סגנית האלופה האולימפית במרתון, יוניס קירווה, הושעתה באופן זמני מכל פעילות לאחר שכשלה בבדיקת חומרים אסורים. הרצה הקנייתית שמייצגת את בחריין וזכתה במדליית הכסף בריו 2016 עלולה לספוג עונש הרחקה ממושך, כאשר לפי דיווחים בעולם, ארגוני הספורט השונים, כולל איגוד האתלטיקה הבינלאומי, שוקלים להשעות אותה לעוד כמה שהים קדימה על כך שעברה על חוקי הסימום בספורט והאתיקה העולמיים.

קירווה היא המרתוניסטית השנייה מאותו הפודיום האולימפי שנתפסת על שימוש בחומרים אסורים. גם ג’מימה סומגונג, מדליסטית הזהב מריו 2016, נתפסה בבדיקת סמים שנערכה כשנה לאחר מכן והושעתה בתחילה לארבע שנים, עד שלבסוף עונשה הוכפל כך שהיא הורחקה לשמונה שנים גם על דיווח כוזב וניסיון להטעות את איגוד האתלטיקה העולמי.

ג’מימה סומגונג (רויטרס)ג’מימה סומגונג (רויטרס)

למרות שסומגונג הושעה לתקופת זמן לא מבוטלת ולמרות שנתפסה בבדיקה שנעשתה רק כעשרה חודשים אחרי המשחקים האולימפיים בברזיל, אושר לאלופה האולימפית להמשיך להחזיק במדליית הזהב שלה מריו 2016 עד עצם היום הזה - וכך יהיה כנראה גם עם קירווה, הרי שתוצאות קודמות בדרך כלל לא מבוטלות עד לתחרות בה הספורטאי נכשל בבדיקה, רק מעצם הספק שההישגים בהם זכה בעבר נעשו דאז בצורה חוקית וכל עוד לא הוכח אחרת.

אין ספק שמדובר בשערורייה גדולה שמטילה צל כבד על טוהר תחרויות המרתון לנשים, אחרי ששתיים מהמדליסטיות הבכירות ביותר בעולם לא צלחו את הבדיקות. קירווה, ילידת קניה שהחליטה ב-2013 לעבור לייצג את בחריין, הושעה עד להודעה חדשה והענף סוער. יש לציין, כי היא נחשבת לאחת מהיריבות החזקות מבין אלה שהתחרו מול לונה צ’מטאי סלפטר בעולם, שכעת רואה איך שתי יריבות עיקריות שלה מורחקות ונשארות בחוץ.