הנבחרת הנוצצות של ענף הג’ודו הישראלי עולה לכותרות לאחרונה, גם בהקשרים הכלכליים. אחרי הסערה סביב המלגה שקוצצה לאורי ששון, לאחר שהמדליסט האולימפי יצא מסגל הזהב ועבר לסגל הכסף, כעת נחשפים הסכומים שמקבלת הנבחרת כולה. קצת יותר משנה למשחקים האולימפיים בטוקיו 2020, לאיגוד הג’ודו יש את הנבחרת הרווחית ביותר בספורט הישראלי, זו שכלל ספורטאיה זוכים תמיכה שנתית של כמעט מיליון שקל בעקבות הישגיהם. 

נכון לעכשיו 15 ג’ודאים נמצאים בסגלים של הוועד האולימפי וזוכים למלגות חודשיות מטעם המדינה בסך כולל של כ-74 אלף שקל בחודש, כך שלאורך השנה הקרובה הם צפויים לקבל כ-888 אלף שקל מהמדינה. המענקים כמובן הם תלויי הישגים, כך שהם עוד יכולים לגדול אם הספורטאים מהענף יגיעו להישגים גדולים נוספים באליפויות אירופה והעולם, אך נכון לעכשיו זוהי תמונת המצב.

גפן פרימו ופיטר פלצ'יק (חגי מיכאלי)גפן פרימו ופיטר פלצ'יק (חגי מיכאלי)

כזכור, לאחרונה טענו באיגוד הג’ודו כי המלגה שאורי ששון מקבל מהוועד האולימפי וממשרד הספורט קוצצה מ-8,500 שקל ל-6,000, לאחר שזה יצא מסגל הזהב וירד לסגל הכסף של הספורטאים האולימפיים. ששון עדיין נותר באותה הסיטואציה, למרות הביקורת הגדולה, אך האיגוד החליט להשלים את החסר בסופו של דבר והוא מתקצב אותו ב-2,500 שקל נוספים החל מחודש זה. זהו התקצוב היחיד שמחולק מטעם האיגוד לספורטאיו נכון לעכשיו, אך יש לציין כי הספורטאים זוכים גם לתמיכה מספונסרים.

בסגל הזהב נותרו כרגע רק שגיא מוקי וטל פליקר. בסגל הכסף, בנוסף לששון, נמצאים גם פיטר פלצ’יק וגפן פרימו הצעירה. בסגל הארד נמצאים נועה מינצקר, ברוך שמאילוב, טוהר בוטבול, גילי שריר, גילי כהן ותמנע נלסון לוי. בסגל הבכיר יש עוד ארבעה נציגים שזוכים למלגה חודשית בסך של 3,000 שקל.

שגיא מוקי מפיל את יריבו (חגי מיכאלי)שגיא מוקי מפיל את יריבו (חגי מיכאלי)

יחד עם זאת, לאחרונה החליט מרכז מכבי להעביר מלגות תמיכה נוספות לספורטאים האולימפיים, כאשר החלוקה נעשית בהתאם לדירוג הרשמי שלהם בסגלים של הוועד האולימפי והיחידה לספורט הישגי. סך המלגות הכולל המוקצה מסתכם ב-250 אלף שקל בשנה והוא מחולק בהתאם למיקום של הספורטאים בסוף כל שנה.

המלגות מועברות ממרכז מכבי לאגודות ומשם לספורטאים, כאשר ספורטאי מסגל הזהב מתוקצב בתוספת של 18 אלף שקל בשנה, ספורטאי מסגל הכסף יקבל עוד 12 אלף שקל בשנה וספורטאי מסגל הארד יזכה לתמיכה בגובה של 9,000 שקל בשנה. בין הספורטאים שזכו במלגות שכאלה נמצאים האתלטית חנה מיננקו ממכבי חיפה, המתעמל ארטיום דולגופיאט ממכבי ת”א והשחיינים יעקב טומרקין ממכבי אשדוד ואנסטסיה גורבנקו ממכבי קרית ביאליק. 

מנכ"ל מכבי ישראל, נאור גלילי, אמר על כך: “אנחנו מוקירים ומעריכים את ההשקעה של הספורטאים, ורואים חשיבות רבה בתמיכה בהם. מדובר בספורטאי על שמייצגים בשלל ענפים את הספורט הישראלי בעולם וזוכים בהישגים שמסבים גאווה גדולה למדינה, לנבחרות ולמועדוני מכבי. נמשיך לנהוג כך על מנת לטפח הספורטאים ששואפים למצוינות, לצד התמיכות שאנו מעבירים לקבוצות ומועדונים בספורט התחרותי ובספורט העממי”.