ועידת "תמיד נקי", הוועידה למניעת סימום בספורט, התקיימה היום (שלישי) בקרייה האקדמית אונו, זו השנה השנייה ברציפות. הוועידה מאורגנת על ידי הוועד האולימפי בישראל, הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט, משרד הבריאות, משרד התרבות והספורט והקריה האקדמית אונו, ובהשתתפות ארגוני הספורט, מאמנים, ספורטאים ומוזמנים נוספים מן האקדמיה, משרד הבריאות, המכס, מס ההכנסה והמשטרה.

מטרת הוועידה היא להגביר את המודעות למניעת השימוש בחומרים אסורים בספורט ההישגי, וחינוך הציבור בישראל ובני הנוער לנזקים האפשריים של השימוש בחומרים אלה בהיבט הבריאותי ובהיבט הפלילי.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
גילי לוסטיג: חינוך הנוער הוא החשוב ביותר

בין הדוברים היו ד”ר דניאל הרשטיין, מנכ”ל הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט, ד”ר רובי ברקוביץ’, יו”ר הסוכנות למניעת סמים בספורט ומנהל אגף אכיפה ופיקוח במשרד הבריאות. כמו כן, גילי לוסטיג, מנכ”ל הוועד האולימפי בישראל, יגאל כרמי, יו”ר הוועד האולימפי, יוסי שרעבי, מנכ”ל משרד התרבות והספורט וד”ר אבי מויאל, ראש התמחות ספורט בקרייה האקדמית אונו.

בנוסף לכך, השנה לקחו חלק בוועידה גם השחיין הישראלי האולימפי יעקב טומרקין, והמתעמלת האומנותית האולימפית נטע ריבקין. המארגנים סיפרו בין היתר גם על הקשר והיחסים שבינם לבין סוכנות WADA, שהיא הסוכנות העולמית כנגד שימוש בסמים בספורט.

גיל לוסטיג, מנכ״ל הוועד האולימפי בישראל, סיפר: ״הכנס הזה מאוד חשוב, אנו מכנסים את הוועידה בפעם השנייה וזה לא פחות חשוב, כי הראשונה היא תמיד מרגשת וחגיגית אבל חשוב שתהיה המשכיות לכך. הוועידה חשובה מכמה סיבות. ראשית, היא מאגדת מספר גורמים ששמו את הנושא של ספורט נקי וערכים של ספורט הוגן לנגד עיניהם. הוועד האולימפי, משרד הבריאות, משרד הספורט, הסוכנות למניעת סמים בספורט וכמובן האכסניה שלנו כאן בקריית אונו שנותנת לנו את האפשרות והמקום הטוב ביותר לקיים אירוע שכזה. אנו רוצים לתקוף את הנושא מהיבטים של חינוך והסברה, ויחד עם זאת גם מהצד של הבדיקות עבור הספורטאים, בזמן התחרות ומחוצה לה. רוצים לעשות את כל הנושא בצורה הטובה והנגישה ביותר לספורטאים. כמו כן, נושא האכיפה משמעותי גם כן על מנת להסביר כמה האכיפה משמעותית ושלא כדאי להתעסק בדברים האלה״.

גילי לוסטיג, אבי שרעבי, יגאל כרמי, אבי מויאל (חגי מיכאלי)גילי לוסטיג, אבי שרעבי, יגאל כרמי, אבי מויאל (חגי מיכאלי)

השינוי והמודעות בעקבות הוועידות הללו: ״כן אנו רואים שינוי, אבל לא מספיק. אנחנו צריכים תקציבים נוספים ויוסי שרעבי (מנכ״ל משרד התרבות והספורט, י.ב) הבטיח להכפיל את התקציב אז אנו מקווים שזה באמת מה שיקרה, כי אנו עדיין רחוקים מקיום מספר בדיקות אופטימלי וחייבים תקציבים נוספים. גם הצוות שלנו הוא רחב ואיכותי ורוצה לשפר כמה שיותר, כך שהכל מצריך תקציב. מטרתינו היא להגביר את המודעות כלפי בני נוער, אם זה דרך התקשורת וברשתות החברתיות ובדרכים נוספות. חייבים להגביר את המודעות נגד השימוש בסמים סביב בני הנוער במובן הערכי והבריאותי״.

