יום היסטורי לספורט הישראלי. לפני 50 שנה בדיוק השתתפה נבחרת ישראל בכדורגל במונדיאל היחיד שלה – מקסיקו 1970. מאז, הנבחרת בכחול-לבן לא הצליחה לשחזר את מה שעשו החניכים של עמנואל שפר ז”ל. 

הנבחרת העפילה למשחקי הגביע העולמי לאחר שגברה במוקדמות על ניו זילנד ואוסטרליה והוגרלה לבית מספר 2 של הטורניר היוקרתי, יחד עם איטליה, אורוגוואי ושוודיה, כאשר מול האחרונה הגיע הגול הראשון והאחרון של נבחרת ישראל במונדיאל – שער זכור של מרדכי שפיגלר בדקה ה-56 בדרך ל-1:1.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
דרייב אין: השיטה הדנית לצפות בכדורגל

לכבוד ציון 50 שנה לאותו הטורניר ההיסטורי, כמה מהשחקנים הישראליים שלקחו בו חלק דיברו לאתר הרשמי של פיפ”א. “הגענו למקסיקו והלב שלנו רעד”, סיפר הקשר שמואל רוזנטל. “היינו שחקנים אנונימיים שראו את כוכבי המונדיאל, בהובלת פלה הגדול, רק דרך מסכים בשחור-לבן”. רוזנטל, אגב, היה השיראלי הראשון שזכה לחוזה בקבוצה מחוץ לגבולות המדינה, כאשר הצטרף לבורוסיה מנשנגלדבאך הגרמנית בשנות ה-70.

“היינו נבחרת לאומית, אבל שיחקנו כמועדון”, הוסיף מוט’לה שפיגלר. “עבדנו קשה והסרנו את האגו”. מי שעמד בין הקורות של הנבחרת, יצחק ויסוקר, המשיך את חברו: “50 שנה חלפו מהמשחקים במקסיקו וכולנו נרגשים כשאנחנו נזכרים בכך. זה היה מדהים מכל הבחינות. בישראל כולם דיברו רק על כדורגל ועל הנבחרת”.

מוטל'ה שפיגלר (רדאד ג'בארה)מוטל'ה שפיגלר (רדאד ג'בארה)

יצחק שום סיפר: “במשחק השלישי, מול איטליה, המתח היה עצום. ניצחון שלנו והיינו יכולים להדיח את איטליה מהטורניר, זו יכולה הייתה להיות סנסציה עולמית. הנבחרת הלאומית של ישראל ששיחקה במקסיקו 70 הייתה ועדיין הטובה ביותר של ישראל מאז ומעולם”.

שום הוסיף: “זה היה הדבר הכי גדול שהשתתפתי בו אי פעם. שום דבר לא דומה לגביע העולם. אנחנו בוכים בגלל הקורונה שהיינו בבית במשך חודש ימים, בזמנו נסענו למחנה אימונים של 42 יום. ההכנה וקבלת הפנים במקסיקו עם כל האווירה זו הייתה חגיגה אחת גדולה. מי שלא היה שם לא יבין אף פעם. אני מדבר בתור שחקן והיה לי הכבוד להיות שם. שיחקנו 3 משחקים המסגרת המונדיאל, זו הייתה חוויה שאלו שהיו שם לא ישכחו זאת לעולם. אם זה היה היום זה היה בראש החדשות, הייתה לנו קבוצת שחקנים נהדרת. נקווה שבעתיד הנבחרת תגיע לטורניר גדול”.

יצחק שום (רדאד ג'בארה)יצחק שום (רדאד ג'בארה)

מי שחתם את דבריהם של שחקני העבר היה צביקה רוזן, שאמר: “באחד הבקרים החופשיים לאחר שהודחנו מהטורניר טיילנו בשוק הענק של מקסיקו סיטי ופגשנו את שחקני איטליה, שאמרו שהמשחק נגד ההגנה שלנו היה סיוט עבורם”.