי. “במקום לשפר את איכות השופטים, הכניסו מערכת לא מוכנה, בלתי אפשרית לתפעול, ובכל מחזור יש עשר קבוצות שכביכול אמורות להגיע רגועות מכך שיש VAR, אבל איפה בעולם עושים VAR עם שתי מצלמות? זו בדיחה. להגיד שיש 6 מצלמות זה טוב ויפה, אבל בסוף, לכל מהלך מקבלים שתי זוויות בלבד. הרי מצלמת הרחבה השנייה לא רלוונטית, המצלמה שמצלמת על הקווים את הספסלים לא רלוונטית, מתוך שתי המצלמות המרכזיות בד”כ רק אחת באוויר ומצלמת את האירוע, יחד עם מצלמת הרחבה הרלוונטית ופה זה מסתיים. שתי מצלמות, לעיתים באירועים חריגים אפשר יהיה לגרד זווית שלישית”, אומרים גורמים בסביבת מכבי ת”א בנושא. צריך לציין כי קבוצות נוספות בליגת העל מחזיקות בדעה דומה על הפעלת מערכת שופט מסך.

דניאל טננבאום (רדאד ג'בארה)דניאל טננבאום (רדאד ג'בארה)

“יש בכל שבוע שני משחקים מרכזיים שזוכים לצילום רחב יותר ואולי שם אפשר לקיים VAR ברמה סבירה כלשהי, אך בשאר חמשת המשחקים זה לא קורה. אתה מגיע למגרש כמו בק”ש ואתה נתון לחסדים של זוויות צילום והקפאות של תמונות שאתה מקווה שהצליחו להקפיא בזווית הנכונה, כמו בחצי גמר הגביע נגד בני יהודה למשל. זה לא אמור להיראות כך, הרי בסוף הקבוצות מממנות את העניין הזה ונפגעות מקצועית”, המשיכו בסביבת המועדון וכאן צריך לציין – כאשר התנהלו הדיונים במנהלת הליגות בנושא ה-VAR, בן מנספורד מנכ”ל מכבי ת”א דאז, היה מי שייצג אותה בדיונים והוא התנגד להכנסת ה-VAR לשימוש בליגת העל כאשר הבין כי בלא מעט משחקים השיפוט יבוצע בעזרת מספר מצלמות נמוך.

מנספורד טען בדיונים שעדיף להשתמש בכסף הזה לטובת העשרת הידע והיכולות של שופטי ליגת העל, מימון קורסים בחו”ל ולימודים מיוחדים על מנת להרים את רמתם, כל זאת עד שליגת העל תהיה כשירה למצב שבו בכל משחק היא יכולה להעמיד מספר מצלמות דו ספרתי אשר יאפשר שימוש ב-VAR בצורה הטובה ביותר וכפי שקורה במרבית הליגות בעולם. בסופו של יום, אי אפשר היה לעצור את המהלך שבוצע, וכעת רואים את התוצאות כאשר מי שנפגעות בשורה התחתונה הן בד”כ הקבוצות הקטנות יותר, שמשחקות את מרבית המשחקים שלהן במשחקים הפחות מצולמים. 

דניאל בר נתן מבטל את ההחלטה (רדאד ג'בארה)דניאל בר נתן מבטל את ההחלטה (רדאד ג'בארה)

על נושא השיפוט הוסיף איביץ’: “אני מאמין שהיה משחק קשה לשיפוט. זה משחק טוב שהשופטים יכולים לקחת ולנתח לאחר מכן את מה שקרה פה. אני לא רוצה לדבר נגדם כי זו לא הדרך בה אני רוצה לעבוד. אני לא מצליח להבין למה ביטלו את השער השני שלנו. הם אומרים שהכדור לא עבר את הקו? מהתמונה שהראו לי בפלאפון, שני כדורים עברו את הקו, לא אחד. אם דבר כזה קורה כשיש VAR, עבורי זה משוגע. יש לכם VAR עכשיו, זה אומר שאתם אמורים להיות בעלי היכולת לבדוק האם הכדור עבר או לא. מבחינתי בתמונה שהראו לי – שני כדורים עברו. אז היום לא קרה כלום וניצחנו, מחר זה יעלה לקבוצה אחרת בשלוש נקודות. כשיש VAR דבר כזה לא יכול לקרות”.