שישה ימים אחרי שחגג יום הולדת 33, רפאל נדאל, הוכיח היום (ראשון) בפעם ה-12 שמעולם לא היה, וספק אם אי פעם יהיה, טניסאי כזה על חימר. “מלך החימר” זכה ברולאן גארוס ה-12 שלו כשגבר על דומיניק תים בגמר 3:6, 7:5, 1:6 ו-1:6 אחרי שלוש שעות ודקה.

בכך הוא השאיר מאחור גם את מרגרט קורט האוסטרלית (11 זכיות באליפות אוסטרליה הפתוחה) והפך לטניסאי היחיד, גבר או אשה, שזוכה באותו טורניר גראנד סלאם תריסר פעמים. הוא עשה זאת ב-15 שנים, כשהזכייה הראשונה היא ב-2005.

כמו כן, השור ממיורקה השלים זכייה מספר 18 בגראנד סלאם (בנוסף ל-12 בפאריס יש לו שלושה בארצות הברית, שניים בווימבלדון ואחד באוסטרליה) והוא רחוק רק שני מייג’ורים מהשיא של הנמסיס שלו ומי שרבים מחשיבים לטניסאי הגדול בהיסטוריה, רוג’ר פדרר – 20 זכיות בגארנד סלאם. בהתחשב בעובדה שהוא רק בן 33 וצעיר מפדרר בארבע שנים, הוא בהחלט יכול לעבור אותו.

נדאל עם הגביע (רויטרס)נדאל עם הגביע (רויטרס)

זו הייתה השנה השנייה בה פוגש נדאל באוסטרי, המדורג 4 בעולם, בגמר בצרפת. נראה היה שתים, שגבר על ג’וקוביץ’ בחצי הגמר במשחק גדול ובכלל הציג טורניר נפלא, השתדרג משנה שעברה ויוכל להוות יריב ראוי לספרדי, המבוגר ממנו בשמונה שנים. ואכן, זה היה נראה טוב יותר מהניצחון המוחץ של הספרדי בשנה שעברה.

נדאל עם הגביע, תים מסתפק בצלחת (רויטרס)נדאל עם הגביע, תים מסתפק בצלחת (רויטרס)

המערכה הראשונה הייתה פשוט נפלאה, כנראה הטניס הטוב ביותר שראינו בטורניר כולו, ודווקא תים היה הראשון לשבור, במשחקון החמישי. אבל כשהשור ממיורקה מתעצבן, הוא מגיב, והוא הגיב עם שתי שבירות רצופות וסגר את המערכה עם 3:6. עצוב עבור תים, שהיה ענק במערכה הראשונה ובכל זאת לקח רק שלושה משחקונים. האינטנסיביות פחתה במערכה השנייה ושני השחקנים שמרו על הגשותיהם בקלות יחסית עד 5:5, אלא שאז תים לקח את המשחקון שלו ושבר את המדורג 2 בעולם כדי לזכות במערכה ראשונה בקריירה בגמר גראנד סלאם עם 5:7.

נדאל חוגג (רויטרס)נדאל חוגג (רויטרס)

אבל מאותו רגע היה שחקן אחד על החימר בפאריס. נדאל העלה הילוך, תים לא הצליח להתמודד עם האגרסיביות, והספרדי לקח את שתי המערכות הבאות בקלות, 1:6 ו-1:6, וסגר סיפור עם שלוש שעות על השעון כדי להניף את הגביע ששמו חרוט עליו כל כך הרבה פעמים.

נדאל נשכב על החימר בסיום (רויטרס)נדאל נשכב על החימר בסיום (רויטרס)
נדאל מתחבק עם תים בסיום (רויטרס)נדאל מתחבק עם תים בסיום (רויטרס)
רפאל נדאל זוכה לתשואות. מגיע לו (רויטרס)רפאל נדאל זוכה לתשואות. מגיע לו (רויטרס)

מערכה ראשונה – 3:6 לנדאל

נדאל הגיש במשחקון הראשון ונקלע לפיגור 30:15, אבל לקח את שלוש הנקודות הבאות ואת המשחקון. במשחקון ההגשה הראשון של תים, שכלל ראלי משוגע בסיומו הספרדי לקח נקודה, היה זה האוסטרי שהשווה ל-1:1. לאחר מכן נדאל עלה ל-0:40, אבל תים חזר ל-40:40 עם טניס פשוט מופלא וכמה החזרות מדהימות. בהחלט נראה שנדאל פוגש יריב ראוי. עם זאת, את הנקודה הבאה לקח נדאל עם דרופ-שוט נהדר ולאחר מכן הגיע האייס הראשון במשחק כדי לסגור את המשחקון, 1:2 לספרדי.

