חלום ליגת האלופות של מכבי תל אביב נגוז אמש (שלישי) ב-2:2 מול קלוז' (3:2 בסיכום) וכעת תנסה אלופת ישראל את מזלה במפעל השני בחשיבותו, הליגה האירופית, אך אולי זה שיותר מתאים למידותיה - זאת נוכל לגלות בדיוק בעוד שמונה ימים מול סודובה הליטאית. לאורך השבועיים האחרונים כולם דיברו על ההכנה של הצהובים לרגע האמת שלהם הקיץ ואם אשתקד שובחה ההנהלה על המהירות בה העמידה סגל לרשותו של ולדימיר איביץ', העונה הדברים שונים. 

להדחה של מכבי ת"א יש מספר סיבות. אי אפשר לסמן אשם אחד ולהפיל עליו את התיק כי זה לא יהיה נכון. קבוצת כדורגל היא לא רק 90 הדקות על דשא, או 180 במקרה הזה, היא גם הכנת הסגל, היא מחנה האימון, היא השחקנים הפצועים, היא שחקני המפתח שלא היו מספיק טובים והיא עוד הרבה דברים שמובילים בסופו של דבר לרגע אחד יש או כישלון או הצלחה. אמש היה מדובר בכישלון, בעיקר כי לאחר שני משחקים נגד אלופת רומניה, עולה התחושה המאוד חזקה שמכבי ת"א הודחה נגד יריבה שלא רק שהיא הייתה צריכה לעבור - היא הייתה חייבת לעבור. 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
איביץ: "השחקנים עשו את המקסימום היום"

1. אפשר לחלק את הקיץ הזה לחלקים ואפשר פשוט להגיד את המסקנה הסופית, זהו לא חלון העברות טוב עבור מכבי ת"א בנקודת הזמן הזו של ה-31.7. יכול מאוד להיות שבעוד ארבעה חודשים אנדראס יאניוטיס יוציא כדורים מהחיבורים בדרך לעונה חלומית, אנדרה ז'ראלדש יעשה קילומטרז' אדיר על קו ימין ולא יפסיק לבשל, וניק בלקמן שאמש כבש שער ראשון, ימשיך להוסיף עוד גולים למאזנו. אבל את קמפיין מוקדמות ליגת האלופות, אלופת ישראל מתחילה ביולי, ואל החודש הזה היא הגיעה מאוד לא מוכנה. יהיה מאוד לא נכון לחרוץ את גורל הרכש הקיצי כבר היום - אבל היום, הוא פשוט לא הספיק. 

כי יאניוטיס שגה ברומניה (אפשר להגיד ששגה ברמה זהה לאופיר דוידזאדה ודור פרץ, אבל שגה), הוא שגה גם אמש ובשורה התחתונה, שוער שלא שיחק תשעה חודשים, כנראה לא יכול להיכנס לכושר טוב תוך 30 ימים. זה פשוט לא דבר שאפשר ליישם כשלפניו הגנה שהוא לא מכיר, וכשהיא בעצמה לא שיחקה יותר מדי משחקים ביחד. ולכך צריך לצרף את ז'ראלדש שאולי כאמור עוד יתגלה כמגן נהדר בדיוק כמו אנריק סבוריט שהגיע ממחוזות דומים, אבל הוא נמצא שבוע עם מכבי ת"א וזה לא מספיק. אותו הכנ"ל לגבי בלקמן. 

אנדראס יאניוטיס מאוכזב (איציק בלניצקי)אנדראס יאניוטיס מאוכזב (איציק בלניצקי)

הייתה סיבה מאוד ברורה שוולדימיר איביץ' דיבר עוד מחודש אפריל על כך שיש לו שתי בקשות בלבד מההנהלה: לשמור על הקיים, ושאת שחקני החיזוק יביאו לו עד האימון הראשון באמצע חודש יוני. שני הדברים האלו לא קרו במלואם. אז לפני שממהרים להפיל תיקים על המאמן ושחקניו, אי אפשר לפטור מאשמה גם את מי שאחראים על נושאי הרכש או גיוס הרכש, שהם המנכ"ל בן מנספורד ועוזרו ברק יצחקי. כמו שאמר המאמן כשהגן על שחקניו - מפסידים כקבוצה ומנצחים כקבוצה, כך גם המועדון צריך לדעת להסתכל על עצמו ולחשוב איפה היו הטעויות. 

2. ברור שידברו היום על אלי דסה ואיתן טיבי, כי כשמחברים את החלפת השוער ומוסיפים את הפציעות של שרן ייני ואנריק סבוריט, אז פתאום 75% מההגנה התחלפה רגע לפני שני משחקים כל כך קריטיים בקיץ, וזה מצב לא תקין. אבל גם אי אפשר למחוק את ההיסטוריה ואת מה שהיה. דסה בשלבים רבים מאוד של המשא ומתן לא רצה להישאר וכשהוא כבר כן רצה לחתום, המו"מ הסתיים בפיצוץ. כל צד יאשים את השני, אבל בסוף האמת באמצע והנושא הזה נפל. את טיבי רצו להשאיר בתנאים אחרים, מכובדים למדי, אך במקרה שלו כלל לא מצאו תחליף. 