לוסטיג הוסיף: ״ב-24 ביולי 2020 נבחרת ישראל תצעד לטוקיו, לפני כן יתקיימו משחקי אליפות אירופה והפסטיבל האירופי לנוער. כל הספורטאים יצטרכו לקבל את האישור שלנו שהם אכן נקיים כדי שיגיעו לתחרות בידיעה שעברו את כל הבדיקות הדרושות. אין ותרנות בעניין הזה״.

יגאל כרמי, יו״ר הוועד האולימפי, אמר: ״זה כנס שני, בכנס הראשון לפני שנה לא האמנתי שנגיע לכנס שני, אני שמח שאנחנו כאן וחשיבות הכנס ברורה לכולנו. הנושא חשוב. הסוכנות אימצה השנה את התקן המחמיר של WADA. אנו מבצעים בדיקות פתע בספורטאים יותר מבעבר וזה דורש יותר אמצעים ותקציבים״.

יגאל כרמי (חגי מיכאלי)יגאל כרמי (חגי מיכאלי)

ד”ר אבי מויאל, ראש התמחות ספורט בקרייה האקדמית אונו, הוסיף על חשיבות האירוח של הכנס: ״כולם רואים את הקהל העצום שמגיע זו השנה השנייה וממלא את האולם, זה מוכיח כמה המכללה האקדמית אונו פתוחה לנושא הכל כך חשוב, שהיום נמצא ממש על הפודיום, על מנת לעשות סיעור מוחות עם הוועד האולימפי, עם משרד התרבות והספורט והאקדמיה כדי להגביר את המודעות של כמה חשוב למנוע סמים בספורט״.

ד״ר מויאל המשיך: ״תחום הספורט בקרייה האקדמית אונו הולך ומתפתח משנה לשנה ובשלוש שנים העלנו כבר ל-500 סטודנטים בכל מה שקשור לספורט למדעים ולחשיבות של מניעת סמים בספורט. אנחנו מביאים את זה לכל סטודנט על מנת שימשו שגרירים ודוגמה עבור בני הנוער, בתי הספר, הספורט החובבני וגם כמובן הספורט ההישגי. יש פה גל מאוד חשוב שהקריה האקדמית אונו נותנת מטרייה עבור כולם כדי שיבינו את החשיבות. אסור לנו להיכנע לחומרים כימיים, זה פוגע ביושרה וברוח הספורט״.

עו״ד יוסי שרעבי, מנכ״ל משרד התרבות והספורט: ״שמח להיות כאן שוב. תודה רבה לקריית אונו על האירוח, שלקחה על עצמה לקדם את נושא הספורט. אנחנו מגדלים בני נוער ומאמינים שספורט זה ערכים וצריכים להבין שמטרתנו היא להעלים את נושא הסימום בספורט מן העולם. אני אדאג באופן אישי שהתקציב יגדל״.

יוסי שרעבי (חגי מיכאלי)יוסי שרעבי (חגי מיכאלי)

ד״ר רובי ברקוביץ׳, יו״ר הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט: ״אכן אימצנו את התקן המחמיר של WADA. אני שמח לבשר שהגענו להסכמה עם איגוד הכדורסל ונעשה בדיקות רחבות יותר ממה שעשינו בעבר בכדורסל, כמו כן נשתף פעולה עם גורמים נוספים״.