נדאל ותים לפני הפתיחה (רויטרס)נדאל ותים לפני הפתיחה (רויטרס)

הטניס הנהדר של השניים המשיך במשחקון הרביעי, כשתים ממשיך להיות מאוד אגרסיבי ומשווה ל-2:2. במשחקון החמישי נדאל עלה ל-0:30 מהיר, אבל תים הגיב בשתי נקודות ולאחר מכן לקח את הראלי היפה במשחק עד כה עם פור-הנד אדיר כדי לעלות ל-30:40 ולהגיע לנקודת השבירה הראשונה. הוא גם לקח אותה עם הנחתה אימתנית - 2:3 לאוסטרי. נדאל לא רגיל להישבר מוקדם כל-כך על חימר. לא רגיל ולא מתכוון להיכנע – במשחקון הבא נדאל הגיב באגרסיביות, עלה ל-0:40 מהיר עם שלוש נקודות שבירה וניצל את השנייה מביניהן כדי לחזור ל-3:3.

תים מרוצה. צולם לפני שנדאל התעצבן (רויטרס)תים מרוצה. צולם לפני שנדאל התעצבן (רויטרס)

במשחקון השביעי תים שוב הגיע לנקודת שבירה אחרי בק-הנד לא מדויק של נדאל, אך לא הגיב טוב לסרב חזק של נדאל ולא ניצל אותה. נדאל עלה ליתרון, אבל אז נקודה פשוט מופלאה של תים, כולל דרופ-שוט ומיד אחריו לוב שהשאיר את נדאל חסר אונים, החזירה אותם לשוויון. ובכל זאת, אחרי עוד שני ניסיונות, נדאל הצליח לקחת את המשחקון, לעלות ל-3:4, ובמשחקון הבא גם שבר את תים בפעם השנייה ברצף, עלה ל-3:5, והלך להגיש למערכה. הוא גם לקח בקלות את משחקון ההגשה הבא שלו בדרך לזכייה במערכה. עם 3:6. אגב, אם אתם טועים מה המאזן של נדאל במשחקי הטוב מ-5 מערכות על חימר בהם הוא ניצח במערכה הראשונה, אז המאזן הוא 100 ניצחונות ו-0 הפסדים. מישהו מהמר על תים?

נדאל בפעולה (רויטרס)נדאל בפעולה (רויטרס)

מערכה שנייה – 5:7 לתים

תים שמר על ההגשה שלו בתחילת המערכה השנייה, כולל שני אייסים, אבל את המשחקון הבא נדאל לקח על האפס, בפעם הראשונה במשחק, 1:1. המגמה המשיכה – תים התקשה אבל הצליח לקחת את משחקון ההגשה שלו, ומיד לאחר מכן הפסיד על האפס במשחקון ההגשה של הספרדי. 2:2. ושוב חוזר הניגון – תים לוקח את משחקון ההגשה שלו במאמץ לא היסטרי, ואילו נדאל לוקח את המשחקון שלו על האפס, בפעם השלישית ברצף. 3:3. אין ספק שהטניס במערכה השנייה לא מתעלה לגבהים של זה ששוחק במערכה הראשונה, הרבה פחות נקודות שסוחטות תשואות נרגשות מהיציעים. ושוב – תים לוקח את המשחקון שלו עם פור-הנד אימתני ואנחנו ב-3:4.

תים במבט מלמעלה (רויטרס)תים במבט מלמעלה (רויטרס)

גבירותיי ורבותיי, בפתיחת המשחקון השמיני, סוף סוף, תים לקח נקודה בהגשה של נדאל במערכה השנייה. אבל הנקודה הזאת הספיקה, נדאל הגיב עם 4 נקודות רצופות ואנחנו ב-4:4. מדהים – ארבעה משחקוני הגשה של נדאל, תים לקח נקודה אחת. שומר אותן לשובר השוויון, אולי? מן הצד השני, תים לקח משחקון על האפס, בפעם הראשונה במשחק. 4:5 לתים, אם הוא שובר הוא לוקח את המערכה. שוב – מישהו מהמר על זה? היה עדיף להמר שנדאל ייקח את המשחקון על האפס, כי זה בדיוק מה שקרה. אנחנו ב-5:5.

נדאל בפעולה (רויטרס)נדאל בפעולה (רויטרס)

את המשחקון הבא פתח תים עם בק-הנד נהדר על הקו שלא הותיר לנדאל סיכוי, המשיך עם הנחתה יפה מהרשת ואז הגיע האייס הרביעי שלו במשחק ו-0:40. אחרי החזרה רעה של נדאל אנחנו ב-5:6 לתים לאחר משחקון על האפס בפעם השנייה ברצף. הוא הולך ומשתפר בהגשה. רק נדאל ייקח בקלות את המשחקון הבא ואנחנו בשובר שוויון? לא כל כך מהר, דווקא ב-5:6 לתים, הוא הצליח לקחת שתי נקודות במשחקון הגשה של נדאל, שתיהן כתוצאה משגיאות לא מחוייבות, עלה ל-15:30, ואחרי שנדאל פספס במעט את הקו בנקודה הבא ל-15:40 – שתי נקודות שבירה, שתי נקודות מערכה. הוא לקח את הראשונה! הוא שבר. 5:7 במערכה ואנחנו ב-1:1.

