העונה הגדולה של מכבי תל אביב בדרך להפוך לבלתי נשכחת. הצהובים ינסו לסגור את סיפור האליפות הערב (שבת) ב-21:00 עם ניצחון על מכבי חיפה באצטדיון שבנתניה, מה שיבטיח להם למעשה באופן רשמי עוד תואר לארון. עם פער גדול שעומד על 25 נקודות בין המקום הראשון למקום השני, זה רק עניין של זמן עד שהצלחת תגיע שוב לצד הצהוב של תל אביב.

מכבי שולטת בליגה, בהרבה מובנים. נכון לעכשיו אלירן עטר הוא מלך השערים של עם 12 כיבושים ודור מיכה הוא מלך הבישולים עם 9 אסיסטים, אבל מעבר לכל זה, הסדר והערך הקבוצתי היו הבולטים ביותר - ובזכותם הקבוצה של ולדימיר איביץ' היא זו שכבשה הכי הרבה, ספגה הכי מעט והיחידה בכל הליגה שעדיין לא הפסידה העונה. רגע לפני ההכרזה הרשמית על האלופה החדשה, שחקני העבר בצהוב מבינים שייתכן ומדובר בעונה היסטורית.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
איביץ': "דרבי בין הקבוצות הטובות בישראל"

"זו עונה חד צדדית עם עליונות מוחלטת", אמר כוכב העבר אבי נמני. "אני לא זוכר מתי האליפות הוכרעה בשלב כל כך מוקדם, ממש ללא מתחרים. זה לא טוב לליגה אומנם, אבל זה מראה שהפערים מאוד גדולים בין מכבי תל אביב לשאר הקבוצות".

לדעתו של איציק זוהר, "מה שהביא את האליפות הזו, זה הארגון והסדר במועדון, שהתחילו מההנהלה וחלחלו למטה עד אחרון השחקנים. הכדורגל לא היה כזה אטרקטיבי ומלהיב כמו באליפויות קודמות, אבל מה שמכבי תל אביב הייתה אמורה לקחת היא לקחה בצורה ברורה. מה שאפיין את הקבוצה העונה זה בעיקר היציבות. השיטה והעמידה על המגרש זה מה שעזר לה לנצח, בניגוד לקבוצות האחרות כמו מכבי חיפה והפועל באר שבע שהיו אמורות להתמודד איתה על האליפות".

איציק זוהר (מערכת ONE)איציק זוהר (מערכת ONE)

אלי דריקס מסכים עם רוח הדברים ומדגיש: "האליפות הזו תהיה מרשימה מאוד, בעיקר כי הקבוצה הייתה מעל כל הליגה בכמה רמות. היא גרמה לכל האחרות להסתכל עליה כאילו היא קבוצה משעממת כביכול, אבל היא פשוט הייתה גדולה על כל היריבות שלה והיא היחידה שהתנהלה כמו קבוצה. עובדה, אני לא יכול להצביע על כוכב אחד בולט במכבי תל אביב, כי מה שיפה בה העונה זה שהיא יותר קבוצה מאשר אסופת שחקנים שתלויה בשחקן ספציפי. בזמנו, ערן זהבי היה מעל כולם. היום? הכל מתחלק לרוחב, בין כמה שחקנים, וזה מה שמראה על חוזק של קבוצה".

אלירן עטר חוגג, ממש לא הצגת יחיד (רדאד ג'בארה)אלירן עטר חוגג, ממש לא הצגת יחיד (רדאד ג'בארה)

אם יש דבר שבלט במהלך העונה הזו הוא שילוב הצעירים. "אני מאוד שמח שיש הרבה שחקני בית כי זה עוזר מאוד לחיבור של הקהל לקבוצה. רואים שיש שחקנים צעירים שמשתלבים וזה עושה טוב למועדון", הוסיף אמיר שלח והסביר: "עד עכשיו הם מושלמים בלי הפסד ואני מקווה שגם ככה הם יסיימו, שזה יהיה הישג אדיר. אי אפשר להתעלם מזה שהליגה חלשה אבל עדיין יכול להיות שיהיה פה טרבל ונזכור עונה מדהימה של מכבי תל אביב, בכל המובנים".

