טקס כדור הזהב לשנת 2018 היה טקס היסטורי. נכון, כריסטיאנו רונאלדו וליאו מסי לא זכו בפרס לראשונה מזה עשור, אבל לא זה מה שהפך אותו להיסטורי. אמנם הפרס מוענק מאז 1956, אך שנת 2018 הייתה השנה הראשונה בה במקביל לחלוקת הפרס לשחקן הטוב בעולם, ניתן פרס גם לשחקנית הכדורגל הטובה בעולם.

אדה הגרברג תיכנס לספרי ההיסטוריה כזו שהייתה הראשונה לזכות בפרס. הנורבגית, שחקנית ליון, זכתה עם קבוצתה בשנה החולפת באליפות צרפת וליגת האלופות, תוך שהיא כובשת 31 שערים ליגה ב-20 משחקים ומוסיפה 15 שערים בתשעה משחקים בזירה האירופית. סך הכל 46 שערים ב-29 משחקים – הישג שגם מסי ורונאלדו מעולם לא יכלו להתגאות בו.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
צפו ברגע המביך בתולדות טקס כדור הזהב

הגרברג זכתה בתואר עם 136 נקודות מקולות הבוחרים, כאשר למקום השני הגיעה פרניל הארדר הדנית שמשחקת בוולפסבורג ואל המקום השלישי הגיע חברתה של הגרברג לליון, ג’ניפר מרוז’אן. מרתה הברזילאית הגיעה למקום הרביעי.

הגרברג, שזכתה בין השאר בשחקנית השנה באירופה ב-2016 ובשחקנית השנה בעולם של ה-BBC ב-2017, רשמה את מה שאמור היה להיות רגע השיא שלה, אלא שלצערה, ברגע כזה בו סוף סוף הנשים זוכות לכבוד לצידם של הגברים, גבר אחד אידיוט הפך את האירוע לבלתי נשכח והזכיר לכולם עד כמה מצבן של נשים עדיין שונה מזה של גברים.

הגרברג לצד הזוכים הנוספים בטקס, לוקה מודריץ' וקיליאן אמבפה (רויטרס)הגרברג לצד הזוכים הנוספים בטקס, לוקה מודריץ' וקיליאן אמבפה (רויטרס)

לאחר שהוגש לה הפרס, פנתה הגרברג לריקוד המסורתי לצד הדי.ג’יי מרטין סולבייג, שהיה אמון על המוזיקה לאורך הטקס. אלא שבעוד את לוקה מודריץ’ שאלו על התרגשותו מהזכייה בפרס, הדי ג’יי הצרפתי שאל אותה כשהיא על הבמה: “את יודעת לבצע טוורק”?

הגרברג הגיבה ב”לא” המום, כשהמצלמה עברה לאנשים בקהל שהיו גם הם בהלם, ביניהם גם קיליאן אמבפה. תוך שניות הרשת געשה, כאשר אלפי ציוצים שרפו את טוויטר בעקבות האירוע.

סולבייג עצמו לא ציפה כנראה לזעם שעוררה הערה שלו וכתב אחר כך: “זו הייתה בדיחה, כנראה בדיחה רעה. הסברתי לה מה הייתה הכוונה והיא אמרה לי שהיא הבינה שזו הייתה בדיחה. יחד עם זאת אני רוצה להתנצל בפני כל מי שנפגע מההערה שלי. והכי חשוב – מזל טוב לאדה!”.

והגרברג קיבלה את התנצלותו כשאמרה: “הוא בא להתנצל והיה מאוד מאוד עצוב שזה קרה. לא חשבתי על זה באותו רגע, לא החשבתי את זה כהטרדה מינית או משהו. פשוט הייתי שמחה שזכיתי לרקוד ולחגוג את הזכייה שלי בכדור הזהב, אם להיות כנה”. 

עם זאת, לא כולם עברו על כך בשתיקה ושחקן הטניס אנדי מארי פרסם פוסט זועם ברשתות החברתיות שלו בו הוא כתב: “למה נשים עדיין צריכות להתמודד עם החרא הזה? איזה שאלות הם שאלו את אמבפה ומודריץ’? אני מניח שזה היה משהו שקשור לכדורגל. ולכל אלה שחושבים שאנשים מגזימים בתגובה שלהם ושזו הייתה בדיחה, זו לא הייתה. אני מעורב בספורט כל החיים שלי ורמת הסקסיזם, זה לא ייאמן”.

אנשים רבים נוספים שאינם מתחום הספורט פנו כמובן לחשבון הטוויטר שלהם בעקבות ההערה הסקסיסטית של סולבייג, ביניהם ניתן לציין את הציוץ המוצלח של הסופרת והעיתונאית האוסטרלית ונסה בדהאם, שכתבה: “רק שימו לב שאלה שהבינוניות שלהם מקבלת יתרון בגלל המסורת הפטריארכלית ימשיכו להקטין נשים על כל במה, בכל פינה, בכל הזדמנות. אדה הגרברג מורמת מהאיש הזה כמו שגורד שחקים מורם ממקק”.