אורן חסון, יו”ר ההתאחדות בכדורגל, דיבר היום (רביעי) בתוכנית הספורט של ישראל והתייחס למורן מאירי, תפקידו, היחסים שלו ושל ארז כלפון, המשך דרכו של וילי רוטנשטיינר, אייל ברקוביץ’ והאפשרות שיאמן את נבחרת ישראל, אברהם גרנט ועוד.

אתה סוגר 9 חודשים, מה עשית עד עכשיו?
”8, אבל מי סופר. הצטרפתי להתאחדות לכדורגל ובאמת מתחילת הדרך אמרתי שאחד הדברים הראשונים שאני רוצה לטפל בו הוא נושא המבנה של ההתאחדות, עסקתי בחודש וחצי האחרון עסקתי בהרכבת הממשל התאגידי, הצוות המקצועי”. 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
אוהדי נס ציונה מדרבנים לקראת ק"ש

בוא נתחיל ממורן מאירי, למה היה חשוב לך להוציא אותו?
”כמו בכל עיסוקיי, באופן טבעי חיברתי את הצוות המנוסה שאיתו בחרתי לעבוד. השיקולים שלי בהרכבת המזכירות, הקבינט, הם שניים מרכזיים – קודם כל שיהיה ייצוג לכל הפלגים בהתאחדות והדבר השני היה למצוא חברי הנהלה ששיתוף הפעולה בינינו פורה”.

מה יש ביניכם?
”זה לא סוד שמערכת היחסים בינינו לא טובה, אני לא מסתתר מזה וזה גם בסדר. אני חושב שטרם כניסתי לתפקיד הוא לא רצה שאני אכנס לתפקיד וזה בסדר מבחינתו. אין לי אמון במורן מאירי לאור ההתנהלות שלו מהרגע שנבחרתי לתפקיד, יחד עם זאת אני אומר ‘בואו ניתן לזמן לעשות את שלו’, אבל דברים יכולים להשתנות. למורן מאירי יש זכויות גדולות בכדורגל הישראלי ובמידה והוא יישר קו...”  

אורן חסון (חגי מיכאלי)אורן חסון (חגי מיכאלי)

מה זאת אומרת ליישר קו? לא ראוי שאחד לא יחשוב כמוך?
”אנחנו ארגון הטרוגני וכל אחד רשאי להעביר את דעתו, התקבלה החלטה ברוב, אני שמח שזו המזכירות שנבחרה”.

גם שינו זוארץ לא במזכירות, מה קרה איתו?
”היחסים שלי עם שינו מצוינים, הוא נקרע בין הרצון שלו להיות חלק ממרכז מכבי לבין הרצון שלו להיות במזכירות, אבל הוא שותף אמיתי וקרוב שלי”.

שטרן חלובה עדיין קובע?
”שטרן הוא חבר הנהלה ותיק ומשמעותי מאוד, אני מתייעץ איתו כמו שאני מתייעץ עם כל חבר הנהלה. אין חבר הנהלה שפונה אליי ואני לא מתייעץ איתו”. 

שטרן חלובה (חגי מיכאלי)שטרן חלובה (חגי מיכאלי)

אבל אומרים שהוא לא חבר הנהלה רגיל.
”אבל גם מורן מאירי לא חבר הנהלה רגיל. אני איש דעתן, אני נחוש מאוד בדרך שלי ויודע ללכד את השורות ועובדה שהצלחתי וקיבלתי תמיכה מאוד חזקה”.

אתה העדת על עצמך שאתה מאוד דעתן, אולי זה הופך אותך גם לעקשן וגורם לך ליצור הרבה ריבים?
”לא יודע על מישהו שרבתי איתו חוץ מהוויכוח שהיה ביני לבין מורן מאירי, אני לא משוכנע שאם נעשה את הראיון הזה בעוד כמה חודשים אתם לא תשמעו שהדברים האלה השתנו. אני חושב שאתם לוקחים את זה קצת קיצוני מדי, אבל אני חושב שבתור יו”ר של ארגון אתה צריך לדעת להתוות דרך ולגרום לאנשים שחושבים בדרך אחרת להצטרף לדרך שלך”.

