עונת 2019/20 רק הגיעה לסיומה ולאור הפגרה הקצרה לה גרם משבר הקורונה, עונת 2020/21 ממש מעבר לפינה. קבוצות ליגת העל כבר התחילו לערוך מבדקים לשחקנים לקראת העונה והיום (שלישי) כבר נראה איך זה קורה, עם הגרלת לוח המשחקים לעונה הקרובה.

רגע לפני ההגרלה, החלטנו לבדוק מה קרה בהגרלות לוח המשחקים בעשור האחרון. בשמונה העונות האחרונות יש 14 קבוצות בליגת העל ובשתיים שלפני כן היו 16, ובהתחשב בכך שמדובר בהגרלה, ניתן היה לצפות שפריסת המשחקים תהיה כזו בה כל קבוצה תפגוש קבוצה אחרת לא יותר מפעם אחת במחזור הפתיחה, מקסימום פעמיים. ובכן, זה לא המצב.

דן גלזר מול סינטיהו סלליך (עמרי שטיין)דן גלזר מול סינטיהו סלליך (עמרי שטיין)

מכבי תל אביב ומכבי חיפה, שתיים מהגדולות של הכדורגל הישראלי, נפגשו לא פחות משלוש פעמים במחזור הפתיחה, ובכל המקרים היו אלה הצהובים שאירחו את המשחק. זה קרה ב-2018/19 (0:2 לצהובים), ב-2012/13 (1:2 לצהובים) וב-2010/11 (0:1 לירוקים).

אבל זה לא השיא. שיא המפגשים הוא בין בית”ר ירושלים להפועל באר שבע, שנפגשו לא פחות מארבע פעמים בתשע השנים האחרונות - בעונה החולפת (0:0), ב-2014/15 (1:1) ועונה לפני כן (0:2 לב”ש) וב-11/12 (0:1 לבית”ר). ארבעה מפגשים בתשע שנים במה שאמור להיות הגרלה – האם זו יד המקרה?

שלומי אזולאי מול מיגל ויטור (איציק בלניצקי)שלומי אזולאי מול מיגל ויטור (איציק בלניצקי)

בכלל, לבית”ר ירושלים לא היה הרבה מזל בהגרלות – אם מחשיבים את ב”ש של העשור האחרון כאחת מ-5 הגדולות (בכל זאת, 3 אליפויות), ומוסיפים את המפגשים מול מכבי ת”א במחזור הראשון של 2017/18 ומול הפועל ת”א במחזור הראשון של 2015/16, וגם את המשחק מול האלופה המכהנת מקריית שמונה במחזור הראשון של 2012/13 (ואי אפשר לקרוא למשחק מול האלופה משחק מול קבוצה קטנה), סופרים שבע פתיחות עונה קשות לבית”רים, ורק שלושה משחקים מול קבוצות “קטנות” – פעמיים מול מכבי פ”ת ופעם אחת מול נתניה.

מכבי ת”א, מכבי חיפה והפועל ב”ש פגשו 4 פעמים יריבות “גדולות” – מכבי ת”א 3 פעמים את מכבי חיפה ואחת את בית”ר, מכבי חיפה 3 פעמים את מכבי ת”א ואחת את הפועל, וב”ש 4 פעמים את בית”ר, מה שהשאיר לכל אחת מהן 6 מפגשים מול קבוצות שנחשבות “קטנות”, מי יותר “קטנה” ומי פחות. ומי ברת המזל ביותר מבין הגדולות? הפועל ת”א, שרשמה רק שני מפגשים מול “גדולות” בעשור האחרון, בתשע שנותיה בליגת העל, אחת מול בית”ר ואחת מול מכבי חיפה.

שחקני הפועל ת"א. לא פוגשים "גדולות" (נעם מורנו)שחקני הפועל ת"א. לא פוגשים "גדולות" (נעם מורנו)

גם בקרב הקבוצות שמחוץ למועדון הגדולות ניתן לראות שוני. כך למשל מכבי נתניה שיחקה 5 פעמים מול קבוצות גדולות (פעמיים מול הפועל ת”א, ופעם אחת מול ב”ש, מכבי חיפה ובית”ר) וכמוה גם מכבי פתח תקווה (פעמיים מול בית”ר, ופעם אחת מול מכבי ת”א, הפועל ת”א וב”ש). קריית שמונה וסכנין פגשו קבוצות גדולות 4 פעמים כל אחת,

רוב הקבוצות “הקטנות” האחרות (כאלה שנמצאות בליגת העל וכאלה שהיו בה וכבר לא נמצאות) פגשו אחת מהגדולות פעם אחת או פעמיים. ומי היחידה בליגת העל שלא פגשה בעשור האחרון אף יריבה גדולה במחזור הפתיחה למרות שהיא הייתה בליגת העל ב-9 מתוך 10 השנים האחרונות? מ.ס. אשדוד.

שחקני מ.ס אשדוד חוגגים. גם להם ההגרלה מאירה פנים (חגי מיכאלי)שחקני מ.ס אשדוד חוגגים. גם להם ההגרלה מאירה פנים (חגי מיכאלי)

אז מה יהיה בהגרלה מחר? הניגון יחזור ומכבי ת”א שוב תפגוש את מכבי חיפה או שב”ש שוב תשחק מול בית”ר? או שאולי להפך, אולי הפעם בית”ר תקלב “מנוחה” ממפגשים מול גדולות והפועל ת”א תהיה במשחק המרכזי, אולי בדרבי מול מכבי או במשחק מול ב”ש, שני משחקים שלא היו במחזור הראשון בעשור החולף. או שאולי מכבי ת”א והפועל ב”ש ייפגשו לראשונה במחזור הפתיחה? ואולי אשדוד סוף-סוף תקבל יריבה גדולה? התשובות מחר.