הוא שימש בעבר כרשם העמותות, בתקופתו היו לא מעט כותרות ואף קראו לו "בוגט האיום",  הוא נחשב לקשוח וקפדן, לא מתפשר, אך כעת עו"ד עמירם בוגט נמצא בצד השני של המתרס כמי שמייצג קבוצות וגופים מול רשם העמותות.

בראיון מיוחד ל-ONE יש לו לא מעט ביקורת על התהליכים כיום ואף מזהיר שהמון קבוצות על סף קריסה. "זו קטסטרופה, בזמן הקורונה רשם עמותות צריך להנפיק לקבוצות הכדורגל כסף מהמדינה שיוכלו להרים את ראשן מעל המים. הגיעה הנחייה טכנית והקבוצות לא מקבלות כספים והקבוצות הללו ייפלו. הרשם צריך לתת אישור גורף לכל קבוצות הספורט". 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
צפו בשחקני סכנין חוגגים עם האוהדים

עמירם, איך אתה רואה את המצב בין הקבוצות לרשם העמותות?
"מה שקורה בעולם הספורט, שזה תחום מאוד מפוקח, יש רגולציה מדהימה, ההתאחדות בודקת ושולחת רואי חשבון בכירים, כל מה שהם עושים עובר המון בדיקות ובקרות והליכים ומקבלים אישורים לרכישת קבוצות, הכנסת משקיעים, שינוי בעלויות וכל דבר כזה או אחר. עוברים את כל מדורי הגיהינום האפשריים. עד שמקבלים סוף סוף את האישור בא רשם העמותות ובגלל איזה אישור טכני מאיימים על פירוק. הבעיה שהחוק לעמותות הוא אותו חוק כמו לבתי הכנסת ובתי חולים ואוניברסיטאות אך זה עולם הספורט וזה לא מתאים. לא צריך להביא את אותו כלל של בתי כנסת לעולם הספורט".  

ואיך זה היה בתקופתך?
"אם זה היה ככה כשאני הייתי? אני לא חושב. כשהייתי בצד השני הפעלנו יותר שיקול דעת איך שאנחנו יוצאים אל מול העמותות. לא הייתה התנהלות לא תקינה. מכרו את בית"ר ירושלים בתקופה שלי והתנגדתי לכך, אך מצאנו ביחד עם ההתאחדות איך אפשר לעשות את זה. מה שאני טוען זה שהרשם צריך להסתכל על כל עמותה בצורה שונה זה מזה, זה לא אותם כללים כמו בית כנסת והפיקוח מגיע ממקום אחר”.

ההתאחדות לכדורגל. "יש רגולציה מדהימה" (שחר גרוס)ההתאחדות לכדורגל. "יש רגולציה מדהימה" (שחר גרוס)

“הרשם לא מפעיל שיקול דעת, להפריד את הספורט משאר המערכות. בלי קשר למה שקורה היום שהמצב קטסטרופלי בלי קהל והקבוצות נלחמות על החיים שלהן. חלק מהקבוצות לא מקבלות כסף מהטוטו ומהעיריות כי אין ניהול תקין והבדיקות נמשכות זמן רב. בזמן הקורונה רשם עמותות צריך להנפיק לקבוצות הכדורגל כסף מהמדינה שיוכלו להרים את ראשן מעל המים”.

“הגיעה הנחייה טכנית והקבוצות לא מקבלות כספים והקבוצות הללו ייפלו. הרשם צריך לתת אישור גורף לכל קבוצות הספורט עד סוף השנה ולא עושה את זה. בתור אחד שהיה בצד השני אני אומר שיש שיקול דעת וצריך להפעיל שיקול דעת לטוב ולרע ולתת לקבוצות האלה כסף".

עו"ד עמירם בוגט. "הרשם לא מפעיל שיקול דעת" (אורן בן חקון)עו"ד עמירם בוגט. "הרשם לא מפעיל שיקול דעת" (אורן בן חקון)

מה מצב הקבוצות בארץ?
"תקציבית קשה לי להגיד. הסכומים שניתנים בעולם הספורט מופרחים. הבעיה שקבוצות לא יכולות לקבל כספי טוטו ועירייה ונוסיף לכך את העובדה שאין קהל וזה משהו שימוטט אותן. נוסיף לכך שהמצב של הקבוצות בסדר אבל מתייחסים אליהן כמו למכולת שכונתית וזה מקשה על התנהלותן. ראינו את חדרה שעלתה שלוש ליגות בשלוש שנים ולמרות כל הניסיונות מרחיקי הלכת שלנו הרשם רצה להגיש בקשה לפירוק. נלחמנו בכל הכוח עד שהגענו לבית משפט ובסופו של דבר ניצחנו ולא הוגשה בקשה לפירוק. השכל נפל בבית המשפט, אך חבל שהגענו לשם”.

“ההתנהלות של חדרה לא הייתה תקינה לפי חוק עמותות לא מתואם לגופי הספורט. הם היו תקינים. הם קיבלו אישור מההתאחדות לכדורגל והטענות של רשם העמותות שגויות. מדובר בהנחיות רשם העמותות ולא חובות".