שינו מאוכזב ממך, במה מדובר?
”היות ואת מכירה את שינו זוארץ, אני מדבר איתו בין 5 ל-10 פעמים ביום, מערכת היחסים והאמון בינינו מצוינים וחלקו ומקומו בהנהלת ההתאחדות לכדורגל הם משמעותיים וכל מי שמנסה להגיד אחרת – מערכת היחסים היא לא טובה, אלא מצוינת”. 

שינו זוארץ (רדאד ג'בארה)שינו זוארץ (רדאד ג'בארה)

אני רוצה לשאול אותך על התפקיד שלך, למה לשינו היה קשה בתפקיד היו”ר והוא בחר להתפטר ואתה עומד על שלך על הסוף, מה התפקיד הזה שואב מבן אדם?
”קשה לדבר בשמו של שינו, אבל אני אסיים את הקדנציה הזאת ואם יבחרו בי לקדנציה נוספת אני אשמח. אני בחרתי לבוא למשימת ארוכת טווח, מה שמעניין אותי זה לפתח את הכדורגל, להקים את אותם מרכזי מצוינות. אין בכלל ספק שאף אחד לא ישבור אותי”.

בוא נדבר על נושא הכדורגל. כמה בעצם אתה יכול לגרום למשרד האוצר להתייחס ברצינות לקבוצות שנפגעו מהקורונה?
”זה נושא שמאוד כואב לנו, אנחנו נמצאים בקשר רציף עם משרד הספורט ומשרד האוצר ולצערי אין תוצאות. יש לי ביקורות גדולה על משרד האוצר כי לדעתי יהיו פה אלפי ילדים שלא יוכלו בשנה הבאה להיכנס למסגרת של קבוצות כדורגל כי הקבוצות קורסות. יש מאות של קבוצות קטנות שלא יוכלו להתקיים, הם יקרסו. אם המדינה לא תירתם תהיה לנו פה בעיה מאוד קשה”.

איפה שר האוצר ואיפה שר הספורט, איך הם לא מבינים את מה שאתה אומר כרגע ולמה הכדורגל נמצא בתחתית הרשימה?
”אנחנו בבעיה ונמצאים בעיצומו של מאבק מאוד עיקש, אבל בסופו של דבר המדינה מתייחסת לספורט לצערי בתחתית סדר החשיבות”. 

חילי טרופר (באדיבות אתר הכנסת)חילי טרופר (באדיבות אתר הכנסת)

אז מה אתה מביא חדש כיו”ר כדי שהמצב השתנה?
”אני מתכוון המשיך להיאבק כי הכדורגל הוא הרבה מעבר למשחק. אני חושב שגם זה שאנחנו משמיעים את כולנו זה עוזר, כולנו צריכים לשלב ידיים במאבק הזה כי מדובר פה על מאות אלפי אנשים שמתפרנסים מהכדורגל ומוטב שאנשים במדינה יבינו את הדבר הזה”.

אתם נפגשים איתם או שזה נופל יותר על ארז כלפון?
”אנחנו נמצאים בקשר רציף איתם”.

איך היחסים שלך ושל ארז כלפון?
”היחסים שלנו טובים, יש מחלוקות שניתן לפתור אותן על כוס קפה. כשארז נכנס לתפקיד אני חפפתי אותו, אני יכול להגיד לך שהייתה התנהלות שאני חשבתי שהיא לא ראויה ולא נכונה בנושא של רצון למנות את מורן מאירי כמשקיף באופ”א שלא על דעת ההתאחדות לכדורגל. אמרתי את מה שאמרתי וכמו שאמרתי לך זה לא משהו שלא ניתן לפתור אותו על כוס קפה”. 

ארז כלפון (איציק בלניצקי)ארז כלפון (איציק בלניצקי)

אתה בעד המנהלת או שמתאים לך להחזיר את הליגות להתאחדות?
”אני אומר את זה בקול רם וברור – אני חושב שהמנהלת היא נכונה וחשובה, ההתאחדות צריכה לידה מנהלת חזקה, היא מתעסקת בכדורגל המקצועני ביחד עם ההתאחדות, אני גם הייתי במנהלת ומבין את תפקידה ואני מבין גם את התפקיד של ההתאחדות לכדורגל. ברור שאני מעודכן על התקציבים לשנה הבאה, אני לא יכולתי להשתתף בדיון אבל שינו היה שם במקומי”.

