על השנים האחרונות של בלם הפועל באר שבע שיר צדק אפשר לכתוב ספר. אין דבר קשה יותר עבור שחקן כדורגל מלהתרחק מהדבר שהוא כל כך אוהב לעשות ומאז ספטמבר 2017 צדק עוסק בהרבה דברים שלא קשורים לכר הדשא. משחק הליגה האחרון שלו היה מול מכבי תל אביב באצטדיון טוטו טרנר בעונה שעברה והערב (רביעי) ב-20:15 הוא חוזר למגרש הביתי מול אותה יריבה.

צדק הודח מהתוכניות המקצועית של ב”ש וברק בכר. כל זאת, מבלי לדבר על תקופת ההשעייה והחזרה הקשה שקדמה לכך בספטמבר 2017. למרות הכל, הבלם בן ה-30 בעקשנות שלא מאפיינת כדורגלן ישראלי, התמודד עם התחושה להיות בצד, מחוץ לקבוצה, בנפרד מכולם. הצליח להישאר עם הראש מעל המים. בקיץ, צדק הרגיש פחות לבד כי אז כמות המנודים בקבוצה הייתה גדולה, אבל הלכה והצטמצמה ככל שחלון ההעברות בספטמבר נסגר ותחושת הלבד חזרה.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
אבוקסיס: יכולים לעשות תוצאה טובה

בסופו של דבר, מכל תשעת המנודים שהיו מתחילת הקיץ, נשארו רק שיר צדק ועמרן אלקרינאוי שהושאל לכפר קאסם. שני השחקנים לא היו כבר במעמד של מנודים וזכו להתאמן יחד עם כל הסגל, אבל בכל מה שקשור לאסיפות והדרכות מקצועיות, הם לא קיבלו אישור לקחת חלק. צדק ואלקרינאוי היו יורדים ראשונים יחד עם שחקני הנוער שמתאמנים עם הקבוצה הבוגרת, משחקים משחקונים על כר הדשא עד ששחקני הסגל ירדו מהאסיפה. מאימון לאימון התחושה הייתה לא נעימה, אך כוח ההרגל בסוף עשה את שלו ולמרות זאת צדק שמתקרב יותר ויותר לדת תמיד האמין שמשהו יכול להשתנות.

עד המינוי של יוסי אבוקסיס, הסיכוי לחזרה כזו הייתה שואפת לאפס. כן, אפשר לומר שהסיכוי למהלך כזה לא היה קיים בכלל. היו רגעים שבב”ש התמודדו עם כמות חיסורים גדולה בחלק האחורי וכל מיני אילתורים ושפצורים באו בחשבון לפני המחשבה להחזיר את צדק לרוטציה. מי לא היה? מרוואן קבהא, דוד קלטינס, בן ביטון ואפילו המגן השמאלי שון גולדברג הועדפו על פניו ושיחקו כבלמים. עבור לא מעט אנשים במועדון, הסיטואציה הזו הייתה לא פשוטה להביט בזה מהצד. אנשים שאוהבים את צדק והתחברו אליו מהיום הראשון, כמו אליניב ברדה, מאור מליקסון, ברק בכר ואוהדי הקבוצה כבר העדיפו שזה יפתח פרק מחדש מאשר לראות את המעמד שלו מפסגת האולימפוס הולך ומדרדר.

שיר צדק וברק בכר משוחחים באימון (איציק כלפי)שיר צדק וברק בכר משוחחים באימון (איציק כלפי)

"התחושה הייתה שגם אם יורגן קלופ היה מגיע לאמן את הקבוצה, שיר לא היה חוזר לתמונה", אמרו שחקנים. "אבל משהו קרה ימים ספורים אחרי שאבוקסיס הגיע. כנראה שהאפקט של מאמן חדש ואנרגיות חדשות עושה את שלו, זה לא היה קורה אלמלא ההתערבות שלו ואלמלא ההתרככות מצד ההנהלה. אם החזרה תלך בצורה חלקה, אין סוף יותר טוב מזה, אבל כולם צריכים לתת מעצמם עוד לטובת המועדון כי זה הכי חשוב".

