עונת 2019/20 בכדורגל העולמי תגיע בכל זאת לסיומה, במוקדם או במאוחר. זו ההחלטה שככל הנראה תקבל חותמת רשמית ביומיים הקרובים על ידי ההתאחדות העולמית, פיפ”א. כזכור, דיווח חדש שפורסם היום (שני) ב”אתלטיק” גורס שהארגון החליט להעניק הארכה בלתי מוגבלת בזמן לעונה הנוכחית, בלי הצבת שום דד-ליין מחייב ובכך להעניק מרחב תמרון לכל מדינה בהתאם להתמודדות שלה עם מגפת הקורונה.

הדיווח של “אתלטיק” מתבסס על מסמך רשמי של פיפ”א אשר הופק לפני שלושה ימים ובו התייחסות לנושאים המשמעותיים שבעצם מונעים על הנייר את ההחלטה להמשיך את העונה בכל מחיר, לצד הצעות ההתאחדות העולמית לפתירת הבעיה. אותן הצעות, אמורות להיות מאושרות ב-48 השעות הקרובות כאשר המשמעות המרכזית היא – עונת 2019/20 מקבלת הארכה לא נקובה בזמן ובהתאם לכך, גם ההסכמים של הקבוצות מול השחקנים, אך השורה המשמעותית ביותר היא שהשחקנים לא יזכו לתגמול נוסף על כך. 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
המיטב של הכשרונות הצעירים של הלה ליגה

מדובר במתווה שנותן עדיפות ברורה מאוד לא רק להתאחדויות, אלא במיוחד לבעלי הקבוצות על פני השחקנים. זה אף רשום שחור על גבי לבן באותו מסמך של פיפ”א, כאשר בסעיף 5 והאחרון שלו נכתב: “פיפ”א מחוייבת באופן מלא להתאחדויות ולבעלי המניות בקבוצות הכדורגל בזמן המשבר בתקופה המיוחדת הזו שמתרחשת בעולם כולו”. המשפט הזה הוא החותמת של כל הסעיפים שנכתבו עוד קודם לכן, והנה המרכזיים שבהם, אשר עוסקים בעניין חוזי השחקנים וכדומה. 

א. כאשר חוזה עומד להסתיים בתום העונה, תאריך הסיום החדש שלו יהיה תאריך הסיום החדש של העונה.

הסבר: שחקן מסיים חוזה ב-31.5.2020. בהתאם להצעה של פיפ”א, החוזה ימשיך הלאה באופן אוטומטי עד לרגע בו העונה תסתיים.  

ב. חוזה אשר עתיד להיכנס לתוקף בתאריך ההתחלה של העונה החדשה, כניסתו לתוקף תידחה עד לתאריך הפתיחה החדש. 

הסבר: סעיף זה מתייחס לשחקנים ולהסכמים שנחתמו מראש לעונת 2020/21, בין אם עבור שחקנים שחתומים עתידית במועדון שלהם או בין אם מדובר בשחקנים שכבר חתמו מראש במועדון אחר. כל חוזה וכל הסכם ייכנס לתוקף רק במועד החדש של העונה החדשה ולא לפי התאריך המקורי אשר נחתם.

ג. במקרה שבין מועד חידוש העונה לבין מועד הרישום לעונה החדשה תהיה חפיפה, העדיפות תינתן לקבוצה הקודמת לסיים את העונה עם הסגל המקורי שעמד לרשותה בעת עצירת הליגות, כך שההגינות תישמר.

הסבר: סעיף זה נועד למנוע מצב בו שחקן יעבור לקבוצה חדשה בה כבר חתם לעונת 2020/21, כל עוד קבוצתו הקודמת טרם הצליחה להשלים את עונתה. סעיף זה נוגע גם לשחקנים מושאלים, הם יישארו כאלה בקבוצה אשר שאלה אותם עד שהיא תסיים את העונה.

ד. העברות כספיות בינלאומיות בין קבוצות לא ישולמו במועד אשר נקבע במעמד החתימה אלא יידחו לתאריך הפתיחה החדש של עונת 2020/1 או לחלון ההעברות הראשון שייפתח. 

בנוסף, בהצעתה של פיפ”א מתייחסים לחודשים החדשים של העונה כחלק קיים מהעונה הזו. המשמעות היא שהשחקנים נשארים בקבוצה גם מעבר לתקופה החוזית, אך לא אמורים לקבל שכר נוסף. עמדה זו מתייחסת למי שמסיים חוזה אך גם למי שמחזיק בחוזה קיים, שכן החוזים לעונת 2020/21 ייכנסו לתוקף רק במועד החדש שלה כפי שפורט בסעיף ב’. 

שכרם על החודשים הנוספים יהיה בעצם השכר שהם קיבלו לאורך עונת 2019/20 ללא תוספת לתקופה החדשה. במילים אחרות, פיפ”א אומרת: לא עבדתם (לא שיחקתם משחקים רשמיים) בחודשים האחרונים, את העבודה שלכם אתם תשלימו בחודשים שבהם הליגה שלכם תחזור ועד לסיומה על סמך המשכורת שכבר הרווחתם. מדובר כאמור בצעד שנותן עדיפות ברורה לבעלים שכן במרבית הקבוצות בעולם המשכורות קוצצו בשל המשבר כך שברגע בו הליגות יתחדשו, השחקנים יצטרכו להסתפק במשכורת המקוצצת שלהם ולא בשכר המקורי שהיו אמורים להרוויח. 

להחלטה האחרונה יש למשל קבוצות שמצאו פתרון עוד מראש, כמו יובנטוס, שם השחקנים הסכימו לוותר על כל שכרם בעת שלא משחקים, אולם סיכמו כי ברגע שהעונה תחזור – הם יישבו עם ההנהלה ויגיעו לסיכום על צורת תשלום לחודשים בהם ישחקו.