סדרת מרוצים בת ארבעה ימים תפתח באמצע השבוע בצפון יורקשייר שבאנגליה, היורק איבור. מדובר באחד מאירועי הסוסים הוותיקים בעולם אשר נחנך לראשונה בשנת 1843 עם קיומו של המרוץ הראשון, באחד ההיפדרומים העתיקים של בריטניה. פסטיבל יורק ידוע כאחד מאירועי המרוצים האחרונים של העונה השטוחה ואחת ההזדמנויות הבודדות שנותרו לראות מקרוב את מיטב הסוסים הטובים באירופה של השנה ושל השנים האחרונות בקרבות ישירים על המסלולים. הקהל האנגלי לא נשאר אדיש למאורע ומדי שנה קהל רב מכל העולם ממלא כל חלל ביציעים של אחד ממסלולי המרוצים הקיציים, הנועזים והיפים ביותר שיש לאנגליה להציע. המרוצים ישודרו לראשונה בישראל בערוץ ONE, אפיק 50 באיכות HD ללקוחות HOT ,yes וסלקום tv מיום רביעי ועד שבת , מ-15:30 עד 18:00 ובליווי אולפן מרוצים מיוחד.

כבר ביום הראשון של האירוע, מחכה לנו מנת פתיחה מחשמלת בדמותו של מרוץ ג'אדמונט אינטרנשיונל העולמי, המפגיש את סוסי המרוץ הטובים של השנה בקרב ישיר על האליפות המקומית במקצה המכונה "מרוץ הסוסים הטוב ביותר בבריטניה". בשביל להבין מדוע המרוץ מכונה כך, מספיק לומר שבשנת 2012 רץ וניצח במקצה הסוס, פרנקלהסוס שנחשב לטוב, המוכשר והגדול ביותר בכל הזמנים ובעל הדירוג הגבוה ביותר שהוענק אי פעם לסוס מרוצים באשר הוא. בשנה שעברה, הצליחה הסוסה האגדית, ארביאן קווין לצאת עם ידה על העליונה ובזכות ניצחונה הפכה לאחת הסוסות המפורסמות ביבשת אירופה. אלוף הרוכבים של אנגליה, הברזילאי סילבסטרה דה סוזה כיכב על גבה, דיויד אלסוורת' אימן את אחת הקלאסיקות החזקות שיצאו לו אי פעם מאורוותו.  

עשרות אלפי האוהדים ביציעים ביורק (רויטרס)
עשרות אלפי האוהדים ביציעים ביורק (רויטרס)
 

הדרמה לא פוסקת לרגע וביום השלישי של התחרות מצפה לנו אחד הקרבות המרכזיים של האירוע, מרוץ הסוסים המהיר של העונה. מרוץ הנאנטרופ' המתנהל לקילומטר בדיוק ומפגיש את הסוסים המהירים בענף  בקצב מסחרר במקצה שלעתים רבות מוכרע על חודו של אף. המרוץ נחשב לעיניי רבים כאחד המרוצים המרגשים והדרמטיים בתולדות הענף המכונה אף  "מערבולת המרוצים הגדולה של השנה". בשנה שעברה מאקה אנג'ל , הסוס האפור והבלתי נשכח עשה את זה בזמן בלתי ייאמן של 2 דקות ו-7 מאיות יחד עם הג'וקי המצוין, פול מלרנן והמאמן שעשה היסטוריה וניצח לראשונה את המרוץ בחייו,מייקל דודס.

היום האחרון ימשיך לרתק עם המרוץ הכי הוותיק והכי מפורסם ביורק והנושא אף את שם הפסטיבל , מרוץ איבור הנחשב למרוץ המשווה היקר ביותר באירופה ומתנהל למרחק של כמעט שלושה קילומטרים. כל אחד ממנצחי המרוץ הופך לאחד השמות הלוהטים והמבוקשים כך לדוגמה הסוס, פרפל מון שניצח את המרוץ ב-2007 עם הג'וקי המנוסה, ג'יימי ספנסר היה גם לסוס הבריטי הראשון שמנצח המרוץ הכי יוקרתי באוסטרליה, המלברון קאפ המיתולוגי. פרפל מון הוא רק דוגמא אחת להיסטוריה של הסוסים שרשמו הצלחות בכל העולם.  

מאקה אנג´ל (רויטרס)
מאקה אנג´ל (רויטרס)
 

זמזום פתיחת תאי הזינוק ביורק, תחושה אמיתית של אופנה מסביב, שפע של כובעים וחליפות מעונבות המתערבבות עם בגדי קיץ מעט רגועים יותר ואפילו תחרות של המתלבש הטוב ביותר. אירועי יורק איבור הם בדיוק הזמן ליהנות מחוויה אמיתית של רמה, איכות ויופי שמשתלבים יחדיו באחד מפסטיבלי הסוסים הכובשים והמרגשים ביותר של עונת המרוצים השטוחה.

בואו להרוויח ממרוצי סוסים