מכבי חיפה עמדה הערב (רביעי) לדין משמעתי בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל, בשל הקריאות הגזעניות לכאורה של אוהדיה במשחק מול בית”ר ירושלים כלפי פרדי פלומין במשחק בין הקבוצות לפני כשבוע וחצי, בו ניצחו הצהובים-שחורים 0:2. ההחלטה בעניין לא תתקבל היום בשל העומס בבית הדין. 

כזכור, פלומין התלונן כבר במחצית הראשונה על נהמות שהוא שמע לכיוונו מצד היציע הדרומי בו ישבו אוהדי מכבי חיפה, והעיר לקוון על כך, אך התבקש ממנו להמשיך לשחק. על סף שריקת הסיום הצרפתי כבש את ה-0:2 של בית”ר ורץ לחגוג מול היציע של הירוקים, שהגיבו בקריאות גזעניות עליהן נכתב בדוח השופט.

מהלך הדיון

אסף בן דב מנכ״ל, מכבי חיפה, הגיע יחד עם מנהל התפעול של הקבוצה, עובד גבריאל ועורך הדין עופר בן אסא שמייצג את הירוקים. הדיין גיורא לנדאו הקריא את כתב האישום בו נכתב כי בדקה ה-94 פרדי פלומין כבש את השער והקניט את הקהל האורח שבתגובה נהם לעברו.

גיורא לנדאו הדיין (עמית קרקו)גיורא לנדאו הדיין (עמית קרקו)

באשר לאישום על הדלקת האבוקות, בן דב הודה שהודלקו כאלו ביציע הירוק: ״היו אבוקות אבל המאבק של מכבי חיפה בכל נושא האבוקות הוא בין הידועים, אם זה לזהות את הגורמים לכך ואם זה להביא צוות מתוגבר כמו שעשינו במשחק נגד בית״ר״. בהמשך, בן דב ביקש להוציא את התקשורת מהדיון בשל הצגת חומר הראיות, שנחשב לרגיש לטענתו. לאחר כעשר דקות הוחזרו נציגי התקשורת לדיון.

בן דב הוסיף: ״אני לא מכיר את האירוע שהיה במחצית, מכיר את זה מדוח המשקיף ובגלל שלא הופעל נוהל שלושת השלבים אז אני לא יודע איך להתייחס אליו. ברורה לי העמדה המאוד נחרצת בנושא של גזענות אבל בעיני היא הולכת למקום לא ראוי של קהל וגם גינינו אותה. הדנ”א של מכבי חיפה נגד זה, קהל האוהדים שלה וראש חוג האוהדים שלה הוא ערבי וגם יש לנו מאות שחקנים ממוצא ערבי.

לא יכול להיות שפלומין לא הועמד לדין על זה שהוא רץ להתסיס את הקהל וכפי שציינת הוא רץ לצד השני של המגרש, איפה שהקהל שלנו ישב. הייתה פה סיבה ותוצאה של שחקן שבא למקום הזה. אפשר להגיד הרבה דברים על מכבי חיפה ועל הקהל שלה אבל יהיה קשה להוכיח ולהגיד שמדובר בקהל גזעני ובטח לא על הדנ”א של המועדון. לצערי לא הייתה שום התייחסות להתנהגות של השחקן למרות שפנינו לתובע בנושא הזה, דרשנו להעמיד אותו לדין והוא טען שהשופט התייחס למקרה באופן ספציפי בעצם הוצאת הכרטיס הצהוב. התייחסנו לנושא כמועדון בפרסום ההודעה שלנו על המקרה, קיימנו מפגשים שונים עם הקהל לצורך הבהרת דעתנו בעניין. אפשר לבוא ולהגיד הרבה דברים כמו התנהגות לא ראויה שזה אני מבין, אבל אי אפשר להגיד שזה רמה גזענית. זו הבעיה לא הכל נתפס תחת הקטגוריה של גזעני ולא גזעני״.

עו”ד בן אסא: ״ציינתי בפני התובע שהכרטיס הצהוב היה עבור החולצה שהוריד אבל זה לא עזר״.

בן דב: ״אי אפשר להתעלם מזה שהייתה פה סיבה ותוצאה, השחקן רץ והתסיס את הקהל״.

פרדי פלומין חוגג אל עבר יציע אוהדי מכבי חיפה (רדאד ג'בארה)פרדי פלומין חוגג אל עבר יציע אוהדי מכבי חיפה (רדאד ג'בארה)

לנדאו:״צריך לתת את הדעת על כך שהשחקן ציין כבר במחצית שזה קרה״. 

בן דב: ״אבל היה צוות שלא שמע. אולי מישהו עשה פה תרגיל אבל מכיוון שלא היה ככה, לא ברחתי מאחריות, פרסמתי גינוי לעניין ושוחחנו עם האוהדים״.

בן דב סיכם לפני תום הדיון: ״זה לא אירוע מקרי, השחקן הזה הורחק משלושה משחקים אחרי שהוא ניסה לתקוף את אוהדי מכבי תל אביב ולדעתי זה מוזר כי יש קונטקס אחד בעניין שהכול קורה נגד קבוצה אחת, בית״ר ירושלים״.

ליובין קנס את מכבי ת”א ב-2,000 ש”ח: “מגמת השלכת החפצים מתגברת”

בנוסף, גם מכבי תל אביב קיבלה הערב את עונשה מבית הדין על זריקת כוס ב-0:3 על קריית שמונה – קנס כספי בפועל של 2,000 ש”ח. בהחלטת נעם ליובין הדיין נכתב: “עם כל המלחמה של המועדון בתופעה, נראה כי מגמת השלכת חפצים מתגברת בחודשים האחרונים. מאחר ומדובר בחפץ בודד וכאמור ברף גבוה של פעולות בה נקטה הנאשמת כנגד אותו משליך, הנני גוזר קנס כספי של 2,000 ש”ח”.