איגוד הג’ודו הודיע היום (שבת) כי שתי הג’ודאיות המובילות במשקל של 52 ק”ג, גילי כהן וגפן פרימו, לא יתחרו במשחקי אירופה שיתקיימו במינסק, במהלכם תתקיים אליפות אירופה. הוותיקה יותר בגלל פציעה, הצעירה בגלל מאבק ממושך בשלטונות הצבא שדורשים ממנה לעבור טירונות ארוכה במשך חמישה שבועות ולא כפי שסוכם בתחילה למשך שבועיים.

“לאחר התייעצות שהתקיימה בין הצוות המקצועי של נבחרת הנשים בג’ודו ויו”ר איגוד הג’ודו משה פונטי, הוחלט כי גילי כהן וגפן פרימו לא תשתתפנה במשחקי אירופה”, כך נמסר מהאיגוד.

גילי כהן נפצעה במהלך הקרב על הארד בגרנד פרי בהוההוט, נשלחה לבית חולים על מנת לאבחן את וחומרת הפגיעה בברך שלה אך שם גילה הצוות הרפואי של נבחרת הנשים כי לא ניתן לבצע בדיקת MRI בסין - והיא תעבור אותה רק בישראל. לפיכך, רק אחרי שתחזור באמצע השבוע ארצה תתברר חומרת הפציעה. 

גפן פרימו (איגוד הג'ודו) (מערכת ONE)גפן פרימו (איגוד הג'ודו) (מערכת ONE)

גפן פרימו, שזכתה בשלוש מדליות מתוך ארבעת התחרויות האחרונות בקריטריון האולימפי, נמצאת בדרכה לישראל על מנת שתוכל להתייצב ביום ראשון בבוקר לטירונות מחודשת. “לצערנו לא נמצא הפתרון שימנע מגפן לעבור טירונות במהלך התקופה שהיא אולי הקריטית ביותר עבורה בקמפיין האולימפי”, הגיבו על כך באיגוד.

גפן תחזור לבדה מסין, מבלי להשתתף במחנה האימונים שהנבחרת מקיימת במקום, כדי להתחיל טירונות מחודשת למשך שבועיים לכל הפחות. לפרימו יש תקן של ספורטאית מצטיינת אך בצה”ל החליטו כי היא נדרשת לבצע טירונות ארוכה יותר ממה שתוכנן בתחילה ולפיכך היא תיעדר ממשחקי אירופה. עקב החשש שלא תעשה הכנה ראויה לתחרות במינסק, באיגוד הודיעו כי הם לא מוכנים להעמיד את גפן בסכנה במהלך משחקי אירופה.

מאמן הנבחרת שני הרשקו: ״גפן סיימה שנה ראשונה של קריטריון אולימפי עם ארבע מדליות ועם מקום שביעי באליפות העולם ובמאסטרס. מבחינה מקצועית אין משמעות גדולה למשחקי אירופה ולתוצאה שם, ולכן עדיף לכולנו שגפן תתכונן להמשך הסבב העולמי בצורה מקצועית ושקטה מבלי לסכן אותה בפציעה שעלולה להיגרם אם היא לא תתאושש ותתכונן בצורה טובה”.

גילי כהן מול גפן פרימו (חגי מיכאלי)גילי כהן מול גפן פרימו (חגי מיכאלי)

פרימו התגייסה בחודש אפריל האחרון ובצה”ל החליטו שהיא תצטרך לבצע טירונות למשך של כחמישה שבועות ולא כשבועיים, כפי שבדרך כלל עושים חיילים שהתגייסו על תקן ספורטאים מצטיינים. מאמנה שני הרשקו ביקש מהצבא לשחרר אותה לתחרויות האחרונות בבאקו ובסין בתום השבועיים הראשונים של הטירונות, ואחרי מאבק ממושך זה אכן קרה, אך פרימו יצאה בתנאי שתחזור לבצע טירונות מחודשת לעוד כשבועיים נוספים.

בנבחרת הנשים חשים אכזבה גדולה מכך שהצבא לא מתחשב בפרימו בת ה-18, שנמצאת בעיצומו של מאבק על הקריטריון לאולימפיאדת טוקיו 2020 מול גילי כהן. לפי גורמים באיגוד, ההתעסקות במאבקים מול שלטונות הצבא ואי-הוודאות שכרוכה בזה מקשים על הג’ודאית. פרימו סיימה את התחרות שלה בסין וכעבור שעה כבר הייתה בשדה התעופה כדי שתוכל לטוס חזרה לארץ. היא טסה במשך 24 שעות לבדה בדרכים, כל זאת על מנת להספיק ולהתייצב ביום ראשון בבוקר לטירונות מחודשת.

מדובר צה”ל נמסר בתגובה: “צה”ל מכיר בחשיבות ייצגו ישראל בתחרויות השונות בעולם ומתחשב בחיילים ככל הניתן. בניגוד לנטען, בחיילת יצאה למספר תחרויות מרגע גיוסה וקיבלה לשם כך חופשות מיוחדות על מנת לממש את זכויותיה כספורטאית מצטיינת. עקב החופשות, היא לא סיימה את הטירונות ועל כן עליה לבצעה בשבועיים הקרובים. הטירונות תבוצע במתכונת מותאמת כדי שתוכל לשלב את לו”ז האימונים והמשחקים”.

לטענת גורמים בדובר צה”ל, מועד הטירונות תואם עם משפחתה של גפן פרימו ומהמאמן האישי שלה, תוך התחשבות באילוצי האימונים והתחרויות שלה.