כבר יותר מ-200 שנים מתקיים לו מדי ספטמבר אירוע סוף העונה הגדול של עונת המרוצים השטוחים באנגליה, הסט. לג'ר, שהחל להתקיים לראשונה ב-1776 ונחשב לאירוע החמישי בגודלו במסגרת חמשת האירועים היוקרתיים של השנה באי הבריטי. יש לציין כי הוא גם מכונה "הקלאסיקה האחרונה". 

התחרויות המתקיימות במשך ארבעה ימים בדונקסטר שבדרום יורקשייר באנגליה קרויים על שמו של אנתוני סט. לדג'ר עצמו, שהיה קצין צבא ופולטיקאי דגול בדונקסטר במאה ה-18. 

מרוץ סט. לג'ר המרכזי המתקיים באירוע הוא המקצה האחרון של האנגלים במסגרת הטריפל קראון המסורתי שמתחיל עם מרוצי הגיניסים השונים ה-2,000 לסייחים וה-1,000 לסייחות בתחילת העונה ונמשך עם הדרבי והאוקס. בשעה שהגיניסים מתנהלים למרחק של 1,600 מטרים והאוקס והדרבי ל-2,400, מרחק המרוץ בלג'ר הוא לא פחות מ-2,937 - בדיוק מה שהופך אותו למרוץ עם המרחק הגדול ביותר מבין הקלאסיקות והוא כמובן ברמת המרוצים הגבוהה בעולם.  

פסטיבל סט. לג´ר היוקרתי (רויטרס)
פסטיבל סט. לג´ר היוקרתי (רויטרס)
 

אחרי האירועים הגדולים הקיץ הסט. לג'ר ייתן הזדמנות למבט נוסף בסוסים הגדולים ביבשת, וכבר ביום השלישי של האירוע יתקיים מרוץ גביע דונקסטר הגדול, אשר חוגג השנה 250 שנה להיווסדו ומפגיש את גזעי הסוסים בעלי הסיבולת הגבוהה ביותר במרוצים שטוחים ארוכים בבריטניה ובאירלנד בתחרות של כמעט ארבעה קילומטרים.  

הסוס המצליח ביותר אי פעם במקצה היה הסוס באיסווינג, אשר זכה בגביע הנחשק ארבע פעמים בין 1837 ל-1842. המנצח המהולל ביותר בעידן המודרני הוא המאמן הנהדר מארק ג'ונסטון, אשר הסוס תחת שרביט אימונו, דאבל טריגר האגדי, זכה בכתר המשולש אחרי זכייה בגביע הזהב של אסקוט, גודווד וכאמור גם בגביע דונקסטר. שלושת הניצחונות האדירים של טריגר מונצחים היטב על ידי פסל עשוי מברונזה שלו הממוקם סמוך ליציע המרכזי בהיפדרום של דונקסטר.

המרוץ של השנה, שיתקיים ביום שישי ב-17:40 (שעון ישראל), יפגיש 17 מתמודדים על הגביע ושמות כמו קלוואר קוקי המצוין של הג'וקי דניאל טדהופ, שינסה ללכת עד הסוף אחרי שניצח ביורק בחודש מאי. גם זוכה הגולד קאפ של השנה שעברה, טריפ טו פאריס, ירכב במרוץ וינסה לשחזר את היכולת המרשימה מהעונה החולפת אף על פי שלא הרשים במרוציו האחרונים. אלוף הרוכבים, הברזילאי,סילבסטרה דה סוזה, יככב על גבו לראשונה העונה. אחד המועמדים לנצח הוא הסוס, סימפל וארס של הג'וקי, אויסין מרפי, שינסה לנצח אחרי שעשה עונה טובה עד כה בכל המסלולים. בשנה שעברה מי שזכה להניף את הגביע היה הג'וקי אנדריאה אצני, שבלט בפסטיבלים האחרונים כאשר אשתקד עשה זאת עם הסוס פאלוסטר, שהמשיך להצטיין גם עונה במשטחים השונים.

במוקד היום האחרון של האירוע יתקיים מרוץ הלג'ר עצמו (יום שבת ב-17:45) ובו יתמודדו הגיבורים הדומיננטיים של הענף במרוצים האחרונים דוגמת הסוסים איידהו, דה מייג'ור ג'נרל וסוורד פייטר של המאמן המעוטר האירי, איידן אובריאן, שצלחו העונה קרבות גדולים באירועים השונים. הסוס המסקרן, טוולייט פאיימנט, ינסה לרשום ניצחון שני, אחרי שסיים את שני מרוציו בהצטיינות בשלישייה הראשונה. 

אחרי הפסטיבלים שריגשו אותנו לאורך העונה מהגיניסים, הדרבי, דרך הרויאל אסקוט המלכותי ועד גודווד ויורק, הסט. לג'ר הוא עוד סיבה לחגיגה גדולה במרוץ המסמן את סוף הקיץ באנגליה ומכין אותנו לקרב האחרון הגדול באמת,  הצ'מפיונס דיי, בעוד קצת יותר מחודש. 

בואו להרוויח ממרוצי סוסים