השחיין האולימפי, יעקב טומרקין, סיפר על אמצעי הזהירות בהם הספורטאים נוקטים: “אתה יכול להגיע למלון ולחשוב פעמיים האם לשתות מהמים שיש על השולחן. יש מקרים שהאשימו ספורטאים ששמו דברים בכוס של יריביהם על מנת להכשיל אותם, יש פחד כזה. לשחיינים אמריקאים קרו מקרים שהם לקחו תוספים שהחברה התחייבה בפניהם שהם נקיים לגמרי, אך בסופו של דבר תפסו את אחת הספורטאיות ומצאו בה חומר לא נקי והשעו אותה לארבע שנים. היא אמנם תבעה את חברת התרופות וזכתה, אך הכתם הוא לכל החיים כי האחריות היא עליה וזה לא משנה מה אמרו לה. תמיד יהיה מישהו שינסה לעקוף ולרמות, זה לא ייגמר, לכן חובה עלינו להישמר מכך״.

המתעמלת האולימפית, נטע ריבקין, שפרשה לפני למעלה משנתיים ומשמשת כיום כיו״ר ועדת הספורטאים האולימפיים, סיפרה: ״אנחנו נתקלים בדברים האלה במהלך הקריירה, עם הבדיקות שמבוצעות במהלך התחרויות ולפניהן. יש מודעות גדולה למה שאנחנו מכניסים לגוף שלנו כי גם הדבר שנראה לנו הכי טבעי, אצלנו הספורטאים זה יכול להפיל אותנו, לכן הכול צריך לעבור אישור של הרופאה שלנו. אני באופן אישי לא מכניסה שום דבר לגוף עד שלא מאשרים לי. אסור לסמוך על אף אחד וצריך לבדוק כל דבר. הבנתי במהלך הקריירה שאני חייבת לדאוג למה שנכנס לגוף שלי. אנחנו צריכים להיות אחראיים. יש נטייה לא להבין עד כמה הדבר חשוב, היה מקרה בעבר שבו שתי מתעמלות ישראליות נתפסו והורחקו ונשללו מהן הזכיות. רק אנחנו כספורטאים אחראיים לעצמנו ולקריירה שלנו״.

נטע ריבקין (חגי מיכאלי)נטע ריבקין (חגי מיכאלי)

כמו כן, הספורטאים הישראלים חשפו מקרה שבו קיבלו ״כרטיס צהוב״ מ-WADA. טומרקין אמר: ״אנחנו הספורטאים צריכים תמיד לדווח ולמלא טופס בתחרויות לגבי איפה אנו מתאמנים, היכן ישנים ומה אנחנו עושים בכל רגע נתון, כולל שם הרחוב בו אני נמצא, וכמו כן גם לתאם שעה שבה יגיעו לבדוק אותנו ואם לא נהיה היכן שדיווחנו, נקבל ״כרטיס צהוב״ שזו מעין פסילה, כאשר שלוש פסילות עלולות להוביל לעונשים. היה לי מקרה אחד ב-2016 שבו התאמנתי בווינגייט ואחר כך היה לנו גיבוש של הוועד האולימפי. למחרת גם כן הייתי באימון ולאחריו המשך של הגיבוש. התקשרו אליי מ-WADA ושאלו איפה אני נמצא, אמרתי את המיקום שלי ואמרו לי שסימנתי שאני בווינגייט בשעה הזו ולא עדכנתי, לכן נתנו לי אזהרה וכרטיס צהוב בפעם הראשונה והיחידה. יש הרבה פעמים שאתה טועה מטוב לב ובתמימות״.

ריבקין הוסיפה: ״לצערי גם אני קיבלתי את הכרטיס הצהוב הזה. הייתי בטיסה חזור מתחרות, ההגעה לארץ הייתה מתוכננת לשלוש לפנות בוקר, בגלל עיכוב בטיסה הגעתי רק לקראת שמונה בבוקר. נציגים של WADA היו אצלי בבית בשעה שש בבוקר, כי דיווחתי שאהיה בבית בשעה הזו, ומכיוון שלא נכחתי בבית קיבלתי את הצהוב. קשה מאוד לדווח בכל זמן נתון היכן אנחנו נמצאים כי החיים של ספורטאי הם דינמיים ומשתנים מעת לעת״.