ז'ראלדש בועט (חגי מיכאלי)ז'ראלדש בועט (חגי מיכאלי)

מכבי ת"א הייתה צריכה בלם נוסף בסגל לשני המשחקים ולו רק כדי שאיביץ' יוכל לנסות ולייצר הפתעה או שינוי דרך מעבר לטקטיקה אחרת, אבל הוא לא יכל. היא גם הייתה צריכה שז'ראלדש ינחת הרבה לפני כן בשורותיה, אבל היא העדיפה למצות את עניין דסה עד תום. בדיעבד כאמור, מדובר בשני מהלכים שניתן לכנות כיום כטעויות. מדובר גם בסטייה מהתכנית הראשונית, הרי איביץ' רצה כל הזמן חלוץ זר ואף ניסה להביא את יבגני שאחוב לקישור, משמע הוא סימן צורך בקשר דומיננטי נוסף ובחלוץ הרבה לפני שהוא פנה לכיוון של מגן ימני זר. כעת אין לו את הקשר הנוסף שהוא רצה, אין לו חלוץ זר והוא נשאר עם מגן ימני שתופס לו משצבת מאוד קריטית בחוקי הכדורגל הישראלי. 

3. כמובן שאת איביץ' אי אפשר לנקות, הוא לפחות לא ניקה את עצמו וטען כי ההדחה הזו רשומה על שמו. יחד עם זאת, ידע להגיד שהוא מרוצה מהרכש שהמועדון עשה אך הוסיף כי "אולי היה עדיף אם הם היו באים מוקדם יותר". ברור שכולם ידברו היום על המשחק הראשון, ועל ההחלטה לא לפתוח עם דור מיכה. יכול להיות שיהיו כאלה שיתקפו את הבחירות שעשה במשחק השני. ברור שלמאמן יש חלק, אבל נראה שהוא מגיע יותר מהניתוח הטקטי שלו לקלוז'. אלופת רומניה לא הצליחה לעשות ב-180 דקות שום מהלך כדורגל מסודר ויפה שהוביל למצב הבקעה. נניח, לא ראו פעם אחת מהלך שדומה בכלל לזה שהוביל להחמצה של איתי שכטר עם העקב או לזו של ריקן מהאוויר.

ולדימיר איביץ' (איציק בלניצקי)ולדימיר איביץ' (איציק בלניצקי)

כל מה שראו הוא את קלוז' מעיפה כדורים למעלה ומחכה לטעויות של מכבי. למזלה, היא קיבלה שלוש טעויות כאלה, או שתיים וטעות שיפוט אם שואלים את אנשי אלופת ישראל. אבל זה עבד לה והספיק. כאן אפשר לבוא בטענות לאיביץ'. עושה רושם שהוא ניגש עם יותר מדי כבוד לרומנים. הגישה שלו הייתה זהירה מאוד ברומניה כי רצה לשחק על תוצאה, וזה בסדר, אבל היא התבררה כלא נכונה. גם אמש יש תחושה שאפשר היה לעשות דברים קצת אחרת בבחירות בתוך ההרכב או בחילופים. 

4. בסוף מגיעים לשחקנים. יותר מדי שחקני מפתח לא היו בשיאם בשני המפגשים מול הרומנים, כך גם מסכימים במכבי ת"א. הציפייה הייתה לקבל הרבה יותר מדור פרץ, יאניוטיס שאכזב, הנפילה ביכולת של מכבי עם סבוריט ובלי סבוריט לא צריכה להיות כזו גדולה, דור מיכה ניסה אתמול בלי הפסקה לקחת את המשחק אליו, להנהיג ולחלק את המסירות שלו, אך עדיין המשחק הסתיים עם תחושה שהקישור של מכבי ת"א לא עבד כפי שהורגלנו בשנה שעברה ובעונה שעברה זה היה החלק החזק ביותר של הקבוצה הזו. היו גם החמצות שאי אפשר להתעלם מהן ומכלול של דברים שהצטברו לכדי הדחה. 

שחקני מכבי ת"א בסיום המשחק (איציק בלניצקי)שחקני מכבי ת"א בסיום המשחק (איציק בלניצקי)

5. אז מה עכשיו? חלום ליגת האלופות של מכבי ת"א נגמר, השחקנים שלה הודו אמש ביציאה מנתניה כי הם פשוט לא מספיק טובים בשלב הזה, אבל הליגה האירופית היא בהחלט המקום בו הצהובים חייבים להצליח. לא להעפיל גם העונה לשלב הבתים יהיה כתם שגם עלול לגרור צורך במכירת שחקנים כדי שעונש הפייר פליי יוסר סופית בסיום העונה. סודובה הליטאית ניצחה פעמיים 0:5 יריבה מסן מרינו אך אל לזלזל ביכולות של הקבוצה הזו גם אם היריבה אותה היא ניצחה מגיעה ממדינה קטנה במיוחד שאין בה כדורגל באמת. סודובה ללא ספק יכולה לעשות קושי גדל מאוד למכבי, סביר להניח שתגיע לישראל להסתגר בתקווה לגנוב תוצאה טובה ואם מכבי תאפשר לה את זה, היא יכולה למצוא את עצמה בבית. 

אמש לקראת חצות הוציאה מכבי ת"א הודעה מטעם המנכ"ל בן מנספורד. בין התודה שהוא שלח לקהל הרב אחרי ש-12 אלף אוהדים הגיעו לנתניה, הוא גם שחרר הצהרה לפיה הוא מוכן לשים את כל הצ'יפים שלו על כך שהצהובים יעלו לשלב הבתים של הליגה האירופית. על הנייר זה ריאלי, אך לפני שמישהו במכבי חולם על מחיקת הכשלים של הקיץ על ידי עלייה לליגה האירופית, שלא ישכחו שקודם צריך לעבור את סודובה, ותוך כדי להחזיק אצבעות לכך שההגרלה לא תסדר יריבה שאי אפשר לעבור ולצערם של הצהובים, יש כמה משוכות לא נעימות בכלל בדרך.

בן מנספורד ביציע (חגי מיכאלי)בן מנספורד ביציע (חגי מיכאלי)