תעשה לנו סדר בנושא נבחרת ישראל. בוא נתחיל עם רוטנשטיינר, נשאר או עוזב?
”אני רוצה לקוות ולהאמין שאנחנו ממש תוך יום או יומיים נוכל לעדכן שרוטשטיינר נשאר כמנהל הטכני של ההתאחדות לכדורגל. אמרתי שהבעיה שלנו הייתה השכר המאוד מאוד כבד, אני מקווה שנוכל לבשר על כך שהוא קיצץ ונשאר ביום יומיים הקרובים”.

מה יהיה מאמן נבחרת ישראל אם כך?
”אני לא רוצה להתייחס לאף אחד מהמועמדים על מיקומו או על סיכוייו. הדבר הראשון שאנחנו מתכווננים לעשות זה להשלים את הרכב הוועדה, כרגע הנהלת ההתאחדות הסמיכה אותי יחד עם אלי אוחנה, קרוב לוודאי שאנחנו נתייעץ עם ראש הוועדה המקצועית, עם וילי רוטנשטיינר”. 

וילי רוטנשטיינר (חגי מיכאלי)וילי רוטנשטיינר (חגי מיכאלי)

כמה את לוקח בחשבון את רחש הקהל?
”אני מתייחס לזה ברצינות רבה וזאת פעם ראשונה שאנחנו אומרים בקול ברור שאייל ברקוביץ’ הוא אחד המועמדים שלנו. אנחנו נקבע כמה קריטריונים, נזמין את המאמנים הרלוונטיים, נקיים איזושהי פגישה ונדווח להנהלה”.

מה לגבי אברהם גרנט?
”אני לא יודע באופן ישיר, אני השתדלתי לא להיכנס לדיונים עם המועמדים, אבל עצם כך שגרנט לא היה מועמד בשנים האחרונות וכעת הוא מועמד הופכת את זה לאפשרות שנצטרך לקחת אותה ברצינות”.

עכשיו אני מבינה שגרנט מתמודד על משרת המאמן באופן ספורטיבי.
”אני חושב שאנחנו צריכים להתכנס חברי הוועדה, להחליט מה המטרות, מה אנחנו רוצים”. 

אברהם גרנט (רויטרס)אברהם גרנט (רויטרס)

אבל אני בטוחה שלך יש דעה משלך.
”אני לא אגיד את דעתי לפני שאתייעץ עם חברי הוועדה. אני מאוד מעריך את דעתו של אלי אוחנה, אני מאוד מכבד את הידע וההבנה שלו ואני חושב שהוא מאוד יכול לתרום למחשבות שלי כמו שאר האנשים שאתייעץ איתם”.

לכמה שנים ימונה מאמן הנבחרת, האם זו תהיה קדנציה קצרה או שתיתן לו 4 שנים לבנות נבחרת בריאה וצעירה?
”אני חושב שהמבחן הגדול של הנבחרת הבוגרת הוא לא באוקטובר הקרוב. זה נכון שיש לנו את ליגת האומות, אבל המבחן האמיתי יהיה מוקדמות יורו 2024. צריך לזכור שאנחנו הולכים להתמודד עם נבחרות הרבה יותר חזקות והתחרות תהיה הרבה יותר קשה”.

למה ילדים עניים לא יכולים להיות בחוגי כדורגל, איך אתה יכול לעזור לכך שילדים יפסיקו לשלם המון כסף כדי להיות בכדורגל?
”גם הילדים שלי משחקים ואני יודע בדיוק כמה זה עולה. אני בהחלט מסכים שלא כל משפחה יכולה לאפשר, כחלק מתוכנית הסיוע כשאנחנו פנינו לאוצר אנחנו רצינו שיסבסדו את מחלקות הילדים והנוער”. 

אורן חסון (רדאד ג'בארה)אורן חסון (רדאד ג'בארה)

מה לגבי כל האי סדרים שפורסם עליהם?
“אני שולט בהכול, הדבר נמצא תחת בדיקה וחקירה ולכן אני לא יכול להתייחס לעניין”.