שחקני הפועל חדרה. "השכל נפל בבית המשפט" (ניסן עייש)שחקני הפועל חדרה. "השכל נפל בבית המשפט" (ניסן עייש)

האם לא היית עושה את אותו הדבר? 
"קל להגיד כרגע שלא הייתי עושה את אותו דבר. עם חדרה אני בטוח שלא, כי הסיבות שאני פירקתי קבוצות הם היו בדרך כלל בגלל דברים שהגיעו בגלל טוהר המידות וזה לא מה שקרה בחדרה". 

לרשם העמותות יש את הכלים לבדוק את הקבוצות כמו שצריך?
"בוודאי. אני באתי עם חוק הרבה יותר מצומצם ודל והחוק רק שידרג את עצמו. אני לא בטוח שזה הגיע לרמה הדרושה אך יש להם את כל הכלים כדי לעשות את זה. הרשם צריך לבדוק האם הכסף הלך על הדברים הנכונים משמע - אוהדים, נוער נשים וכדומה. גם אם היה פאול טכני לכאן או לכאן מוציאים צהוב מלפני האדום. חלק גדול מההנחיות באות דרך רשם העמותות ויש לו את הכלים לשנות זאת לפי רצונו".

שחקני הפועל תל אביב. "גם אם היה פאול טכני לכאן או לכאן מוציאים צהוב מלפני האדום" (שחר גרוס)שחקני הפועל תל אביב. "גם אם היה פאול טכני לכאן או לכאן מוציאים צהוב מלפני האדום" (שחר גרוס)

האם הוא בודק כמו שצריך את התקציבים?
"אין ספק שהיו מקרים שהייתה התנהלות לא תקינה מבחינת כספים וטוהר המידות שהרשם בדק וגילה את האמת. הוא בוודאי לא מגיע לכולם, אך גם אני לא הגעתי לכולם. אי אפשר לדעת מראש היכן הניגודים ואם הקבוצות והעמותות לוקחות כסף שאסור להן לקחת. כל הדברים שהוא מצא, למשל בחדרה, היו כן דברים יותר קטנים וכספים שהלכו למקומות יותר נידחים שלוקחים את הכסף לכיס". 

מה צריך לעשות כדי לשנות את המצב הנוכחי?
"יש חוק עמותות שאומר שרשם העמותות יכול לשנות חלק מהכללים לפי עמותה. טוב מאוד יעשה אם הוא ישב רק על זה ויעשו קטגוריות של עמותות ואיזה תקנות יוכלו על כל סוג של קטגוריה, רשם העמותות במשרד המשפטים צריך לשנות את הכללים ואת הסעיפים".

עמירם בוגט. "אין ספק שהיו מקרים שהייתה התנהלות לא תקינה מבחינת כספים" (אורן בן חקון)עמירם בוגט. "אין ספק שהיו מקרים שהייתה התנהלות לא תקינה מבחינת כספים" (אורן בן חקון)

האם תרצה לחזור לתפקיד?
"כל אחד מתקדם קדימה, התפקיד היה מעניין ונהניתי ממנו. אני שמח שהייתי בצד של חדרה שהיא ממשיכה לעשות חיל ולא בצד השני שכמעט הרס אותם. לא רק בחדרה, אני חושב שעשיתי בהרבה תיקים טוב לקבוצות. הגעתי הרבה פעמים להסדרים. אני לא רוצה להתייחס לסיפורים עצמם”.

“כרגע יש קבוצות שעובדות מול הרשם ואני לא רוצה לקלקל את זה. טובת הקבוצה לפני הכול ואני מעדיף לא לחשוף את שמות הקבוצות המתנהלות מול הרשם. זה עניין של סידורי עדיפויות. אני חושב שאנחנו קצת מאבדים את זה. צריכים להעביר לעמותות את כל הכספים ואת כל הטיפול הראוי להן".

משה חוגג. "צריכים להעביר לעמותות את כל הכספים ואת כל הטיפול הראוי להן" (אורן בן חקון)משה חוגג. "צריכים להעביר לעמותות את כל הכספים ואת כל הטיפול הראוי להן" (אורן בן חקון)

האם יש קבוצות שעל סף קריסה היום?
"אני חושב שהמון קבוצות על סף קריסה מקבוצות ליגת העל ועד קבוצת הג׳ודו הכי קטנה. אין כסף מהאוהדים או מההורים והרבה מאוד מהכספים של המדינה לא מגיע אליהם בגלל כל מיני בעיות טכניות וזה קטסטרופה, ולכן צריך לתת לכל הקבוצות אישור ניהול תקין עד סוף השנה. אני פניתי לחשב הכללי ולשכת עורכי הדין עדכנתי אותם בדברים הללו ולצר לי להגיד אבל לא קיבלתי מהם תשובה עד היום וחבל שכך". 

עמירם בוגט (אורן בן חקון)עמירם בוגט (אורן בן חקון)