באיגוד הג’ודו העולמי פרסמו אמש (שבת) הודעה על “הסכם דרמטי” עם איגוד הג’ודו האיראני, ובישראל קפצו על המציאה ובירכו על ה”החלטה האמיצה” של האיראנים להפסיק להחרים ספורטאים ישראלים וקיוו שזה יקרה בכל ענפי הספורט השונים. כל הצדדים ראו זאת כהישג גדול ומשמעותי במאבק נגד ההחרמות מצידם של האיראנים, חוץ מהצד השני - וכעת באיראן מכחישים את העובדה שיש הסכם שנחתם בין הצדדים. לפיכך, בעולם הספורט מביעים ספק רב באשר לשאיפות לראות ג’ודאים איראנים בקרבות מול יריבים ישראלים.

יש לציין כי חלפה מעל חצי יממה - ובתקשורת באיראן לא הייתה שום התייחסות רשמית לשינוי מדיניות או להסכם כזה או אחר שנחתם בין המדינה לבין איגוד הג’ודו. ד”ר רז צימט, מומחה לאיראן מהמכון למחקרי ביטחון לאומי, דיווח הבוקר (ראשון) כי בתקשורת האיראנית התייחסו לידיעה כ”מוזרה” והדגישו כי אין כל שינוי במדיניות הרשמית של איראן בסוגיה זו וכי במכתב האיראני אין כל ביסוס לדיווח שנמסר מצד האיגוד העולמי לג’ודו.

לטענת אמצעי התקשורת האיראנים, ההודעה של איגוד הג’ודו הבינלאומי “נועדה להפעיל לחץ על איראן לשנות את מדיניותה ואין לה בסיס”. להערכת ד”ר צימט, הסבירות לשינוי עמדתה הרשמית של איראן בסוגיה זו קלושה ביותר ואין סיכוי של ממש שההנהגה האיראנית תאשר לספורטאים איראנים להתייצב נגד ספורטאים ישראלים חרף הלחצים הבינלאומיים.

אוהדים מאיראן (רויטרס)אוהדים מאיראן (רויטרס)

מעבר לכך, במסמך שפרסם אמש האיגוד העולמי, זה שכביכול מאשר כי האיראנים התחייבו לכאורה להסכם שכזה, אין ולו אזכור אחד למדינת ישראל או לספורטאים ישראלים, כך שבפועל אין הבטחה רשמית שנוגעת לתחרויות מול ישראלים. במסמך הרשמי, עליו חתומים יו”ר הוועד האולימפי האיראני ויו”ר איגוד איגוד הג’ודו האיראני, הבהירו השניים: “אנו נמצאים במשא ומתן מול הפרלמנט כדי להסדיר את עניין הענישה (לספורטאים שיופיעו מול יריבים ישראלים, א.מ)”, והוסיפו: “אנו מתחייבים לפעול לפי הקוד האולימפי”, אמירה שנאמרה פעמים רבות גם קודם לכן.

הדברים הללו מוכיחים עד כמה איראן עדיין רחוקה מהסכם שמחייב אותה לשלוח את ספורטאיה לתחרויות בהן מופיעים יריבים ישראלים. אין ספורטאי איראני שיסכים לקחת על עצמו את הסיכון הזה, שצפוי לגרור הרחקה מפעילות, וספק אם ראשי ארגוני הספורט יצליחו לכופף את חוקי המדינה שמתנגדת לקיומה של מדינת ישראל. עם פרסום ההכחשה בדיווח של כלי התקשורת “תאבנאכ” האיראני, נדמה שאכן לא נעשה שום שינוי רשמי במדיניות זו.

כזכור, בעבר הכדורגלנים מסעוד שוג’אי ואחסן חאג’ספי הורחקו ממשחקי הנבחרת משום ששיחקו מול מכבי תל אביב במסגרת אירופית עם קבוצתם. גם הג’ודאי סעיד מולאי התעמת עם נציגי השלטון ולא התחרה בחודשים האחרונים, מה שהוביל לסערה גדולה נוספת, במהלכה הבהיר נציג הספורטאים בממשל האיראני רק לפני כשלושה חודשים: “הופעה מול ספורטאי ישראלי היא קו אדום. עד אולימפיאדת טוקיו 2020 נקווה שמדינת ישראל תושמד והכל ייפתר”.

סעיד מולאי (רויטרס)סעיד מולאי (רויטרס)

אלכס גלעדי, חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, התייחס למצב ואמר: “המבחן האמיתי יהיה ביישום. יש כעשרה קונפליקטים בין-מדינתיים בהם ספורטאים נפגעים מהדרות. המאמצים של הוועד האולימפי הבינלאומי והתאחדויות הספורט גדולים - אבל יכולת האכיפה בעייתית, כי הענשה משמעותה פגיעה בספורטאים על לא עוול בכפם, אלא בעוולות הממשלות שלהם. מלזיה איבדה את אירוח אליפות העולם הפאראלימפית וטוניסיה את הזכות להתמודד על ארוח משחקי הנוער האולימפיים בעקבות הדרת ישראלים, ספרד נענשה על הדרת ספורטאי קוסובו, רוסיה ואוקראינה מתנגחות על חשבון הספורטאים והספורטאיות שלהם. המאבק נמשך. המבחן - ביישום ובנחישות המאבק”.

בתוך כך, בנושא אחר, הזכייה של הג’ודאי שגיא מוקי במדליית זהב בגראנד סלאם באקו, מבטיחה לו את העליה למקום הראשון בדירוג העולמי בקטגוריית המשקל של עד 81 ק”ג. מוקי נמצא בכושר נהדר והוא יציב מאוד, אחרי שהגיע לגמרים בגראנד פרי ת”א בינואר, בגראנד סלאם פאריס. בגראנד סלאם יקטרינבורג ובגראנד סלאם באקו. בשלוש פעמים מתוך ארבע ההופעות שלו בגמרים הוא זכה במדליית הזהב.

שגיא מוקי (שחר גרוס)שגיא מוקי (שחר גרוס)