תים מבסוט. הפעם בזכות. (רויטרס)תים מבסוט. הפעם בזכות. (רויטרס)

מערכה שלישית – 1:6 לנדאל

דווקא אחרי שלקח שני משחקוני הגשה רצופים על האפס פלוס שבירה ברגע מכריע, הגיש תים במשחקון הראשון של המערכה השלישית והפסיד נקודה אחרי נקודה, שגיאה לא מחוייבת אחרי שגיאה לא מחוייבת, ונכנע על האפס, 0:1 לנדאל. משחקון ההגשה של נדאל נסגר גם על האפס בדרך ל-0:2 מהר, ובמשחקון הבא שוב עלה נדאל ל-0:40 – 11 נקודות רצופות של הספרדי מפתיחת המערכה. תים הציל את נקודת השבירה הראשונה, אבל רק אותה – 0:3 לנדאל. מסכן תים, הוא באמת נתן את הכל, במיוחד בנקודה השנייה של המשחקון הבא, אבל פשוט אי אפשר על נדאל, שעלה ל-0:30 בדרך לעוד משחקון על האפס. טוב, זאת תהיה מערכה מהירה מאוד.

נדאל מכניס עוד כדור במערכה השלישית. משאיר את יריבו חסר אונים (רויטרס)נדאל מכניס עוד כדור במערכה השלישית. משאיר את יריבו חסר אונים (רויטרס)

אחרי ארבעה משחקונים בהם הוא לקח נקודה אחת בלבד, עלה תים ל-0:40 מהיר במשחקון הבא ולקח אותו על האפס. 1:4 לנדאל. ושוב הספרדי לקח משחקון הגשה על האפס. אנחנו ב-1:5. הספרדי לא מרחם על תים, הוא עלה ל-0:15, אחרי זה 15:30 עם פור-הנד אימתני ובהמשך ל-30:40 ונקודת שבירה. הוא גם ניצל אותה. 1:6.

תים. לא הצליח להתמודד עם נדאל במערכה השלישית (רויטרס)תים. לא הצליח להתמודד עם נדאל במערכה השלישית (רויטרס)

מערכה רביעית

נדאל הגיש בפתיחת המערכה הרביעית והפעם דווקא תים היה זה שפתח טוב וגם עלה ל-30:40, נקודת שבירה. אבל הספרדי הצליח להציל ועם שלוש נקודות רצופות עלה ל-0:1. טוב, זה נראה לא טוב עבור תים, שנקלע לפיגור 30:0 במשחקון הבא, אבל למזלו, ובעזרת הרשת, לקח את הנקודה הבאה. זה לא עזר לו, כשנדאל לקח את הנקודה הבאה והוא עם שתי נקודות שבירה. תים חבט החוצה את הראשונה וזהו, נדאל ב-0:2 ואנחנו בדרך לסיום המשחק. גם במשחקון הבא הגיע תים ל-30:40 ונקודת שבירה, אך נדאל הציל אותה וגם עלה ליתרון, אבל תים, עם שתי נקודות, הגיע לנקודת שבירה שנייה במשחקון. הספרדי לא התרגש ועם שלוש נקודות רצופות עלה ל-0:3.

רפאל נדאל חוגג (רויטרס)רפאל נדאל חוגג (רויטרס)

במשחקון הבא, בהגשה של תים, נדאל עלה ל-0:30 עם פור-הנד מדויק על הקו ואחרי פור-הנד חלש של תים לרשת ראה לזכותו שלוש נקודות שבירה. אבל תים הציל את כל השלוש, חזר ל-40:40 והשלים חמש נקודות ברצף כדי לקחת את המשחקון. 1:3 לנדאל. אבל הספרדי לא התקשה לקחת את המשחקון הבא ולעלות ל-1:4, רחוק רק שני משחקונים מזכייה בתואר. במשחקון ההגשה הבא של תים נדאל הגיע לנקודת שבירה, תים הציל אותה אך שגה בסיום הראלי הבא ונתן לספרדי עוד נקודת שבירה שהפעם נוצלה. 1:5 ונדאל מגיש למשחק. את המשחקון האחרון הוא לקח בקלאסה, וסגר סיפור עם 1:6 גם במערכה האחרונה כדי להשלים זכייה 12 ברולאן גארוס וגראנד סלאם מספר 18.

רפאל נדאל בסיום (רויטרס)רפאל נדאל בסיום (רויטרס)