הצעד של הפועל חיפה, להוציא את כלל השחקנים והעובדים לחופשה ללא תשלום בשל משבר הקורונה, כפי שפורסם לראשונה ב-ONE, צפוי להוביל לתגובת שרשרת בקרב רוב קבוצות ליגת העל בימים הקרובים, כך נודע היום (רביעי) לראשונה ל-ONE משיחות מאחורי הקלעים שהתבצעו בין מנהלי הקבוצות.

תחילה, נראה היה שהקבוצות יהיו מתואמות פחות או יותר לגבי קיצוצים נרחבים, אבל ביממה האחרונה הצעד הזה השתנה לכיוון של חל"ת. הפועל חיפה "הרימה להנחתה" לרוב קבוצות ליגת העל לעשות זאת גם, כאשר גם מכבי פתח תקווה מהליגה הלאומית כבר עשתה זאת במקביל. הבאות בתור צפויות להיות מכבי נתניה ובני יהודה, כך נודע היום ל-ONE. לפניהן או אחריהן, יעשו זאת קבוצות נוספות.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
משה חוגג מפגין יכולות בבידוד

ההערכה היא בקרב לא מעט גורמים בכדורגל הישראלי היא שאין מנוס מלבצע צעד שכזה, כאשר חזרת הליגה לא נראית באופק והאימונים מתקיימים במתכונת מצומצמת. זאת, כאשר הצעת ארגון השחקנים, לקצץ ב-20% משכר השחקנים, לא מקובל על המועדונים, בעוד בית"ר ירושלים דבקה בכך ועשתה זאת כבר אתמול. 

הקבוצות, שחשות בימים אלו חוסר אונים כשאף החלטה ממשית עדיין לא מתקבלת, מעריכות שבשלב זה מכבי תל אביב, מכבי חיפה והפועל באר שבע לא יעשו זאת, בעוד האחרונה בספק. בכל מקרה אלו יהיו הקבוצות האחרונות בשרשרת.

יש לציין כי בנוגע לחל"ת, השכר שישולם לכל היותר 10,000 שקל בחודש ואת שאר שכר השחקנים והעובדים הקבוצות יצטרכו להשלים בעצמן. כמו כן, הדבר כלל לא נוגע לשחקנים הזרים, שלפי החוק לא יכולים לצאת לחל"ת.

שחקני הפועל ב"ש באימון (נעם מורנו)שחקני הפועל ב"ש באימון (נעם מורנו)

גורם המעורה בפרטים, אמר היום ל-ONE: "הקבוצות מרגישות שהן לבד במערכה. אף אחד לא רוצה לקבל החלטות, אסור להתאמן אבל משרד הבריאות מאשר משום מה, אבל אנחנו צריכים לדאוג לעתיד. אם לא נעשה צעד קיצוני ואגרסיבי כדי שהכדורגל הישראלי יחזור בצורה שפויה, תהיה פה קטסטרופה. צעד כזה יבטיח את העונה הבאה של הכדורגל הישראלי כי כשייגמר המשבר, בקיץ או בסתיו הבא, תהיה לשחקנים, למאמנים ולעובדים עבודה לחזור אליה".

בתוך כך, גורם אחר בליגת העל הביע ביקורת באותו הקשר על התנהלות משרד הבריאות ואמר ל-ONE: "פשוט קוברים אותנו כלכלית משיקולים פוליטיים. במשרד הבריאות לא מיישרים קו בין הכדורגל ליתר הציבור. כאילו שחקן כדורגל הוא מכונה שלא יכולה להידבק. אם אסור פארקים ואסור חדר כושר ואסור אימונים אישיים בין מאמן למתאמן, אז איך בכדורגל מותר 10 משתתפים באימון? אין בזה שום הגיון".