אלופים חדשים ואלופים ישנים עלו על המזרן והשתתפו באליפות ישראל בג’ודו שהתקיימה היום (חמישי) לעיני כ-1,200 צופים בהיכל קבוצת שלמה בתל אביב. פז כפרי, ירין מנגד, רז הרשקו ולי קוכמן בלטו וזכו במקומות הראשונים על הפודיום הלאומי. עבור רבים מהם, התחרות הייתה האחרונה בלוח השנה.

מהתחרות נעדרו הג'ודאים הבולטים של נבחרת ישראל - ביניהם שגיא מוקי, גפן פרימו, טל פליקר, פיטר פלצ’יק ואורי ששון. פרט לששון שפצוע בידו, יתר הבכירים מתכוננים בימים אלה לטורניר המאסטרס שייערך בסין בסוף השבוע הבא, כך שלמעשה ניתן היה לראות בעיקר את הדור הבא של הענף’ שניסה לקטוף מדליות ולהוכיח את עצמו.

אחד מהג’ודאים הבודדים שמשתייכים לנבחרת הבוגרת של אורן סמדג’ה ולקח חלק בתחרות היה לי קוכמן, שזכה בתואר אלוף ישראל בפעם השנייה ברצ; במשקל של עד 100 ק”ג, כאשר הפעם זה קרה בתוך 33 שניות מתחילת הקרב שלו מול ארז שטראוס. לצד השמחה, קוכמן גם ניסה להסביר מדוע הוא לא מצליח באמת להתברג בין הטובים ביותר בעולם ולהציג שיפור ביכולתו העונה.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
קוכמן: שמח לסיים במקום הראשון

“לפני אליפות אירופה נפצעתי ברגל ומאז חלה ירידה ביכולת שלי והעונה שלי נגמרה בטעם רע. עד לא מזמן ניצחתי יריבים שהיו מדורגים גבוה בעולם אבל כנראה שיש לי בעיה מנטלית מול יריבים מסוימים. אני עובד כדי לשפר את זה”, אמר קוכמן, שזוכה לביקורת מאנשי מקצוע באיגוד אך עדיין מועמד להתחרות במשחקים האולימפיים בטוקיו 2020. “כיף גדול להתחרות בארץ ולזכות במדליית הזהב. היום הכל הלך לי בסדר גמור ואני שמח שזה נגמר עם המקום הראשון. עכשיו אחזור להתאמן קשה לקראת גראנד פרי תל אביב ואנסה לחזור להציג גרף של שיפור. אני מקווה שהקפיצה שלי תבוא ב-2019, אני רוצה לספק תוצאות”.

בקטגוריית עד 60 ק”ג יאיר אלקינד בן ה-18 ניצח את רועי רוזן בזכות ווזארי, 1:12 דקות אל תוך ניקוד הזהב. בקרב אחר, ירין מנגד (66 ק”ג) זכה באליפות ישראל בפעם השלישית ברציפות בזכות איפון מרשים שביצע על עמית בובוביץ’. רוזן, אגב, גבר ברבע הגמר על אלון אהרון, אלוף ישראל המכהן שהתחרה גם באליפות אירופה לבוגרים וגם זכה בכסף באליפות אירופה לקדטים.

אורון גינר גבר על רן רוזמרין (עד 73 ק”ג) בקרב ארוך, בו גינר ניצל את חוסר העירנות של יריבו וניצח בווזארי. במשקל עד 81 ק”ג דילאן רצ’סטר גבר על גל אלאייב בזכות ווזארי שהתגלגל לריתוק.

אסף חן (90 ק”ג) זכה בפעם החמישית באליפות ישראל לאחר שגבר על איתי גולן והרים בסוף הקרב את כף ידו וסימן לעבר היציעים את כמות הזכיות שלו בתחרות. גם במשקל הפתוח של מעל 100 ק”ג היה שואו נהדר, בקרב הענקים בסופו סרפים קומפניץ ניצח את נאור איטח, שהסתפק במדליית הכסף.

אסף חן מסמן אליפות חמישית (נעם מורנו)

בנשים, תמר מלכה בת ה-18, שלפני שנה הגיעה לגמר ב-48 ק”ג והפסידה בו, זכתה הפעם במדליית הזהב לאחר שגברה על סינדי וינשטיין. בקטגורייה של עד 52 ק”ג פז כפרי ניצחה את ירדן ראב בתרגיל נפלא שנעל את היריבה שלה וגרם לה להתעלף לרגעים ספורים על המזרן. עוד לפני כן, במהלך הקרב, ראב הצליחה להשתחרר מריתוק מסובך אך לבסוף כאמור הפסידה.

אלופת ישראל במשקל של עד 57 ק”ג היא אריאל בצלאל, שגברה על מעיין גרינברג בתום קרב ארוך שהסתיים בווזארי בניקוד זהב. ירדן מאירסון, שנמנית על סגל נבחרת הבוגרות של שני הרשקו, הוכתרה לאלופת ישראל במשקל עד 70 ק”ג, כאשר מאיה גושן זכתה במדליית הכסף.

בשחזור של הגמר מהשנה שעברה, גילי שריר התמודדה נגד ענבל שמש במשקל של עד 63 ק”ג. זה היה קרב מעניין וצמוד, במהלכו שריר קיבלה ווזארי לזכותה אך הוא בוטל בהחלטת השופטים שצפו שוב במהלך. אלא שלבסוף, שריר בכל זאת ניצחה בעונשים, 2:42 בתוך ניקוד הזהב ולמעשה שחזרה את ההישג מאליפות ישראל הקודמת.

במשקל הפתוח לנשים, של מעל 78 ק”ג, התרחש מהפך. גם במשקל זה שוב נערך קרב דומה לקרב שהיה באליפות ישראל הקודמת, אך הפעם רז הרשקו, אלופת אירופה לקדטיות, ביצעה איפון על עמרי קניון ותפסה את המקום הראשון על הפודיום על חשבונה. 

גילי שריר (נעם מורנו)

באירוע קיימו טקס לכבוד טומי ארשנסקי וגולן פולק, שפרשו מפעילות ובמהלך הקריירה שלהם זכו במדליות ארד באליפויות אירופה ועולם. יו”ר איגוד הג’ודו, משה פונטי, אמר: “בשבוע הבא תתקיים אליפות המאסטרס, בה ישתתפו 16 הטובים ביותר בכל קטגוריית משקל. השנה משתתפים הכי הרבה ישראלים אי פעם בתחרות. יש לנו 11 ספורטאים מהטובים ביותר בעולם, כך שבאליפות ישראל משתתפים הרבה צעירים וצעירות. הוכחנו שהענף הזה הוא מהמובילים בישראל ואין כמו לראות את הדור הבא מוכיח זאת”.