בעוד הספורט הטורקי נפסק אתמול (חמישי) רשמית, באיחור אחרי כל הליגות האירופאיות, לאחר התפשטות מגיפת הקורונה והמשבר שהגיע בעקבותיה, ליגת כדורגל אחרת יצאה לדרך והחליפה את הטורקית, כאילו אין משבר ואין כל סכנה. בבלארוס, שם מספר הנדבקים בנגיף עומד כרגע לפחות על כ-50 אבל כנראה יעלה, החלה עונת 2020 עם הפסד של באטה בוריסוב לאנרג'טיק 3:1.

מי שמשחק בשורות באטה בוריסוב הוא איגור פיליפנקה, הבלם הבלארוסי ממוצא יהודי מכבי תל אביב ומ.ס אשדוד לשעבר, שסיפר בראיון ל-ONE על המצב ההזוי עבורנו והנורמלי במדינתו והוא: כדורגל כרגיל כמו "בימים ההם" שלפני הקורונה.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
נטע לביא ועופרי ארד באימון כושר

"בבלארוס הכל כרגיל, הכל פתוח ואני לא יודע למה", אמר פיליפנקה ל-ONE. "מסעדות, בתי קפה, הכל. בעתיד אולי זה ישתנה אם אנשים יתחילו להידבק. במדינה שלנו כרגע אין הרבה אנשים שחולים בקורונה, אבל אני לא יודע אם זה נכון באמת. אולי הממשלה שלנו לא מספרת הכל, רק הפוליטיקאים יודעים אם זה נכון או לא. אני מקווה שזה אמיתי, אבל אני לא יודע".

לא פחדתם לשחק בתקופה כזאת?
"כולם חושבים על הקורונה, אבל מה אפשר לעשות? ההתאחדות שלנו אמרה שאפשר לשחק אז משחקים. לדעתי עדיף להישאר בבית ולחכות שהכל יסתיים, אבל ההתאחדות שלנו חושבת אחרת. במדינה שלנו הכל בסדר, ככה הם אומרים, אבל אני באמת לא יודע אם המספרים נכונים".

מה זאת אומרת? לא מבינים בבלארוס עד כמה זה מסוכן?
"אני מבין את הסכנה, אבל מה אני יכול לעשות? זו העבודה שלי ואני צריך לעשות אותה. יש הרבה פאניקה בעולם. המצב הזה לא טוב, אבל לא צריך להיות בפאניקה. אנחנו עושים מה שהרופאים אומרים, לשטוף ידיים והכל". 

אתם הליגה האירופית היחידה שמשוחקת, איך מתייחסים לזה אצלכם?
"זה בלתי ייאמן, עכשיו כל העולם יסתכל על המשחקים שלנו בבלארוס, אולי נהיה מפורסמים עכשיו (צוחק)".

איגור פיליפנקה במדי מ.ס אשדוד. "כל העולם מסתכל עלינו, אולי נהיה מפורסמים" (נעם מורנו)איגור פיליפנקה במדי מ.ס אשדוד. "כל העולם מסתכל עלינו, אולי נהיה מפורסמים" (נעם מורנו)

מה לגבי הקהל? אחת ההנחיות היא שאסור להתקהל במשחקים.
"בבלארוס אין הרבה אוהדים במשחקים. אתמול שיחקנו משחק פתיחת עונה עם 700 אוהדים, זה כלום, זה כאילו לשחק בלי קהל".

מה לגבי החברים מישראל ומחו"ל? לא שואלים אותך מה קורה בבלארוס?
"לא נשארתי בקשרים עם אף אחד מישראל, ובאופן כללי גם לא. הייתי מתכתב עם כמה חברים אבל זה נגמר. אני עוקב אחרי מכבי ת"א ואשדוד, שם אני מכיר רק את שלומי אזולאי כי הוא שיחק איתי במכבי, אבל כולם התחלפו". 

איגור פיליפנקה (שחר גרוס)איגור פיליפנקה (שחר גרוס)

אתה עוקב אחרי הכדורגל בישראל?
"מכבי זכתה באליפות אדירה בעונה שעברה, זה היה מדהים וקל בשבילם, אבל באירופה לא העפילה וזו בעיה גדולה. הייתי בטוח במאה אחוז שמכבי תהיה בשלב הבתים של ליגת האלופות או הליגה האירופית. הייתי בטוח שיפרקו את סודובה, אבל הם עפו. אני מקווה שמכבי תזכה העונה באליפות, מקווה שבכלל הליגה הישראלית תחזור וכל הליגות יחזרו לפעילות".