ניצני החזרה של צדק החלו בעצם מרגע המינוי של אבוקסיס בבירת הנגב. המאמן העריך מאוד את הבלם בתקופתו בבני יהודה וניסה לצרפו בעונה שעברה עם ההודעה לצדק ומספר שחקנים נוספים לחפש קבוצה חדשה. הציפייה לאיחוד בב”ש הייתה נמוכה, גם עם פציעות והרחקות של שחקני הגנה. למרות זאת, הייתה אווירה שאם אבוקסיס יבקש לבחון מההנהלה את העניין מחדש הוא גם יקבל אור ירוק וזה מה שקרה בסוף.

יוסי אבוקסיס באימון הפועל ב"ש (מרטין גוטדאמק)יוסי אבוקסיס באימון הפועל ב"ש (מרטין גוטדאמק)

הדרך לרגע הזה הייתה מורכבת מן הסתם. גם באסיפה הראשונה באימון הבכורה שלו בבית האדום, צדק התבקש לצאת החוצה ולרדת לפני כולם לכר הדשא. צדק, ערך שיחה עם מאמנו החדש, שנחשף פעם ראשונה לסיטואציה הלא נעימה והציג בפניו את המציאות המורכבת שהוא עובר בתקופה ארוכה מאוד. "אני לא ילד, יש לי משפחה ושלושה ילדים. תעזור לי לפתור את המצב הזה. או להשתחרר לקבוצה אחרת, או לחזור לסגל", שיתף צדק את אבוקסיס לטענת שחקנים. המאמן הבין מצדק שיש לו עדיין רצון עז להישאר בקבוצה למרות הכל ולפתוח דף חדש, והבטיח שיעשה כל מה שאפשר כדי לעזור גם כי הייתה לו אמונה שצדק יכול לסייע רבות מבחינה מקצועית.

השיחה עם אבוקסיס והשינוי החיובי אצל צדק אליו שמו לב בהנהלת המועדון סללו את הדרך לקאמבק בצורה רצינית לעומת ניסיונות קודמים בעבר. המאמן פנה לאלונה ברקת ואסי רחמים בבקשה לבחון מחדש את הסטטוס המורכב של צדק וגם כי ביקש להשתמש בו בזמן הבעיות והחיסורים בחלק האחורי. ברקת ורחמים החליטו להשאיר מאחור את משקעי העבר ולתת למאמן החדש לקבל את ההחלטה האם להחזיר את צדק לרוטציה. אבוקסיס, כדי לכבד את צדק, שוחח איתו פנים מול פנים והודיע לו באופטימיות זהירה, על הכיוון החיובי לחזרתו.

יוסי אבוקסיס עם שחקני הפועל ב"ש באימון (מרטין גוטדאמק)יוסי אבוקסיס עם שחקני הפועל ב"ש באימון (מרטין גוטדאמק)

יממה לאחר מכן, הצהיר אבוקסיס במסיבת העיתונאים לקראת קריית שמונה. "שיר צדק חוזר לרוטציה שלנו", אמר המאמן והודה להנהלת המועדון. "אני שמח שכולם שמו את הכל בצד וקיבלתי אור ירוק ללכת קדימה. אני שמח על ההחלטה של ההנהלה וזה היה מאוד חשוב". הענקת המנדט לאבוקסיס בעניין צדק, באה מתוך כוונה להראות בפני השחקנים את הכוח של המאמן החדש על החלטות שהיו מורכבות מאוד עד לא מזמן. עצם העובדה שהוא מחזיר לעניינים את צדק, בזמן שכל השחקנים ידעו שהסיכוי לחזרה שלו לחזור קלוש ביותר, מחזק את מעמד המאמן לעשות את כל השינויים שעומדים לנגד עיניו.

לקראת המשחק נגד מכבי ת”א, חמישה חודשים מפתיחת העונה, צדק עורך קאמבק ואולי מתחיל פרק מחודש בבאר שבע שאין לדעת איך יסתיים. הוא אמנם מתחיל על הספסל וככל הנראה יקבל דקות רק מחוסר ברירה. הפעם, לא מדובר בגלל מתיחות מול המועדון, אלא בגלל חוסר בכושר משחק. אבוקסיס כבר הצהיר שלצדק ייקח עוד קצת זמן להשתפשף ולחזור לכושר למרות שהוא עורך אימונים מלאים מפתיחת העונה ומשתתף בכל יחידות האימון. כעת, צדק יצטרך לקחת את ההזדמנות הזאת בשתי ידיים ושתי רגליים, הזדמנות שיכולה להחזיר את הקריירה שלו בחזרה למסלול אחרי שנתיים וחצי קשות במיוחד.