עוד מתקופת היידי בת ההרים, שווייץ נתפסת כארץ יפהפיה ונקייה שהאוויר בה צלול, השוקולד בה משובח והשעונים בה מדויקים. מעין מקום ציורי מהסוג שמופיע על הגלויות הנעוצות על לוח השעם במשרד בתקווה שיום אחד נגיע לשם. ובכל זאת, רוב הישראלים בוחרים לבלות את חופשות הסקי שלהם במדינות כמו איטליה, אוסטריה וצרפת. למה אתם שואלים? התשובה ברורה, פינוקי הפרמיום שמציעים האתרים השווייצרים עולים לא מעט ביחס לשאר האתרים במערב אירופה, האתר השווייצרי היחיד שמצליח לשלב בין יוקרה, מסלולים, אוף פיסטים, אווירה ומחיר נוח הוא אנגלברג טיטליס - שנמכר לחופשות סוף שבוע בלבד ובכך מוזיל את העלויות.

ובכל זאת, אם יש לכם את האפשרות להוסיף קצת כסף, אתרי העילית השווייצרים מספקים תמורה אדירה, והמשובח מביניהם הוא Verbier.

סקי בקרחון - גם בקיץ
בחלקה הדרום מערבי של שווייץ, דרומית לאגם ז'נבה ולא רחוק מהגבול עם צרפת ומאתר הסקי chamonix, שוכן Verbier - אתר סקי בעל מוניטין פרימיום. וכשאנחנו אומרים פרימיום אנחנו מתכוונים לארבעה עמקים המתאגדים יחד למרחב הגלישה הגדול ביותר בשווייץ ואחד הגדולים באירופה, עם 412 ק"מ של מסלולי גלישה מחוברים במעליות, שמש מפנקת, וקרחון Mont Fort המתנשא לגובה של 3,330 מטר ונחשב לאחד הקרחונים היפים ביותר בעולם. הנופים הפנורמיים המרהיבים הנגלים כבר בירידה מהמעליות - אי שם מעל העננים, יגרמו ללבו של האדם הכי קשוח להתרכך ולהתחיל לכתוב שירים.

הקרחון (המאפשר גלישה אפילו בקיץ), הנופים המרהיבים, מרחב הגלישה שטוף השמש, מיקומו הגאוגרפי המאפשר גישה נוחה של רק שעה ו-40 דקות נסיעה משדה התעופה ז'נבה ושעתיים וחצי ממילאנו וציריך, וחיי הלילה הפעילים (הרבה יותר מהמקובל באתרי סקי בשווייץ), הם שהופכים את Verbier לאתר שמככב במגזינים העוסקים בגלישה, וזוכה שם באופן כמעט קבוע לדירוג של אחד מחמשת אתרי הסקי הטובים בעולם, ולאתר הידוע באווירתו הקוסמופוליטית המושכת קהל צעיר וספורטיבי מכל העולם.

המסלולים
השווייצרים כמו השווייצרים, לא מעגלים פינות ולא מעלימים עין. תחזוקת המסלולים ב-Verbier היא ללא ספק ברמה שנחשבת לטופ העולמי. המעליות מתקדמות, מהירות ומסוגלות לשנע ביעילות כמויות עצומות של גולשים, מה שמונע היווצרות תורים, המסלולים רחבים, ארוכים ונוחים, ואחוז גבוה מהם מתפתלים בין העצים.

כן, מדובר באתר עם מדרונות מאתגרים שהוא חגיגה עבור הגולשים המתקדמים, אך גם המתחילים שיפגשו כאן לראשונה בשלג, ימצאו לא מעט מסלולים רכים ומתונים, בעיקר באזור שמעל העיירה.

סקי אנכי
האתר ידוע בעולם כאחד מהאתרים שמכבדים במיוחד את גולשי האוף פיסט. בנוסף ישנן מעליות הייעודיות משרתות אך ורק את גולשי האוף פיסט, שייקחו אתכם לפסגות הצבועות במפות המסלולים בצהוב ונחשבות ל- "אוף פיסט מורשה", כלומר, פאודר לא מהודק- אוף פיסט לכל דבר, שנמצא בתוך מתווה של מסלול. לא צריך מדריך אוף פיסט, אי אפשר לטעות בדרך ולא צריך להיזהר ממכשולים לא צפויים ומסוכנים. האתר נחשב אתר חלומי ל-Free Ride ומארח תחרויות Free Ride בינלאומיות נחשבות, כולל תחרות צבעונית ומגניבה שמכונה "היי פייב". אמיר פיי-גוטמן וחבריו לא מתחרים בה, אבל גולשים חובבים מרחבי העולם מגיעים להתחרות נגד אלופי עולם.

סצינה ייחודית נוספת ב-Verbier היא מושג שגולשי הסקי המומחים מכנים "סקי אנכי" - סקי במדרון תלול ורציף בהפרש גבהים גדול בין נקודת היציאה לנקודת הסיום. הפרשי הגובה הרציפים הם כמעט שני קילומטר אנכיים, מגובה 3,300 מ' ועד לגובה 1,400 מ'.

העיירה והבילויים
Verbier היא עיירה שווייצרית טיפוסית, יפה וציורית השוכנת במרכזה של קערה ענקית טבעית בין הרים, במרחב ארבעת העמקים השווייצרי. חוקי השימור ואיכות הסביבה השווייצרים אינם מאפשרים לאף אחד לקלקל את הנוף והאווירה. הכל כל כך נקי ומטופח. גלויה, כבר אמרנו?

להבדיל מרוב אתרי הסקי השווייצרים, האפרה'סקי ב-Verbier הוא מעולה. את בר האפרה'סקי Farinet תוכלו לזהות כבר מרחוק לפי הבאסים המהדהדים ממרפסת הזכוכית המשקיפה אל הנוף. ואם לא לפי זה אז בטח לפי הרקדנים על השולחנות, המלצריות האנרגטיות שדואגות לתדלק את הגולשים בעוד ועוד משקאות, וההמון המציף את המקום. המקום פתוח משעות אחר הצהריים ועד הערב. בהמשך הלילה תוכלו למצוא מועדונים סוערים אפילו יותר. מועדון ה-Étoile Rouge לדוגמה, הוא דאנס בר פרוע המנגן מוסיקת מיינסטרים, שתוציא מכם את מיטב מלכי הריקוד, וה-Farm Club במלון Nevaï שיכניס גם את המבוגרים שביניכם לאווירת ריקודים שמחה ומפתיעה.

לסיכום, נכון שאנחנו כישראלים אוהבים לצוד דילים שמסתכמים בתשלום אחד ואם אפשר בשטר אחד אז בכלל עדיף, אבל חופשה ב-Verbier היא ההגדרה ל- value for money, שאת המושג הזה, אנחנו הישראלים אוהבים לא פחות.

הכתבה מאת כתבי SkiDeal