איגוד הכדורשת ושדולת הנשים בישראל הגישו אתמול (רביעי) עתירה לבג”ץ נגד שרת התרבות והספורט מירי רגב, בה נטען כי סירוב משרד הספורט לתקצב את ענף הספורט הרביעי בגודלו בישראל, בו משחקות נשים בלבד, מהווה הפליה על רק מגדרי.

בעתירה, שהוגשה בהתנדבות על ידי עורכי הדין אורי קידר ואורי כהנא ממשרד כבירי נבו קידר בלום, המתמחה במשפט ציבורי מגדרי בתחום הספורט, נטען כי אף על פי שהשרה רגב הודיעה בסיום עונת 2017/18 כי היא הצליחה להעמיד תקציב ראשוני לאיגוד על סך 2 מיליון שקלים, החל משנת 2018, התקציב מעולם לא הועבר.

על פי העתירה: “המשרד לא קיים את התחייבות השרה מירי רגב לקבוע תקנת תמיכה ייעודית בסך של 2 מיליון ש”ח בשנה” וכן נטען כי על אף התחייבותה של השרה רגב, מעביר משרד התרבות והספורט תקצוב זעום של כ-50 אלף ש”ח בשנה לאיגוד, בו משחקות כ-4,000 שחקניות במאות קבוצות המתחרות בליגות תחרותיות.

משחק כדורשת (צילום: ליאב פלד)משחק כדורשת (צילום: ליאב פלד)

בעתירה נכתב כי “מדובר בתקצוב שנתי מגוחך בהשוואה לתקצוב של ספורטאי בענפים הגבריים המרכזיים, העומד על כ-40 מיליון ש”ח, וכי על כן “אלפי הספורטאיות נאלצות לממן בעצמן כמעט את כל פעילות האיגוד בעלות של כ-5 מיליון ש”ח בעונה".

איגוד הכדורשת הוכר רשמית בנובמבר 2018 כאיגוד ספורט ומאז מתפקד כאיגוד בהתאם לחוק הספורט. על פי יו"ר האיגוד מיכל סיוון: “למרות ההכרה, בעוד שאר האיגודים מקבלים תמיכה כספית בהתאם לכמות הספורטאיות, מסרב משרד הספורט לתקצב את ענף הכדורשת בטענה שההכרה ניתנה "לעניין השם בלבד" וכי יש להמתין להכרה של 50 מדינות בעולם. משרד הספורט אף איים כי ההכרה תישלל מאתנו בתוך שנה".

על פי עורכי הדין קידר וכהנא: "מדובר בקריטריונים מפלים, אשר בפועל משמרים את המצב הקיים לפיו נשים נאלצות להשתלב רק בענפים הקיימים אשר באופן היסטורי נוצרו על ידי גברים ועבור גברים".

כדורשת (ערן אקרמן)כדורשת (ערן אקרמן)

עו״ד מיכל גרא מרגליות, מנכ״לית שדולת הנשים, מסרה: ״ישנה חשיבות עצומה בהכרה רשמית ובמתן תקציבים לענף ספורט מקצועי שפותח בישראל על ידי נשים. על אחת כמה וכמה כשמדובר בענף הספורט הרביעי בגודלו בארץ (נשים וגברים) והפופולרי ביותר בישראל בקרב נשים (לצד הכדורסל)”.

עו״ד גלי זינגר, מנהלת המחלקה המשפטית בשדולה, הוסיפה: ״הקריטריון, לפיו על מנת להכיר באיגוד ספורט בישראל נדרשת חברות של לפחות 50 מדינות בפדרציה בינ״ל, הוא שרירותי ובפועל מקבע את הדרת הנשים מהספורט בישראל”. יש לציין כי בשנת 2017, בעקבות עתירה דומה שהוגשה על ידי עו"ד קידר ועו"ד כהנא בשם מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל, הוגדלו ההקצבות לליגות הנשים הבכירות בכדורסל ובכדורגל פי 3, תוך שבג"צ מותח ביקורת על ההפליה המגדרית בתחום.

ממשרד התרבות והספורט נמסר: “המשרד מוביל מדיניות תקצוב ייעודית לקידום ועידוד ספורט הנשים, הן בספורט התחרותי – הישגי, הן בספורט העממי ובתמיכה לרשויות, והן בפרויקטים לאומיים המופעלים על ידו, דוגמת פרחי ספורט. מעל ומעבר לתעדוף נשים במסגרת תקנות התמיכה, המשרד מקצה במקביל מעל 12 מיליון שח בשנה ויותר מ-100 מיליון ש"ח בעשור האחרון לטובת פרויקט אתנה, ובנוסף העמיד לתקציב ייעודי של 6 מיליון ש”ח לקבוצות נשים מקצועניות בענפי הכדור.המשרד אינו מכיר את העתירה. כשיגיע המועד, תגובתנו תועבר בהתאם לנוהל וכמקובל לביהמ”ש”.