בשנים האחרונות מעמדם של השחקנים הצעירים (עד גיל 21) החל לתפוס תאוצה מרשימה, כשלא מעט שחקנים צעירים כבר מככבים בעולם הכדורגל, כדוגמת קיליאן אמבפה, ג’יידון סאנצ’ו ועוד. מחקר חדש של CIES בדק מי הקבוצות והליגות ששיתפו הכי הרבה שחקנים צעירים בליגות המקומיות בשנת 2019. ליגת העל נמצאת במקום ה-46 ביחס לעולם עם 13.2 אחוזי שיתוף צעירים בממוצע.

מבחינת הקבוצות, בישראל מי שמובילה בגאון את הטבלה היא הפועל רעננה עם 34.4 אחוזי שיתוף צעירים, ובכך היא מובילה על כל קבוצה ב-5 הליגות הבכירות באירופה. במקום השני, במרחק די ניכר נמצאת עירוני ק”ש עם 29.8%. בתחתית נמצאת הפועל חיפה עם נתון מזעזע של 0.2 אחוזי שיתוף צעירים בלבד. מכבי תל אביב גם לא מרשימה בתחום עם 1.6%, בעוד שמכבי חיפה נמצאת במצב טוב יותר עם 10.6 אחוזי שיתוף צעירים בליגה.

שחקני הפועל רעננה. משתפת הכי הרבה צעירים בליגת העל (נעם מורנו)שחקני הפועל רעננה. משתפת הכי הרבה צעירים בליגת העל (נעם מורנו)

ב-5 הליגות הבכירות באירופה, הליגה הצרפתית מובילה באחוזי שיתוף הצעירים עם 15 כאלו, בעוד שבלה ליגה המצב שונה לחלוטין עם 7 אחוזים בלבד. הבונדסליגה משתפת צעירים ב-9.8 אחוזים מזמן המשחק, הפרמייר ליג עם 8.5% ובסרייה א’ גם המצב פחות טוב עם 7.7% בלבד.

הקבוצה שמשתפת הכי הרבה צעירים בליגות הבכירות ביבשת היא ליל, שמרשימה עם 32 אחוזים, ואחריה נמצאות עוד 3 קבוצות צרפתיות, ניס (30.8%), סנט אטיין (24.6%), וטולוז (24.3%). את החמישייה משלימה נוריץ’ מהפרמייר ליג עם 24.2 אחוזי שיתוף צעירים מזמן המשחק.

שחקני ליל. הקבוצה שמשתפת הכי הרבה צעירים ב-5 הליגות הבכירות באירופה (רויטרס)שחקני ליל. הקבוצה שמשתפת הכי הרבה צעירים ב-5 הליגות הבכירות באירופה (רויטרס)

בלה ליגה, ריאל מדריד משתפת הכי הרבה צעירים (13.1%) בעוד שברצלונה במצב הרבה פחות טוב עם 5.6 כשהיא במקום ה-14 בספרד. יובנטוס (7.9%) ואינטר (5.3%) גם במצב רע, כשהן אפילו לא בעשירייה הראשונה בליגה האיטלקית שמשתפות הכי הרבה צעירים, שם מובילה גנואה (19%).

בהסתכלות כלל עולמית, הליגה שמשתפת הכי הרבה צעירים היא הליגה הסלובקית עם 29 אחוזים בממוצע, בעוד שבטורקיה ובערב הסעודית משתפים הכי מעט בממוצע (3.7%). הקבוצה שמשתפת הכי הרבה צעירים בעולם היא ריפקלס וולינגטון הניו זילנדית עם 93 אחוזי שיתוף (!). מנגד, קבוצות כמו לבאנטה וקריסטל פאלאס כמעט ולא משתפות שחקנים מתחת לגיל 21.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
השערים היפים ביותר ממשחקי הקלאסיקו