השם Hattrick, בוודאי מצלצל לחלקכם מוכר. המשחק שפותח ב-1997 על ידי חברה שבדית, הפך ללהיט גדול בקרב חובבי הכדורגל במהלך העשור הקודם של המיליונים הנוכחי, ובשנה האחרונה שב וחזר לצבור תאוצה בישראל, מאגד סביבו אנשים מגילאים ומקומות שונים. אז מה זה בעצם ‘האטריק’, ואיך אתם מצטרפים לחגיגה?

את דור ומיכאל, שני אנשים שמגדירים עצמם כמכורים למשחק, פגשתי לשיחה, בה סיפרו לי להפתעתי על הקהילה התוססת של האטריק ישראל: “יש אלפי שחקנים בקהילה. חלק גדול מאיתנו שיחק בעבר, והפסיק לשחק במהלך השירות הצבאי. עכשיו יש מגמת חזרה וזה מרגש. היום יש גם אפליקציה והרבה יותר קל להישאר מעודכן”.

ואם משחקי אונליין וקהילות של ניהול קבוצת כדורגל מתקשר לכם עם ילדים שמחזיקים ביותר מדי זמן פנוי, אתם לא יכולים להיות יותר רחוקים מהאמת. דור, יוצא תכנית ריאליטי, מחזיק בשתי עבודות במשרה מלאה, ומגדיר את ההאטריק כחלק מהחיים שלו. אצל מיכאל, שמחזיק ברשת ארצית של חוגי ההעשרה לילדים, מדובר באהבה בת שבע שנים כבר, וכמו שהוא אמר לי במהלך השיחה, “אמרתי לארוסתי שבמידה ונתגרש, היא יכולה לקחת הכל, רק לא את החשבון שלי במשחק. אני אפילו משדר חלק מהמשחקים שלי ב-Twitch.

“ההבדל הגדול בין האטריק לבין FM, זה שפה אתה לא משחק נגד מחשב. אתה לא יכול לדלג על משחקים ואתה לא יכול למחוק שמירות. הכל מתנהל בזמן אמת. יש לך משחק גביע במהלך השבוע ומחזור בשבת. השחקנים מומצאים מתוך מאגר שמות אדיר, אתה אפילו יכוטל לקבל שחקן בשם ‘מוני מושונוב’. יש קהילה שלמה בפורום של המשחק שמכירה אחד את השני. זה הרבה מעבר לעוד משחק”.

ליאו מסי. אותו דווקא לא תמצאו במשחק (רויטרס)ליאו מסי. אותו דווקא לא תמצאו במשחק (רויטרס)

“עונה נמשכת 4 חודשים, אתה מכין את הקבוצה שלך במהלך השבוע למשחק בשבת. בגלל זה אנחנו יכולים לראות אנשים מגיל 10 עד גיל 50-60 אפילו, אנשים שיש להם עסקים ומחזיקים בקבוצות. אגב, בדיוק כמו בכדורגל האמיתי, גם בהאטריק יש נבחרת לאומית ונבחרת צעירה עד גיל 20, והמאמן שלה נבחר על ידי הקהילה”

מה הטיפים שלכם למי שרוצה להתחיל לשחק?
“סבלנות, קודם כל סבלנות. אל תמהרו לעלות ליגה, תחשבו לטווח ארוך. ב’האטריק’ אתה מתחיל מהליגה השישית והמטרה היא לחשוב כמה עונות קדימה. מי שאוהב אסטרטגיות, זה בדיוק המשחק בשבילו. עבורנו מדובר באהבה לכדורגל במובן הכי טהור שלה. יש אנשים בני 50, עורכי דין, כלכלנים, שמחזיקים בקבוצות משלהם”.

“טיפ חשוב נוסף הוא שאסור, פשוט אסור לוותר על הקריאה של המדריך. הוא קיים בעברית באתר של האטריק, והוא מקיף ונוח לקריאה. הוא יענה לכם על כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שאתם פותחים את הקבוצה שלכם. בנוסף, מומלץ לצפות בסרטוני ההדרכה ב-Youtube שיעזרו לכם להתמצא במשחק, ולהיעזר בפורום של המשחק בעברית בו באמת יענו לכם על כל שאלה ובקשה”.