ספורט נשים זה לא רק תחביב זו גם תרופה טבעית לגוף שאף מפחיתה עד 30 אחוז את הסיכוי לחזרתיות של סרטן השד, אומרת ומוכיחה מובילת הכנס, פרופ' נעמה קונסטנטיני

מאות משתתפות בכנס ייחודי של האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה בהפקתה של אלישבע אבן חן שהתקיים היום (ג), במרכז הכנסים של כפר המכביה אשר בחן את הקשר בין ספורט נשים לבין טיפול מונע וכתרופה למחלות עתידיות.

את הכנס הובילה פרופ' נעמה קונסטנטיני, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות האישה ומנהלת רפואת ספורט בבית החולים שערי צדק. המשתתפות החלו את יומן בפעילויות גופניות עם מיטב המדריכים והמכשירים שיש למועדון כפר המכביה להציע ולאחר מכן התכנסו לשיחה מרתקת עם פרופ' קונסטנטיני על הקורלציה האקדמית בין ספורט לבריאות.

פרופ' קונסטנטיני ששבה מהכנס הגדול בעולם לרפואת ספורט שיתפה את הקהל הישראלי: "מחקרים חדשים שכללו עשרות אלפי נבדקות מאשרים כי פעילות גופנית מפחיתה עד 30% את הסיכוי לחזרתיות סרטן השד ומהווה טיפול מניעתי חשוב ביותר. פעילות גופנית הפכה לחלק מהבסיס הטיפולי למחלות הסרטן בקרב נשים, אבל הדברים תקפים גם לגבי סוגי סרטן נוספים גם בקרב גברים."

הרפואה שינתה את עמדתה גם לגבי פעילות גופנית של נשים בהיריון אומרת קונסטנטיני: "כיום הדיעה היא שפעילות עדיפה ללא ספק מחוסר פעילות גופנית בזמן היריון. פעילות גופנית משפרת את בריאות התינוקות לכל חייהם. עובר שאמו עסקה בפעילות גופנית יהיה אדם בריא יותר גם בגילאי 30 ו-40, מדובר על השפעות לטווחים ארוכים מאוד. הביטוי הגנטי לפעילות נשים בהיריון, מה הן אכלו ובכמה הן עלו במשקל בתקופת ההיריון, משפיע על הסיכוי של הילדים להיות בעלי נטייה רבה או פחות להשמנה כבוגרים. אם האימא העלתה בתקופת ההיריון 20 קילו, הסיכוי של הבת שלה להשמין בגיל 40 עולה משמעותית”.

עוד נושאים שעלו במפגש: שאלת השתלבות הנשים בספורט המקצועני וסיפורה של האתלטית השנויה במחלוקת קסטר סמניה שרק לפני חודש החליט בית המשפט כי עליה ליטול תרופות להפחתת רמת ההורמון הגברי שלה (טוסטסטרון) אם ברצונה להמשיך להתחרות מול נשים ולא מול גברים.

קסטר סמניה. גם עליה דובר לא מעט בכנס (רויטרס)קסטר סמניה. גם עליה דובר לא מעט בכנס (רויטרס)

העניין מעורר מחלוקת ולא הגיע לפתרון שכן הערעור כנגד ההחלטה מעלה שאלות קריטיות לגבי בסיס הצידוק להחלטה וכיצד נכון בכלל לקבוע את  הזהות המינית של אדם.  נושאים נוספים שעלו בכנס: האם ריבוי בפעילות גופנית עלולה לפגוע בפיריון הנשים ובמחזור, האם נשים לוחמות נפגעות מפעילותן בשירות הצבאי ועוד.