אמיר שלח (משה חרמון)אמיר שלח (משה חרמון)

האיש שאולי עשה את ההבדל הוא זה שניצב על הקווים, כמובן. המאמן איביץ' היה זה שהצליח לנהל את הסגל שלו בצורה מרשימה מאוד. דריקס ניסה לנתח את האופי שלו ואמר: "אני לא מכיר את איביץ' באופן אישי, אבל ממה שאני מתרשם ממנו, המראה הקשוח כביכול שהוא מקרין החוצה הוא לא בהכרח קשוח. יש לו ארשת פנים של בחור שיודע מה הוא רוצה מעצמו והשחקנים שמסתכלים עליו מבינים שעומד מולם מישהו שמבין עניין. כך הביצוע הוא יותר טוב".

"ראינו עבודה ומחויבות מכל אחד בעונה הזו", אמר זוהר. "הסדר הפך להיות הכוכב של הקבוצה, וברגע שזה קרה, אז גם מכבי תל אביב הפכה לדורסנית. לא היו תנודות של משחק יוצא דופן אל מול משחק מאוד חלש, הייתה יציבות שנראתה לאורך רוב שלבי העונה. הכוח הזה גם גרם לכל שחקן לדעת את המקום שלו. זה דבר נדיר שסגל שלם שומר על יציבות, גם עם שחקני הספסל. זה אומר שהאימונים הם בקצב מאוד גבוה וכולם נותנים מאה אחוז כשצריך אותם, וזה מה שמדהים פה".

שחקני מכבי ת"א חוגגים (איציק בלניצקי)שחקני מכבי ת"א חוגגים (איציק בלניצקי)

"המאמן הקנה דרך מסוימת וגם השחקנים עשו עבודה טובה", ציין שלח. "הפלוס בסגל שלו הוא שיש מלחמה ואנשים רעבים לשחק, ככה שכל דקה שהם מקבלים הם מנצלים אותה ומוכיחים את עצמם, וכל אחד שנכנס לא נופל מהמחליף שלו. איביץ' ידע להשתמש בסגל ושמר על מחויבות גבוהה. צריך להסיר את הכובע בפניו, אבל הוא צריך להיבחן גם בתקופות פחות טובות. המבחן העיקרי יהיה באירופה וחשוב מאוד להיות מוכנים ולעשות קמפיין אירופי טוב, מה שלא נעשה הרבה זמן בקבוצה הזו".

ולדימיר איביץ' (רדאד ג'בארה)ולדימיר איביץ' (רדאד ג'בארה)

בהקשר הזה, אמר אבי נמני: "מה שאזכור הכי הרבה, זה את פער הנקודות. זה פשוט אסטרונומי והזוי. זה מראה על החולשה של שאר הקבוצות. אני מקווה שזו עונה חד פעמית בשביל הכדורגל הישראלי, כי כולם רוצים יריבות אמיתית ומעניינת בצמרת. מכבי תל אביב עשתה את זה בגדול העונה והיא תצטרך להיערך למפעלים האירופים בצורה רצינית מאוד. זה דיי מטעה מה שקרה בליגה, כי מכבי נכשלה באירופה והיא לא הצליחה להעפיל לבתים בקרב נגד קבוצה מנורבגיה (סרפסבורג, א.מ). לכן היא תצטרך להכין את עצמה בצורה יותר רצינית לקיץ".

אבי נמני (איתי כהן)אבי נמני (איתי כהן)

עוד לפני הקיץ והמחשבות על מסע אירופי, הצהובים ינסו לזכות רשמית באליפות מול אחת מהיריבות הגדולות שלהם, מכבי חיפה. "זה גארבג' טיים אחד גדול", הגיב לכך דריקס. "זה לא שמכבי חיפה נלחמת על האליפות ויש פה דם, זה עוד משחק בסך הכל. בדרך כלל, בעונות אליפות תמיד יש יריבויות גדולות ומשחקים גדולים, אבל כאן אין איזה זיכרון גדול לקחת איתך בסוף העונה. לא היה משחק שהיה יכול לשנות את כל העונה, לא נוצר איזה מומנטום שבו הם הבינו שייקחו אליפות ואין עדיין איזה ניצחון ענק שסימל את העונה הזו. זו ליגה של קבוצה אחת ולכן מכבי חיפה רק רוצה לעבור את המשחק הזה בשלום. ומבחינת מכבי תל אביב, אם זה לא יקרה עכשיו, אז בעוד שבוע. אף אחד לא ייקח ממנה את האליפות".

אלי דריקס (איציק בלניצקי)אלי דריקס (איציק בלניצקי)