סדרת מרוצים בת ארבעה ימים נפתחה בצפון יורקשייר שבאנגליה, היורק איבור. מדובר באחד מאירועי הסוסים הוותיקים בעולם אשר נחנך לראשונה בשנת 1843 עם קיומו של המרוץ הראשון, באחד ההיפדרומים העתיקים של בריטניה.

פסטיבל יורק ידוע כאחד מאירועי המרוצים האחרונים של העונה השטוחה ואחת ההזדמנויות הבודדות שנותרו לראות מקרוב את מיטב הסוסים הטובים באירופה בשנים האחרונות בקרבות ישירים על המסלולים. הקהל האנגלי לא נשאר אדיש למאורע ומדי שנה קהל רב מכל העולם ממלא כל חלל ביציעים של אחד ממסלולי המרוצים הקיציים, הנועזים והיפים ביותר שיש לאנגליה להציע. כל המרוצים ישודרו מהיום ועד שבת החל מ-15:30 בליווי אולפן מרוצים עם אורחים מיוחדים מהענף בערוץ ONE ובאתר.

תקלה טכנית
סיכום היום ה-1 לפסטיבל הסוסים יורק איבור

כבר ב-15:55 ממתין לנו מרוץ הפתיחה של האירוע, מרוץ הסימפוני שמפגיש לא פחות מעשרים רצים בקרב ברמה עולמית. המרוץ הפותח של הפסטיבל מעניק פרס של 40 אלף פאונד למנצח ומהווה את מקצה החימום הרשמי של יורק כולו. הג'וקי הצעיר והמוכשר, דניאל טדאופ, ינסה להוליך את הסוס מוב אין טיים לניצחון אחרי שלא השכיל לעשות זאת בששת המרוצים האחרונים שלו, הניצחון האחרון של הג'וקי היה בספטמבר האחרון. על גבי סוס מס' 5, בום דה גרום יירכב הרוכב המצליח, אנדריאה אצני, לג'וקי 51 ניצחונות העונה והוא ינסה להוביל את הסוס לניצחון שני ברציפות בכל המסגרות אחרי שניצח את מרוצו האחרון בגודווד.

אויסין מרפי חוגג ביורק (רויטרס)
אויסין מרפי חוגג ביורק (רויטרס)
 

בשעה 16:30 ייערך מרוץ אקומוב ל-1400 מטרים. במקצה המסקרן שהחל להתקיים לפני שלושים שנה בדיוק יתמודדו שמונה משתתפים ולמעט סוס מספר 3, קורג' אנדר דה פייר, כל המשתתפים ניצחו לפחות פעם אחת מרוץ בקריירה שלהם. הג'וקי האגדי פאט אדרי שהלך לעולמו בשנה שעברה הוא הרוכב המעוטר של המרוץ עם ארבעה ניצחונות. הראשון שלו היה במרוץ הראשון ב-1986 אז ניצח עם הסוס באלוטו. בשנה שעברה הצליח הרוכב, פרנקי דטורי עם הסוס ריקורדאר לחצות ראשון את קו הסיום, וויליאם האגאס היה המאמן. דטורי רוכב במרוץ על על סוס מס' 5, לוקאיד של אותו מאמן והסוס מגיע אחרי שניצח במרוצו האחרון בגודווד. על גבי מס' 2, בסט אופ דיאז יירכב וויליאם ביואיק שניצח את המרוץ לפני שנתיים, הסוס בלתי מנוצח בקריירה אחרי ניצחון בסנדאון.

המרוץ המרכזי ב-17:40 של היום הראשון הג'ודמאונט אינטרנשיונל, הוא אחד המרוצים הלוהטים שם הפסטיבל ואחד המרוצים הקלאסיים האהובים בבריטניה בכל הזמנים. שלושה סוסים לאורך ההיסטוריה ניצחו את הקרב הזה פעמיים, האחרון היה האלינג ב-1995/96. למאמן המעוטר, איידן אובריאן יש חמישה ניצחונות לאורך השנים במקצה ושלושה מאז 2010, שני נציגים לאיידן אובריאן במרוץ: הסוסים- היילנד ריל וסר אייזיק ניוטון שניצח ברויאל אסקוט. בשנה שעברה, אלוף הרוכבים הברזילאי סילבסטרה דה סוזה הפתיע עם ניצחון על ארביאן קווין המיתולוגי.

מסלול המירוצים ביורק (רויטרס)
מסלול המירוצים ביורק (רויטרס)
 

זמזום פתיחת תאי הזינוק ביורק, תחושה אמיתית של אופנה מסביב, שפע של כובעים וחליפות מעונבות המתערבבות עם בגדי קיץ מעט רגועים יותר ואפילו תחרות של המתלבש הטוב ביותר. אירועי יורק איבור הם בדיוק הזמן ליהנות מחוויה אמיתית של רמה, איכות ויופי שמשתלבים יחדיו באחד מפסטיבלי הסוסים הכובשים והמרגשים ביותר של עונת המרוצים השטוחה.

בואו להרוויח ממרוצי סוסים